שתף קטע נבחר

בכירים בצה"ל: קצין וידא שאין על המחבל חגורת נפץ לפני הירי הקטלני

מתחקיר הירי במחבל בחברון עולה שקצין זוטר מגדוד שמשון וידא שאין חגורת נפץ על המחבל לאחר הירי הראשוני. החייל החשוד ברצח לא היה במקום ברגעים אלו ולא היה מודע לכך. הוא ירה במחבל השרוע על הקרקע על דעת עצמו ולא נקט פעולות הכרחיות כמו קריאה לכוח להיזהר

קצין זוטר מגדוד שמשון וידא שאין חגורת נפץ על המחבל לפני הירי הקטלני. כך אומרים הערב (שבת) גורמי צבא בכירים, בנוגע לחשד ברצח שמיוחס לחייל צה"ל, אשר ירה במחבל פצוע בחברון שלשום.

 

מתחקיר האירוע מתברר שהקצין ביצע את נוהל וידוא היעדר הימצאות מטען ("זיכוי") לאחר הירי הראשוני. בדקה קריטית זו החייל החשוד לא היה כלל בזירה ולא היה מודע לכך.

 

 

תיעוד הירי במחבל (צילום: עימאד אבו שמסייה) (צילום: עימאד אבו שמסייה)
תיעוד הירי במחבל(צילום: עימאד אבו שמסייה)

החייל היורה הגיע למקום בג'יפ חפ"ק מפקד הפלוגה דקתיים לאחר מכן ככוח תגבורת, ואז ירה למוות במחבל השרוע - על דעת עצמו. "התרגולת במצב של חשד להימצאות חגורת נפץ על מחבל ברורה וידועה וכוללת קריאות לכוח לסגת לאחור ולהיזהר, פעולה שהחייל החשוד לא נקט", אמרו הערב גורמים בצה"ל, "אם הוא היה חושד שהמחבל נושא חגורת נפץ הוא יכול היה לנקוט כמה פעולות בטרם ירה במחבל". הגורמים הוסיפו על רקע הביקורת שהשמיעה הערב משפחתו של החייל כי "הוא חייל צה"ל ולצבא אין דבר נגדו. מדובר במקרה חריג וחמור שיש לחקור".

 

ירי בחברון - כותרות נוספות ב-ynet:

אחותו של החייל היורה בקול חנוק מדמעות: "למה אתם גוזרים את דינו במשפט שדה?"

התקרית בחברון: 3 קצינים ננזפו, החייל ירה 6 דקות אחרי הפיגוע

גרסת החייל היורה: המחבל זז, עלול היה לפוצץ מטען

נתניהו משנה כיוון: "חיילי צה"ל ראויים לכל גיבוי"

 

 

תומכים בחייל מפגינים בצריפין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תומכים בחייל מפגינים בצריפין(צילום: מוטי קמחי)

הפגנת תמיכה בחייל בבאר שבע ()
הפגנת תמיכה בחייל בבאר שבע
 

בחקירתו במצ"ח טען החייל החשוד בין השאר כי זה שלושה שבועות יש התרעה על חוליית חמאס שמתכוונת לבצע פיגוע "איכותי" במתווה של ירי ומטען בחברון. נציגת המשטרה הצבאית החוקרת בדיון אמרה כי המידע הזה טרם נבדק.

 

הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט עודכן על פרטי התחקיר בשטח שביצע מפקד פיקוד המרכז, ושיבח את סיכול הפיגוע וההתנהגות המקצועית של הלוחמים. הוא ציין כי צה"ל מנהל מאבק נחוש ומקצועי נגד הטרור והתוצאות ניכרות והוסיף כי בצה"ל יינתן גיבוי מוחלט למפקדים וחיילים על שגיאות, אך לא על התנהגות שאינה נורמטיבית ומנוגדת לערכיו.

 

כרזות נגד הרמטכ"ל בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כרזות נגד הרמטכ"ל בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
אך תגובתו של איזנקוט עוררה הדים ואף נתלו כרזות בגנותו בתל אביב. גורמים בצה"ל גינו את הצעד וציינו שמדובר ב"שיח מסית ומסוכן". 

 

תומכיו של החייל, קבוצת אנשי הצלה ורופאה של חברון שנקראת "חברים לשעת צרה", פרסמו סרטון וידאו של הרגעים שלפני הירי ובו ניתן לשמוע מישהו אומר: "יש עליו כנראה מטען שימו לב", "עד שלא בא חבלן לא נוגעים בו". מקורבים של החייל טענו כי קריאות אלה מלמדות על חשש ממטען. הנוהל במקרים אלה מחייב "זיכוי" של המחבל ממטעני חבלה על גופו ורק אחר כך טיפול בו. בצה"ל בודקים גם אם האמירות שנשמעו בסרטון נאמרו על ידי גורם הצלה אזרחי ולא בהכרח על ידי מפקד או חייל בכוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עימאד אבו שמסייה
החייל היורה
צילום: עימאד אבו שמסייה
מומלצים