שתף קטע נבחר

הרבנות הראשית לממשלה: ההחלטה על הכותל לא חוקית; הקפיאו אותה

מועצת הרבנות הראשית הבהירה כי מאחר ולא התקיימה התייעצות עם הרבנים הראשיים לפני אישור מתווה הכותל השוויוני, ההחלטה איננה חוקית וחסרת תוקף: "המועצה דורשת ממשלת ישראל להקפיא את החלטתה", קבעו - ותקפו בחריפות את הרפורמים: "אין להם קשר ליהדות השורשית"

הרבנות הראשית לישראל דורשת מהממשלה להקפיא את ההחלטה על הקמת רחבת תפילה שוויונית בכותל המערבי לזרמים הלא-אורתודוכסים. בתום דיון שקיימה מועצת הרבנות בסוגיה, הודיעו החברים כי לטעמם נפלו פגמים משפטיים בהחלטת הממשלה, מאחר שחוק השמירה על המקומות הקדושים מחייב התייעצות עם הרבנים הראשיים לפני מהלך שכזה. לפי הרבנות, משלא התקיימה התייעצות - לדבריהם אין תוקף לאישור המתווה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"על פי חוק שמירה על המקומות הקדושים בישראל, התקנות להתנהלות והתנהגות במקומות קדושים ליהודים, חייבות להיעשות בעצה אחת ובהמלצת הרבנים הראשיים לישראל", נכתב בהחלטה. "המועצה מוחה על כך שעד היום, למרות שהנושא נדון במשך תקופה ארוכה, הדבר לא הגיע לפתחה, וזאת בניגוד גמור להוראות החוק".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

בואי כלה: ההתחלות החדשות של אופיר בן שטרית

 

"המועצה דורשת ממשלת ישראל להקפיא את החלטתה עד אשר תמלא את חובת ההתייעצות עם הרבנות הראשית בהתאם לחוק", הבהירו בעמדתם.

 

הרבנות: "הרפורמים עוקרים כל דבר שבקדושה"

ברבנות אף תקפו בחריפות רבה את הרפורמים והקונסרבטיבים, האשימו

אותם בהתבוללות - והבהירו כי הם "נגד גופים הנקראים 'ליברלים' ו'מתקדמים', שחרטו על דגלם עקירת תורת ישראל ממהותה וייחודיותה, ותוצאות מעשיהם מדברות בעד עצמם".

 

"מי שעוקב אחר ההתבוללות שפשתה בקרב יהודי העולם הקשורים עם גופים אלו; אחרי נישואי התערובת, עקירת כל דבר שבקדושה - רואה בעליל שאין להם כל קשר ליהדות השורשית, יהדות שהחזיקה את עם ישראל במשך כל שנות קיומו. והרי אין עם ישראל אומה אלא בתורותיה – תורה שבכתב ותורה שבעל-פה".

 

ברבנות אמרו על הזרמים הלא אורתודוכסים: "על הכנסת דברים זרים למקום המקדש נזדעזעה ארץ ישראל", והוסיפו כי "הם אינם מאמינים ביסודות האמונה היהודית". "ליתן דריסת רגל במקום הקודש, למי שבמשך שנים עקרו את ציון וירושלים מסידור תפילתם... זה דבר חמור".

 

המועצה הבהירה כי רב הכותל והמקומות הקדושים יפעל "אך ורק בהתאם להנחיות הרבנות הראשית", וקראו לממשלת ישראל "לעמוד על המשמר ועל כבוד המקום".

 

הרפורמים: "הרבנות - סניף של יהדות התורה"

הרב גלעד קריב העומד בראש התנועה הרפורמית בישראל, אמר כי מועצת הרבנות מתנהלת כמו "סניף של יהדות התורה וש"ס, ולא גוף ממלכתי", כדבריו, והאשים אותה באחיזת עיניי הציבור, ובהסתה.

 

"הממסד הרבני היה מעורב בדיונים על הפשרה בכותל, ונתן לה

את הסכמתו", אמר. "כל ההצהרות הנשמעות עתה הם בגדר פחדנות מבישה וגלגול עיניים מכוער. גל ההסתה של השבועות האחרונים נגד היהדות הרפורמית אינו קשור לכותל או למקוואות, אלא להבנה ולבהלה של העסקנים החרדים מכך שרוב הציבור בישראל מאס במונופול האורתודוכסי".

 

הרפורמי הביעו ביטחון כי "ראש הממשלה יפעל למימוש מהיר של ההחלטה בנושא הכותל, שזכתה לרוב משמעותי בקרב שרי הממשלה, ולאהדה גדולה בקרב רוב מכריע בציבור הישראלי וביהדות העולם".

 

קריאת הרבנות הראשית מגיעה לאחר שאמש (יום ד') קראו רבני ש"ס ו"יהדות התורה" לאנשיהם להילחם נגד הקמת הרחבה לתפילה שוויונית באתר הקדוש, והטבלת מתגיירים של הזרמים הלא אורתודוכסים במקוואות הציבוריים. ההערכה היא כי המחאה החרדית תגבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהרן והב, חדשות 24
לא מתפשרים על הכותל
צילום: אהרן והב, חדשות 24
מומלצים