שתף קטע נבחר

נשיא הרפורמים: "אף אחד לא יגיד לנו איך להיות יהודים"

"אנחנו התנועה הכי גדולה, יותר גדולה מהאורתודוקסים והקונסרבטיבים ביחד", אומר אומר נשיא התנועה הרפורמית. "החרדים בלחץ, ואפשר להבין למה. אבל אנחנו לא פה לרגע חולף, אנחנו פה להישאר". על רקע קריאות המלחמה של האורתודוכסים, חגג הרב ריק ג'ייקובס את התפילה המרכזית של רבני התנועה בכותל השוויוני

 

 

מאז החלטת הממשלה על הקמת הכותל השוויוני, לפני כחודש – סופגים הרפורמים מתקפה עזה מצד גורמים אורתודוכסיים בישראל – רשמיים ושאינם. כך נשואות עיניהם של יהודים רבים בתפוצות, הנמנים על הזרמים השוויוניים - לירושלים, במלחמה המתנהלת מעל לראשיהם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

הבוקר (ה') התקיימה תפילה ברחבת הכותל השוויוני, בהשתתפות כשלוש-מאות רבנים רפורמיים מרחבי העולם. כמה שעות לאחר מכן, כינתה אותם מועצת הרבנות הראשית "עוקרים כל דבר שבקדושה", ודרשה את ביטול החלטת הממשלה בטענה כי איננה חוקית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בראיון מיוחד מהכותל השוויוני לאולפן ynet, מעביר הרב ריק ג'ייקובס - נשיא התנועה הרפורמית - מסר ברור למנהיגות בישראל, כי מדובר בקהילה היהודית הגדולה בארה"ב, שלא תיתן לאיש להגיד לה "איך להיות יהודי".

 

הרפורמים, היום בכותל השוויוני (צילום: Y.R) (צילום: Y.R)
הרפורמים, היום בכותל השוויוני(צילום: Y.R)

 

"אנחנו התנועה הכי גדולה, יותר גדולה מהאורתודוקסים והקונסרבטיבים ביחד", הוא אומר. "אנחנו מונים בין מיליון וחצי לשני מיליון אנשים. אז לא יגידו לנו אם אנחנו יכולים או שלא לבטא את היהדות בדרך שלנו".

 

"הניצחון הוא של כולם"

על אף החצים שנורו כבר מהלילה הקודם על התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס

קם הבוקר בתחושה חגיגית במיוחד: "עבדנו קשה כדי להגיע לרגע הזה", הוא אומר. "לא משנה אם אתה אורתודוקסי או חילוני, זהו מרחב תפילה לכולם".

 

הרב ג'ייקובס מבהיר כי "אנחנו לא נגד קהילה האורתודוכסית. הם צריכים להתפלל ולבטא את היהדות שלהם עם כל הלב והנשמה שלהם. אבל עכשיו יש מקום לאנשים לבחור איך הם היו רוצים לבטא את היהדות שלהם".

 

אבל אתה מיעוט פה. בישראל המוסדות האורתודוכסיים חזקים יותר מאשר הרפורמים.

 

"כוחנו הולך וגדל", משיב ג'ייקובס. "הכותל הזה הוא לא רק שלנו, כי אם שייך לכל העם היהודי. המונופול האורתודוכסי לא יוכל להגיד יותר שיש רק דרך אחת להיות יהודי, אז זה ניצחון לכולם. לא רק לנו".

 

"החרדים בלחץ"

בהודעתה, השתלחה הרבנות הראשית בתנועות הליבראליות, והאשימה

אותם בהתבוללות וב"עקירת מכל מה שיקר ליהדות השורשית". ג'ייקובס מסרב להתרגש: "החרדים לחוצים", הוא קובע. "אפשר להבין למה, אבל הם לא צריכים לפחד. הם צריכים לכבד אותנו, הם צריכים לקיים 'אהבת ישראל' - השפה שהם משתמשים לגבינו. אבל אנחנו לא פה לרגע חולף, אנחנו פה להישאר. לנו יש תפיסה רחבה של 'כלל ישראל', והם כלולים בה. אנחנו לא מתחילים מלחמה, ואנחנו לא רוצים מלחמה. אנחנו רוצים שיתוף פעולה, ושיהיה כבוד".

 

הרב ג'ייקובס מוסיף כי הקהילות הרפורמיות בצפון-אמריקה "ציוניות מאוד, ועומדות לצד ישראל מדי יום". לדבריו, החלטת הממשלה נתפסת על ידי חבריו לתנועה כהכרה רשמית מצד מדינת ישראל. "המדינה מכירה בנו, מכירה ביהדות שלנו, ואומרת שאנחנו בבית במדינה היהודית, וזה עושה את העבודה שלנו של להגן על ישראל, הרבה יותר אפשרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יששכר רואס
נשיא התנועה הרפורמית, ריק ג'ייקובס
צילום: יששכר רואס
מומלצים