שתף קטע נבחר

עושים שבת בים המלח? אסור לכם לצאת מהמלון

ה"עירוב" שנועד להכשיר הלכתית את היציאה מהמבנה, נפגם, אך הרשויות מסרבות לתקנו. התוצאה: אסור לטלטל חפצים בחוץ - ואפילו לא את מפתח החדר. המלונאים חוששים: דתיים יבטלו את ההזמנות לפסח. ח"כ עליזה לביא: "שומרי השבת בעוצר מוחלט". שר הדתות: "העירוב נפגע בעבודות פיתוח. הנחיתי להקים אותו מחדש"

אורחים נכבדים, אתם בעוצר: תיירים שומרי מסורת הנופשים בים המלח טוענים כי נמנע מהם לצאת מבתי המלון בשבתות, זאת מאחר שהרשויות באזור אינן דואגות לתנאים ההלכתיים המכשירים טלטול חפצים ברחובה של עיר, כפי הנהוג בכל רחבי הארץ. המשמעות: במשך יממה שלמה שומרי השבת אינם יכולים לצאת משטח המלון עם עגלת תינוק או תיק צד – ואפילו לא עם מפתח החדר.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 

על פי ההלכה, אין להוציא כל חפץ ביום הקדוש מרשות הרבים לרשות היחיד. כדי לעקוף את האיסור ולהקל על הציבור, תיקנו חכמי ישראל את "עירוב החצרות" – חוט ארוך הנמתח על גבי עמודים, תוחם שטח מסויים ויוצר מעין חומה דמיונית המקיפה אותו. באופן זה הופך האיזור כולו לרשות אחת בעיני ההלכה, שבה ניתן לטלטל חפצים ללא הגבלה – כולל בין בתים פרטיים למקומות ציבוריים.  

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בכל היישובים בישראל נהוג להשתמש בשיטה זו כדי להקל על שומרי השבת. ב-2006 הותקן עירוב לראשונה גם סביב מלונות ים המלח, אך לפני כשנתיים הוא נפגם. בשאר אזורי הארץ מקפיד הרב המקומי לוודא מדי ערב שבת שהעמודים והחוט שלמים, ובמיוחד בסופו של שבוע עם מזג אוויר סוער, ואם נמצא שלא – גם לתקן זאת. בים המלח, לעומת זאת, נמנעים מכך כבר תקופה ארוכה, בטענה כי עבודות לפיתוח החופים עלולות לחבל בעירוב שוב ושוב, ולכן יש להמתין עד שיסתיימו.

 

 

 

"מצאתי את עצמי בעוצר"

מי שמשלם בינתיים את המחיר הם הנופשים שומרי השבת: בעלי המודעות הדתית הגבוהה פשוט

מסתגרים בבתי המלון, או שיוצאים מהם החוצה ללא שום חפץ עליהם – ואפילו לא תינוק קטן שאינו הולך בכוחות עצמו. אחרים, כמו מהציבור מסורתי שאינו בקיא פרטי ההלכות, נכשלים באיסור חמור מהתורה של חילול שבת מבלי לדעת על כך. רב מוכר ממרכז הארץ סיפר ל-ynet כי נתקל אפילו בכמה מחבריו הרבנים כשהם יוצאים מהמלון עם ספרים או סידורי תפילה בידיהם – מתוך הרגל.

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ובני משפחתה נפשו במקום לפני כארבעה חדשים, והיא מצאה את עצמה סגורה במלון בלי אפשרות לצאת לטיול רגלי בשבת עם נכדותיה. "המשמעות לשומרי שבת היא עוצר מוחלט, איסור גמור לצאת מהמלון", תיארה.

 

"אנחנו נמצאים רגע לפני פסח, תקופת בה המוני משפחות נופשות במקום ומבקשות לבלות שם את החג, ועשויות למצוא עצמן כלואות במלון שתי שבתות רצופות", הוסיפה לביא. ואכן ל-ynet נודע כי מלונאים ואנשי תיירות בים המלח חוששים כי המודעות הגוברת לבעיה תגרור גל ביטולים של חופשות חג מצד נופשים דתיים וחרדים.

 

הסיבה: עבודות פיתוח

ח"כ לביא הפנתה שאילתא דחופה בעניין לשר לשרותי דת דוד אזולאי (ש"ס), האחראי על המועצות הדתיות

שאמורות להתקין את עירוב החצרות, ולדבריה לא נענתה מזה חודשיים וחצי.

 

אזולאי מסר ל-ynet בתגובה כי עבודות החברה לפיתוח ים המלח לאורך רצועת החוף, האמורות להימשך עוד שבעה חודשים, פגעו בעמודי העירוב. טענה זו הוכחשה בתוקף על ידי החברה. השר הוסיף: "קיימתי דיון דחוף עם הגורמים בשיתוף עם ראשי המועצה האזורית תמר והמועצה הדתית, והנחיתי אותם שלא להמתין עד לסיום עבודות הפיתוח - ולהתחיל מיידית את הקמת עמודי העירוב לטובת אזרחי ישראל המבקרים בבתי המלון".

 

ח"כ עליזה לביא סיכמה: "חמור מאוד בעיניי שבירוקרטיה, ריב מתמשך וזריקת אחריות ממשרד למשרד נעשים על גבן של משפחות רבות, שימצאו עצמן כלואות במלון בשבת במהלך בילוי משפחתי, ואיש אינו מביא לתיקון הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסגר לדתיים
צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
"מצאתי את עצמי סגורה במלון". עליזה לביא
צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
מומלצים