שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: יחסי מין בין רב לתלמיד - עבירה פלילית

כל מערכת יחסים בין מנהיג רוחני למאמיניו, גם הבגירים, תוכר כבעילה אסור בהסכמה. כך, לראשונה, יוכרו יחסים מיניים שבין רב לתלמיד כעבירה פלילית: "זה כמעט לא ייאמן שעד היום המחוקק לא נתן שם לתופעה כל כך מסוכנת, של נשים שנוצלו על ידי מי שראו בו כתובת דתית ורוחנית"

לא רק במקומות עבודה, לא רק בקליניקה: הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעתה חוק הקובעת כי כל מערכת יחסים בין מנהיג רוחני למאמיניו, גם הבגירים, תוכר כבעילה אסור בהסכמה. כך, לראשונה, יוכרו יחסים מיניים שבין רב לתלמיד כעבירה פלילית.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 

עד היום החוק לא הכיר בקשר שבין מנהיג רוחני למאמיניו הבגירים כיחסי מרות, והמשמעות היא שגם אם יחסי המין ביניהם היו בהסכמת - הקשר ייחשב לאסור ופלילי. את הצעת החוק ("הרחבת בעילה אסורה בהסכמה בניצול יחסי מרות גם לאנשי דת ומיסטיקה") הובילה ח"כ מיכל רוזין ("מרצ"), בשיתוף עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

החוק אוסר על "כהן דת" ובעל "סגולות רוחניות ייחודיות" לבצע בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום ומעשים מגונים באדם שלו הוא מייעץ או נותן הדרכה, הן בתקופת הטיפול ואף בסמוך לאחר מכן, בהנחה שההסכמה ליחסים המיניים הושגה תוך ניצול תלותי נפשי, שמקורו בייעוץ. עד היום, היה קושי ראייתי לטעון ולהוכיח שהסכמתן כביכול של הנשים לא הייתה אמיתית. מעתה לא תהיה לה משמעות כלל, והבעילה תוגדר בכל מקרה כאסורה.

 

"זה ניצול לכל דבר"

"בשנים האחרונות נודע כי נשים וגברים בישראל סובלים מאלימות, במסגרת של כתות המובלות על ידי אנשים המציגים עצמם כ'כוהני דת' או כבעלי סגולות רוחניות מיוחדות", נכתב בהצעה. "אנשים אלה מנצלים לעיתים את מרותם על מנת לפגוע מינית בנשים וגברים הנקלעים לכתות אלו. עד כה, המחוקק הישראלי לא הסדיר את הנושא בחוק, ולא הגדיר את הכלים הלגיטימיים למאבק בתופעה".

 

"כאשר מנהיג דתי או רוחני מקיים יחסים מיניים עם מאמיניו במסגרת ההדרכה הרוחנית שהוא נותן להם, מדובר בניצול לכל דבר", אמרה ח"כ רוזין – והבהירה שכך הדבר גם כאשר מדובר בבגירים וביחסים שבהסכמה, לכאורה, בדומה ליחסי מטפל-מטופל. "התלות הנפשית והסמכות המעורבת באותם יחסים, אינם מאפשרים הסכמה חופשית אמיתית". לדבריה, החוק החדש "יציב גבולות לאנשי דת שסמכותם עולה, לעתים, אף על זו של מטפלים מקצועיים".

 

עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי

ונפגעות תקיפה מינית, בירכה על הצעת החוק, וכינתה אותה "הישג ענק למאבק בתופעת האלימות המינית בישראל". לדבריה, "זה כמעט לא ייאמן שעד היום המחוקק הישראלי לא נתן שם לתופעה כל כך מורכבת ומסוכנת, של נשים שנוצלו על ידי מי שנתנו בו אמון וראו בו כתובת דתית ורוחנית".

 

"הצעת החוק לא רק תעזור למערכת המשפטית להביא לדין את מי שפגעו, אלא תכיר בתופעה הזו, ובכך תעודד נשים נוספות המצויות במצוקה ושחוו פגיעה מינית בנסיבות כאלו, להכיר בפגיעה שעברו ולהתלונן על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
"אין אפשרות להסכמה חופשית"
צילום: אביהו שפירא
צילום: ירון ברנר
מיכל רוזין
צילום: ירון ברנר
מומלצים