שתף קטע נבחר

דייט באפילה: מלמד את המגזר "לדבר עם בנות"

הדרך לחופה רצופה גמגומים: הם מתחנכים בחברה נפרדת, ללא בנות - ואז יוצאים לדייטים עם ביטחון עצמי נמוך, וקשיים בתקשורת בין-אישית. סניה ולדברג שעשה קריירה על ייעוץ-דייטים לחילונים, מצא עצמו מלמד בחורים דתיים, חרדים וגם חרדים-לשעבר כיצד לפתח קשר זוגי, ועל מה לדבר

מה עושה בחור שגדל בחינוך הנפרד לפני דייט? מתאמן על תשובות מראש, נעזר בשאלון שימלא את החללים המתים בשיחה – והיום גם ביועץ דייטים. סניה ולדברג (30) הגיע לתחום לגמרי במקרה, בעקבות שיחות ברשת החברתית עם צעירים חרדים. "רבים מהם לא יודעים לדבר עם בנות", הוא אומר. "הם חושבים שמדובר ביצור שונה לגמרי מגברים, ואני צריך להסביר להם שעם אישה מדברים כמו עם חבר".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

ולדברג (30) עלה עם הוריו מרוסיה כשהיה בן חמש. הוא מעיד על עצמו שהיה תלמיד שקדן וחרוץ, אבל בעשור האחרון החליט לשכלל שיטה שתסייע לגברים להתחיל עם נשים, ופתח בלוג פופולרי שבו הוא שטח את דעותיו וחוויותיו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כדי להתפרנס הוא הפך למומחה בפרסום, ובין השאר, פרסומת שיצר עבור ערוץ 9 דורגה בשנה שעברה בין ארבעת הסרטונים הנצפים ביותר בישראל, באתר יוטיוב. אבל את עיקר מרצו השקיע כאמור בייעוץ בדרך לזוגיות, ולפני מספר חודשים אף הוציא ספר בשם "מדוע נשים אוהבות גברים?"

 

לדברי ולדברג, מהר מאוד התברר לו כי בין שלל הפונים לעצה יש גם חרדים, דתיים רבים וחרדים לשעבר, שהתקשו להסתגל לשוק הפו"פ בעולם החילוני - וגם בזה הדתי-לאומי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

"בעולם הדתי מנסים לגדל את הבנים בבועה", הוא אומר. "הרבנים מניחים שגבר לא יעמוד ביצרים שלו. הבעיה הגדולה של חרדים המתחילים לצאת היא שהם כל הזמן חיים בחרדה. הם מרגישים שהכל אסור, שהם עוברים על חוק, זה נמצא אצלם בראש, ולפעמים קשה מאוד לשנות להם את הגישה".

 

בין שני עולמות

משה (21), שלמד במוסדות של הציונות הדתית, טוען כי למרות שבציבור הסרוג יש אינטראקציה מסוימת עם

בנות – למשל, בתנועת הנוער - ולמרות שהוא משוכנע שיש לו-עצמו ביטחון עצמי, הוא לא הבין "איך נשים פועלות" כלשונו.

 

לדבריו, "גם בציונות הדתית צריכים לחשוב על חינוך של הבנים שלא יודעים להתנהג עם בנות בצורה הכי בסיסית, כמו בהתלבטות האם לשלם על הדייט או לא. בחברה הנפרדת שלנו, חייבים לחנך את הבנים כיצד למצוא בת זוג לחיים".

 

אחד החרדים שנעזר בולדברג, כאשר החל את דרכו מחוץ לעולם החרדי, הוא יוסף (שם בדוי), בן למשפחה חרדית-ספרדית. הוא למד בישיבה קטנה ואחרי זה בישיבה גדולה, אבל לפני כשלוש שנים, כשהיה בן 21 - הישיבה שלו נסגרה והוא החל לחפש עבודה, וגם דייטים.

 

"באופן טבעי, כשאתה לא בישיבה אתה מתרחק. החולצה הלבנה הפכה לצבעונית, הכיפה השחורה הפכה לכחולה, וגם הכרתי בחורה חרדית דרך הפייסבוק. התחלנו לצאת וזו הייתה הפעם הראשונה שהייתי צריך לתחזק זוגיות. הייתי חסר ביטחון וביישן".

 

הבחורה ההיא לא נרתעה מחוסר הניסיון של האברך-לשעבר, אבל הקשר היה קצר. "בהמשך, כשאתה נפגש עם בחורה חילונית, היא מסתכלת בבוז על חוסר הביטחון שלך. העצות של סניה בעמוד הפייסבוק ובספר שלו נתנו לי טיפים מעשיים".

 

"בפעם הראשונה ששוחחנו בעמוד הפייסבוק שלו, הוא תקף את החרדים ואני הגנתי עליהם", הוא מספר. "עברנו לשוחח בפרטי, ולהפתעתי התכתבנו עד ארבע לפנות בוקר. מאז התפתחו שיחות ותכתובות, והטיפים שלו לימדו אותי איך לגשת לבחורה, איך לבקש טלפון ומה לעשות אחרי. העניין הוא לא רק איך אתה מגיע לדייט, אלא מה אתה עושה הלאה".

 

שאלון העצמה

ולדברג עובד בשיטת ההעצמה, מאחר ולדבריו "הביטחון העצמי של האוכלוסייה החרדית נמוך מאוד ביחס לאוכלוסייה החילונית. זה לא דבר שקשה לטפל בו, כי זו אותה נוסחה שעובדת עם חילונים שרוצים להתחיל עם בנות, אבל צריך לעבוד איתם קצת יותר".

 

ולדברג אומר כי כאשר הבחור שמולו מתחיל לגמגם, כשהוא נשאל למה שמישהי תרצה לצאת אותו – הוא מבין שיש כאן בעיה, "וזה קורה לחרדים רבים". "במקרה כזה אני שואל האם אתה חכם? או האם יש לך חוש הומור? האם תהיה נאמן? בדרך כלל, התשובה היא חיובית, ואז אני מבקש מהם לעשות רשימה ארוכה של התכונות הטובות שלהם.

 

"אחרי זה אני מבקש מהם לתאר את הגבר האידיאלי בעיניהם. אנחנו משווים את הפערים בין שתי הרשימות, ומבינים ביחד מה צריך לעשות. למשל, לצאת למסיבות כדי לפתח קשר, או לצרוך סטנד-אפ כדי לאמץ הומור".

 

השיטה עבדה, לכל הפחות, על ולדברג עצמו שנישא לפני כחודש. כשאני מנסה לרמוז שיש מי שיראו בספרו "מחפיץ", הוא עונה כי לא הייתה כל כוונת "החפצת נשים" בספרו.

 

אבל את הבלוג הפופולרי שלך מחקת בינתיים.

 

"נכון", הוא פורץ בצחוק. "הייתי צעיר וכתבתי דברים שכיום לא הייתי כותב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Royal Photography
סניה ולדברג
צילום: Royal Photography
מומלצים