שתף קטע נבחר

בנט: "קפצתם לפני התחקיר". נתניהו: "אל תטיף לי מוסר"

ויכוח חריף בטונים גבוהים בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי שתקף את היעדר הגיבוי לחייל שחשוד שירה במחבל בחברון. ארדן שאל את בנט למי התכוון בדבריו והאחרון השיב: "אתה יודע יפה מאוד". נתניהו הגיב בזעם: "הובלתי חיילים לקרב, אל תטיף לי מוסר". דובר צה"ל על טענות משפחת החייל: "זה לא לינץ'"

 

עימות חריף. נתניהו ובנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עימות חריף. נתניהו ובנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

עימות חריף בממשלה סביב החייל שחשוד ברצח מחבל: במהלך ישיבת הממשלה התלקח ויכוח לכדי טונים צורמים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר נפתלי בנט, שתקף את מי שגינה את התנהגות החייל כשהוא רומז כנראה לראש הממשלה.

 

בדיון על חוק החמרת הענישה למיידי אבנים קטינים שיזמה השרה איילת שקד, אמר השר בנט לראש הממשלה: "למה לחרוץ דין לפני בדיקה? התבלבלתם בין טובים לרעים. למה כל הנהגת המדינה מרקדת לפי חליל ארגון 'בצלם'". השר גלעד ארדן פנה לבנט ושאל: "על מי אתה מדבר שהזדרזו לגנות את החייל". בנט השיב: "אתה יודע יפה מאוד".

 

נתניהו התפרץ ברגע זה ואמר שכל הממשלה מגבה והוסיף: "הובלתי חיילים לקרב, אל תטיף לי מוסר". אך זה לא ריצה את יו"ר הבית היהודי: "גיבוי זה במעשים. לא במילים. למה חורצים דין לפני בדיקה? אלוף פיקוד מרכז פרסם תחקיר רק ביום שישי, אבל כבר ביום חמישי כולכם קפצתם".

 

השר דרעי אמר: "יש מערכה שלמה מצד הפלסטינים, שרוצים להציג את חיילי צה"ל כרוצחים. אנחנו חייבים לגבות את צה"ל ולגבות את החקירה העצמאית שלו. אני אולי מצטייר כשמאלן שלא מגבה את החיילים ואתה בנט מצטייר כמי שנלחם עבורם, אבל זה שקר. כולנו תומכים בחיילים ואסור להפוך את מה שקרה בחברון לעניין פוליטי". לדבריו, "כל שרי הממשלה חייבים לגבות את הרמטכ"ל, ואסור לשתוק כשמציגים תמונות שלו כאחשוורוש. הגיבוי כביכול, שנותנים לחייל נגד מערכת הביטחון, רק מחזק את ההסתה השקרית של הפלסטינים כאילו חיילי הרגו מאות צעירים פלסטינים".

 

בתוך כך, דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז הגיב לביקורת של משפחתו של החייל שחשוד ברצח מחבל בחברון ביום חמישי האחרון לאחר נטרולו. בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו כתב דובר צה"ל: "החייל מצוי בחקירה. אנחנו מקשיבים ונקשיב לו, שומעים את גרסתו ומערכות אכיפת החוק והמשפט הן אלו שיחליטו. הוא לא עובר לינץ' ולא משפט שדה. לא נפקיר אותו".

 

נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה שוב לסערה לאחר שאתמול ריכך את דבריו ואמר כי יש לבדוק את האירוע ואמר: "הערעור על מוסריותו של צה"ל מקומם ופסול. חיילי צה"ל, הילדים שלנו, שומרים על ערכי מוסר גבוהים שעה שהם נלחמים באומץ לב במרצחים צמאי דם. בכל מקרה, הבדיקה לוקחת בחשבון את כל התנאים. על כולנו לגבות את הרמטכ"ל ואת צה"ל ואת חיילינו ששומרים עלינו".

 

דובר צה"ל בפייסבוק ()
דובר צה"ל בפייסבוק

תיעוד הירי במחבל בחברון (צילום: עימאד אבו שמסייה) (צילום: עימאד אבו שמסייה)
תיעוד הירי במחבל בחברון(צילום: עימאד אבו שמסייה)

כרזות בגנות הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כרזות בגנות הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה(צילום: מוטי קמחי)
 

אתמול בבית המשפחה ברמלה, זעקה אחותו של החייל ופנתה לרמטכ"ל ולדובר צה"ל: "אני עומדת מולכם ומתחננת - תעצרו לרגע. למה אתם גוזרים את דינו במשפט שדה? למה אתם הורגים אותו בלי משפט?", שאלה האחות ביחס לאחיה.

 

הבוקר כאמור השיב דובר צה"ל לטענות: "כל האירועים מתוחקרים. נבדקים התחומים מקצועיים, התרגולות, הפעילויות, אמצעי הלחימה, שיקול הדעת ועוד. באירועים שבהם יש צורך נבדק גם התחום הערכי. הם לא נבדקים ונחקרים כדי 'לצאת' צדקנים, לא בגלל ארגון 'בצלם' ולא בגלל חשש מלחץ בינלאומי. אלא בשביל עצמנו, דמותנו וערכינו".

 

על האירוע בחברון אמר אלמוז: "גם באירוע בחברון בדקנו ועדיין בודקים וחוקרים. בתחום המקצועי קבענו שהלוחמים פעלו כראוי ושיבחנו את פעולתם על הסיכול המהיר של המחבלים. בתחום הערכי קבענו שמדובר באירוע חמור לאחר קיום תחקיר ראשוני על ידי המפקדים. נורמות וערכים לא נמדדים ונקבעים בטוקבק אלא בשטח, כשקשה, כשמסובך, כשלא הכול ברור. אמירה פיקודית חייבת להישמע תמיד".

 

אלמוז אמר לבסוף כי "אנחנו נקבע את הנורמות, שהאירוע חמור, שנעמוד על כך שהשיח הפוליטי יישאר מחוץ לצה"ל. כן לחקירה הוגנת שרק החלה ואין צורך לקבוע מראש את תוצאותיה".

 

תחקיר צה"ל עד כה העלה כי הוא ירה במחבל שש דקות אחרי הפיגוע, ובהמשך התברר אף כי כוח צה"ל כבר וידא כי אין עליו מטען. החייל הגיע לזירה רק לאחר מכן, ולא היה מודע לכך. החייל טען בחקירתו שהמחבל זז והוא חש שהוא עלול לפוצץ מטען אך את ההחלטה לפתוח באש קיבל על דעת עצמו.

 

"התרגולת במצב של חשד להימצאות חגורת נפץ על מחבל ברורה וידועה וכוללת קריאות לכוח לסגת לאחור ולהיזהר, פעולה שהחייל החשוד לא נקט", אמרו גורמים בצה"ל. "אם הוא היה חושד שהמחבל נושא חגורת נפץ הוא יכול היה לנקוט כמה פעולות בטרם ירה במחבל". הגורמים הוסיפו על רקע הביקורת שהשמיעה אמש משפחתו של החייל כי "הוא חייל צה"ל ולצבא אין דבר נגדו. מדובר במקרה חריג וחמור שיש לחקור". בעקבות התקרית ננזפו שלושה קצינים על ידי מפקד חטיבת כפיר, כיוון שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. 


פורסם לראשונה 27/03/2016 11:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
נתניהו ובנט בעימות
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
מומלצים