שתף קטע נבחר

"תוך עשור חמישית מאזרחי העולם - יהיו שמנים"

מחקר ענק שנעשה מגלה כי בארבעים השנים האחרונות הייתה עלייה מחרידה במספר האנשים השמנים ברחבי העולם מ-105 מיליון ב-1975 ל-641 מיליון ב-2014

עד 2025 בסביבות חמישית מהמבוגרים ברחבי העולם יהיו שמנים. כלומר יותר משליש מהגברים והנשים בבריטניה, ויותר מארבעים אחוזים מהגברים והנשים בארה"ב יהיו שמנים עד 2025.

 

בארבעים השנים האחרונות הייתה עלייה מחרידה במספר האנשים השמנים ברחבי העולם מ-105 מיליון ב-1975 ל-641 מיליון ב-2014, על פי האנליזה המקיפה ביותר של מגמות במדד מסת הגוף (BMI) כיום, שפורסם ב"לאנסט" בעקבות מחקר ענק שנעשה בנושא.

 

הפרופורציה המתוקננת של גברים שמנים על פי גיל יותר משילשה את עצמה (מ-3.2% ל-10.8%), והפרופורציה של נשים שמנות יותר מהכפילה את עצמה (מ-6.4% ל-14.9%) מ-1975. באותה תקופה, הפרופורציה של האנשים בתת משקל ירדה בצורה מתונה יותר- בכשליש בגברים (מ-13.8% ל-8.8%) ובנשים (מ-14.6% ל- 9.7% ) כאחד.

 

האם תעשיית המזון אשמה בהשמנה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האם תעשיית המזון אשמה בהשמנה?(צילום: shutterstock)

 

אין פתרון לבעיית ההשמנה

נתונים אלה הופכים מעניינים יותר על רקע מחקר נוסף שהתפרסם השבוע בעיתון American Journal of Public Health, המראה שוב כי לרפואה אין באמת פתרון אמיתי לבעיית ההשמנה העולמית.

 

נתוני המחקר מראים כי עבור אנשים עם השמנה חמורה (BMI מעל 40) רק אחד מתוך 1290 גברים ואחת מתוך 677 בנשים יצליחו להגיע למשקל נורמלי ולשומרו. עבור אנשים עם השמנה (30-35BMI ) האפשרות להגיע למשקל נורמלי היא 1 ל210 בגברים ואחד ל 124 בנשים.

 

לנוכח נתונים אלה כאשר מצד אחד העולם חי ונושם דיאטות ואורח חיים בריא ומצד שני מגמות ההשמנה העולמית רק הולכות ומתחזקות מתחדדת השאלה האם יתכן שחלק מהעלייה במגמת ההשמנה העולמית, אינה דווקא אשמת תעשיות המזון, התזונה הלא בריאה והיעדר פעילות גופנית.

 

האם בעצם הולך ומתחוור לנו שהדיאטות והניסיונות לשנות את משקל הגוף של האדם, דווקא הם אלו שאולי מעצימים את עליית המשקל? כי אם בפועל כבר יותר מ 50 שנה אנחנו עושים דיאטה ועדיין דווקא משמינים יתכן שדווקא היא היא - הדיאטה המשמינה העיקרית שלנו.

  

 הכותבות הן ממרכז שפת האכילה לטיפול בהשמנה והתנהגויות אכילה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יותר אנשים שמנים מלא שמנים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים