שתף קטע נבחר

חוסל עד נגד ראשי פשע: "מסר מהעולם התחתון"

הותר לפרסום כי הנרצח הבוקר בת"א הוא אבנר מאיו, מעדי המפתח במשפט נגד אנשי מוסלי. הוא מסר למשטרה כי עבריין התוודה בפניו על חיסול דניאל סמארה ואוהד פרנקו - והבוקר חוסל במטען חבלה. קצין בכיר במשטרה: "מכה לתיק דגל, חולשת הראיות עלולה להביא לשחרור עבריינים"

 

הרכב שעלה באש. בתמונה הקטנה: הנרצח, אבנר מאיו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הרכב שעלה באש. בתמונה הקטנה: הנרצח, אבנר מאיו(צילום: עידו ארז)

רגע לאחר הפיצוץ הבוקר (א') החלו במשטרה ובפרקליטות לחשב את ההשלכות הדרמטיות של המעשה. החוקרים, במיוחד אלה ביחידות המרכזיות, מכירים היטב את הנרצח, ששמו הותר לפרסום אחר הצהריים - אבנר מאיו. האיש היה מאוים שנים רבות, אבל בעיקר בעקבות עדותו הצפויה בחקירת פרשת "כי תבוא", שבה נאשמים שמונה חברים בארגון הפשע של משפחת מוסלי. מאיו עזר, בסיוע עד מדינה בתיק, לגיבוש כתב אישום ענק נגד חברי הארגון (ראו להלן).

 

מאיו, שג'יפ ההאמר שלו עלה בלהבות הבוקר, מסר למשטרה שאחד העבריינים התוודה בפניו על חיסולם של דניאל סמארה ואוהד פרנקו לפני ארבע שנים בראשון לציון. העדות הדרמטית הזאת התווספה לתיק שהכינו בימ"ר תל אביב וימ"ר מרכז, ובגינו עצרה המשטרה בכירים בארגון לא רק על הרצח הכפול, אלא על רצח נוסף, עבירות סחיטה באיומים ועבירות אלימות. בתיק זה מבקשת המשטרה את הסגרתו של שי מוסלי מדרום אפריקה.

 

מאיו נחשב דמות מוכרת בעולם התחתון, אדם שהרוויח כסף רב ובמקביל צבר אויבים רבים. לפני יותר משנה הוא העיד במשפט נגד האחים דרור ואלעד אלפרון, שנאשמו שנכנסו לביתו על מנת לסחוט אותו. יחד עם זאת, במשטרה חושדים ומכוונים את חקירת החיסול פחות לעניין עם האלפרונים, ויותר לעדותו הדרמטית הצפויה.

 

היעדרותו של מאיו מהמשפט עלולה להוות מכה קשה לתביעה, שכן אף שמסר גרסה במשטרה – ככל הנראה לא ניתן יהיה להשתמש בה להרשעה. זאת אלא אם הפרקליטות תסתמך על סעיף 10 א' ותוכיח שחיסולו קשור לעדות במשפט – דבר שיהפוך את הדברים שאמר במשטרה לקבילים. אלא שההיסטוריה מלמדת שהמשטרה מתקשה לפצח חיסולים מסוג זה, כל שכן לא בפרק זמן קצר עד המשפט.
 

"מדובר במכה לא פשוטה לתיק דגל נגד ארגוני פשיעה", אמר קצין בכיר במחוז תל אביב. "מלבד העובדה שהמסר שהעולם התחתון שלח הוא בעייתי, ויפגע בשיתוף פעולה עתידי של עבריינים עם המשטרה, הרי שסביר להניח שחולשת הראיות תביא גם לשחרורם המוקדם של כמה מהעבריינים שנאשמו בין היתר בעקבות עדותו של מאיו".

 

כתב האישום נגד משפחת מוסלי

ב-11 במאי 2015 הוגש כתב אישום חמור נגד שמונה אנשים שהמשטרה מייחסת להם חלק בארגון הפשע מוסלי: אביאל וואהל (37), ליאור גרינברג (42), עמרם כהן (59), ניר דבח (33), אלון מימון (32), שי אשולי (37), רועי אשולי (31) ויעקב יום טוב (32). הם הואשמו – כל אחד על פי חלקו – בגין רצח בר כהן, רצח אוהד פרנקו ודניאל סמארה, קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת נשק שלא כדין, הצתה, סחיטה באיומים, פציעה בנסיבות מחמירות, שוד ועבירות נוספות.

 

בכתב האישום לא נכלל איש מהאחים מוסלי. עם זאת קיים חשד ששי מוסלי, שכאמור נמצא בדרום אפריקה, מעורב בתיק עמוקות. בפרשה ישנו עד מדינה אחר ששמו אסור לפרסום. מאיו, שחוסל היום, טרם העיד בבית משפט. התיק נמצא כרגע בשלב מוקדם יחסית וטרם החל בו שלב ההוכחות.

