שתף קטע נבחר

מנכ"ל בתי הדין, בעקבות השיימינג: "עודד גז חייב לקחת אחריות על מעשיו"

ברשתות החברתיות ד"ר עודד גז הוא כבר דמות ידועה לשמצה, לאחר שבית הדין נקט כלפי בהרחקות שתורגמו לשיימינג. אבל גז עומד בסירובו להעניק גט לאשתו: "ההלכה איננה מאפשרת לנקוט בכל האמצעים בעת ובעונה אחת", טוען מנכ"ל בתי הדין הרבני, בראיון מיוחד ל-ynet. "הוחלט כרגע על דרגה מדודה"

 

 

הרשת גועשת מאז התפוצצה פרשת השיימינג ברשות בית הדין , אך סרבן הגט עודד גז ממשיך לעמוד בסירובו להעניק גט לאשתו – כפי שעשה בארבע השנים האחרונות. "ההלכה איננה מאפשרת לנקוט בכל האמצעים בעת ובעונה אחת", אומר מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקובי – ועונה לטענות כלפי בית הדין על "מעט מדי, מאוחר מדי" כלפי הבעל הסרבן.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"בית הדין השתמש קודם בכמה אפשרויות העומדות בפניו", מסביר הרב יעקובי, בראיון מיוחד לאולפן ynet. "הוא הורה לבטל לו את האפשרות לנהל חשבון בנק, לבטל את רישיון הנהיגה שלו, הוציא לו צו עיכוב יציאה מהארץ - אך האיש לא השתכנע". לדבריו, "אין לבית הדין מה לעשות מעבר לזה".

 

למה אינכם משתמשים בכוח העומד לרשותכם לכלוא את ד"ר עודד גז?

 

"זו לא שאלה של סמכות, שהרי בוודאי שיש לבית הדין סמכות חוקית להכניסו למאסר, אלא שבית הדין לא השתכנע שמבחינה הלכתית התגבשו הנסיבות והעילות להכניס את האדם למאסר. הדרגה שהוחלט עליה כרגע היא דרגה מדודה, ותו לא".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • בר מצווה לנידון למוות: לראשונה בחייו הניח תפילין

   

  עם זאת, הרב יעקובי מבהיר כי מהלך ה"שיימינג" – הרחקות רבנו תם – אותן הגדיר כ"דרגה מדודה" הן המהלך המתבקש: "האדם הזה חייב לקחת אחריות על מעשיו", הוא אומר. "הוא הותרע. הוסבר לו. שכנעו אותו. לא הלך, ולכן בית הדין החליט על הצעד הזה".

   

  "סרבן גט אידיאולוגי"

  מכריו של גז מתארים "סרבן גט אידיאולוגי", שיש לו ענייין עקרוני נגד מתן הגט. אם יוחלט להחריף את הסנקציות, המהלך הצפוי הבא הוא עונש מאסר.

   

   

  ביום שישי פרסמנו כי בית הדין הרבני הגדול הטיל חרם על גבר המסרב קרוב לארבע שנים להעניק גט לאשתו, ולשחרר אותה מנישואיהם הכושלים. בהחלטה חריגה שפרסמו הדיינים הרב הראשי דוד לאו, הרב אהרן כץ והרב אליעזר איגרא - קבעו כי ניתן לפרסם ברבים את שמו ותמונתו של האיש, עודד גז, ד"ר לפיזיקה, על מנת שהציבור ינהג בו "הרחקה דרבינו תם".

   

  בתגובה החלה מחאה בקבוצות שונות ברשת החברתית, בדרישה מהקהילה האקדמית להוקיע אותו ולא להעסיקו  בשום מוסד אקדמי, עד שיתיר את אשתו מעגינותה. גז סיים את הדוקטורט באוניברסיטת בר אילן, ומכריו מספרים על "בחור מוכשר מאוד, שסיים את התואר בהצלחה רבה". כיום הוא עושה פוסט-דוקטורט באוניברסיטת תל אביב. הוא היה חבר בפורום תורה ומדע של "המכון הגבוה לתורה" באוניברסיטת בר אילן, אך הורחק ממנו בימים האחרונים בעקבות ההתפתחויות בפרשה.

   

  גז ניסה לעכב את החלטת בית הדין הרבני, שקבע כי יש לפרסם את פרטיו. הוא עתר לבג"ץ, אך לפני כשלושה חודשים עתירתו נדחתה. בשלב הראשון חשף בית הדין את המקרה בפני אנשים באקדמיה. אך בעקבות העובדה שגז לא התייצב לדיון בסידור גט בשבוע שעבר – התיר בית הדין הרבני הגדול לפרסם את פסק הדין על החרם, וגם את תמונתו. באחת מהחלטותיו, כתב בית הדין כי אינו מבין את עקשנותו של גז שלא לתת גט לאשתו, וכתב כי הפרשה הזו "מאמללת את שני בני הזוג ללא כל תועלת".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "לא השתכנע". ד"ר עודד גז, סרבן גט
  הרב שמעון יעקובי
  מומלצים