 

על פי האישום, החל מספטמבר 2011 חברו עד המדינה ואדם נוסף לנאשמים, ובהדרכת שי מוסלי נטלו חלק בפעילויות פליליות שונות. הנאשם הראשון, וואהל, נחשב לאיש סודו, יד ימינו ועוזרו של מוסלי וסייע לו בהדרכת האחרים. שאר הנאשמים היו כפופים למוסלי ולוואהל.

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

לאורך כל החקירה שמרו הנאשמים על זכות השתיקה, אולם לטענת הפרקליטות יש בידיה האזנות סתר לשיחות בין הנאשמים לעד המדינה, המעידות על כוונתם לרצוח כנקמה גורמים המקורבים לעבריין מוטי חסין.

 

האיבה בין שני הארגונים התעוררה בעקבות רצח אבי דוד, שהיה מקורב למוסלי ולנאשמים. הם חשדו שחסין וחברו שלומי ניאמנצ'יק אחראים לרצח, וביקשו לנקום. תחילה החליטה החבורה לרצוח את בר כהן, שנמנה – בעיני מוסלי ואנשיו – עם חבורת חסין. לפי האישום הראשון, גרינברג הצטייד באקדח ובאפוד מגן, ובלילה שבין 29 ל-30 בינואר 2012, בגינה בבת ים, ירו עם אדם נוסף בכהן – כל זאת בהוראת וואהל. בתמורה לחלקו בביצוע הרצח קיבל גרינברג מוואהל ומוסלי של כ-50 אלף דולר.

 

הרצח הכפול

לפי האישום השני קשרו וואהל, כהן, דבח, מימון ורועי אשולי, יחד עם מוסלי ואחרים, קשר לגרום למותם של אוהד פרנקו ודניאל סמארה, שגם בהם חשדו שהשתייכו לחבורת חסין. לפי כתב האישום, דבח הדביק מכשיר מעקב לרכב שכור שהיה בשימוש הקורבנות. בשבועות שקדמו לרצח נרכשו מכשירי טלפון "מבצעיים", עבור כהן והאחרים, ובהמשך הצטיידו באקדחים גנובים ובמכונית גנובה שלוחית הרישוי שלה זויפה.

 

ב-20 בפברואר 2012 הגיעו כהן והאחרים במכונית גנובה, רעולי פנים ומצוידים בשני אקדחים גנובים, לבניין שבו התגורר סמארה עם אמו ובת זוגו. וואהל והאחרים ארבו לפרנקו ולסמארה וירו בהם למוות מטווח קצר. את האקדחים השליכו בקרבת מקום, את הרכב הגנוב הציתו בשטח חול ולאחר מכן נמלטו.

 

האישום השלישי מתאר כיצד וואהל, מימון ושי אשולי קשרו קשר לרצוח את מוטי חסין עצמו. הם ערכו עם עד המדינה ואדם נוסף פעולות הכנה שונות כדי להוציא את תוכניתם לפועל. בין השאר ערכו סיורים מקדימים באזור מגוריו של חסין והצטיידו ברובה צלפים. אולם התוכנית כשלה בשל קשיים אסטרטגיים שבהם נתקלו הנאשמים כשהגיעו למקום מגוריו של חסין כדי לבצע את הרצח.

 

בחקירתו במשטרה סיפר עד המדינה על תכנון הרצח: "ניר דבח סיפר לי שהוא ואחר שמו תוכנת עיקוב, כלומר הצמידו משדר עם GPS מתחת לטמבון של מזדה 3 ואמר לי, 'בקרוב יהיה טוב, אתה תראה'. הוא לא אמר לי למי שייכת המזדה.

 

"ש' הגיע אליי באותו ערב, כינסתי את האנשים, בהם גם ניר דבח, וקרוב משפחה של דבח נכנס מבסוט, אמר לי, 'הדבקנו לו, עוד מעט תראה מה קורה, המוות של אבי דוד לא היה לחינם'. אמרתי לו, 'מה הדבקתם לו, פצצה?', אמר, 'תוכנת עיקוב, מעקב GPS'. אמרתי לו 'אשריך'.

 

"ניר קרא לי לצאת החוצה ואמר לי, 'בקרוב יהיו בשורות שמחות'. שאלתי אותו אם היה משהו מעניין היום, כי הם באו מחויכים, התכוונתי אם הם עשו משהו. רציתי לדעת מה הם עשו. ניר אמר, 'הכול בסדר, שמתי להם באוטו משהו, הם לא יכולים להתחמק לשום מקום'".

 

החוקרים איתרו שיחה בין דבח לנאשם אחר בפרשה, שעתיים לפני הרצח. דבח נשמע שואל "מה איתך, יש בשורות טובות?". לכאורה מדובר בשיחה תמימה, אך על פי עד המדינה, "בשורות טובות" הוא הקוד לביצוע רצח שהושלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים