שתף קטע נבחר

הרב שמתקשר עם העיניים: במקום לבכות, החלטתי לשמוח

כשאובחן כחולה בניוון שרירים, בחר הרב איצי הורוביץ בהמשך חיים של נתינה ושמחה. כשהוא משותק, נטול יכול דיבור ומתקשר בעזרת עיניו - משמש הרב השראה בעזרת הבלוג שהוא כותב, והחיוך הקבוע. "מצאתי את הדרך להמשיך לתרום", הוא מספר ל-ynet. אמנים בולטים התגייסו לשמח אותו בקליפ שיצרו לשיר שכתב: "איצי מסמל את נצחון הרוח האנושית"

 

 

הרב ייצי (איצי) הורוביץ לקה בניוון שרירים (ALS) בשנת 2013, ומאז איבד במהירות כמעט את כל יכולותיו המוטוריות. האיש שאהב כל יהודי; שהעביר שיעורים למאות אנשים; שרקד, שימח ושר בפני חיילים - לא יכול עוד להגות צלילים, ומתקשר רק בעזרת עיניו, באמצעות לוח חכם. 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

ואיכשהו, מאז מחלתו מעידים סובביו, כי הרב הורוביץ הפך ליותר שמח ומשמח מאי-פעם. כשהוא שוכב מרותק למיטתו, מחובר למכשירים – הרב ייצי כותב בלוג שבועי על פרשת השבוע ועל מצבו, ומצליח להצחיק את ילדיו.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

"כשקיבלתי את תוצאות הבדיקות הרגשתי שהעולם מתמוטט עלי", מספר ל-ynet הרב ייצי, בכנות נוגעת ללב. "דינה חלקה איתי עצה שקיבלה מחברה: בזמנים כמו אלה, תשחרר ותן לאלוקים לנהל את המצב. זו הייתה העצה הטובה ביותר. ואלוקים שלח את ברכתו בצורה של טוב לב, אדיבות ואהבה מצד אנשים, שלהם אנחנו אסירי תודה. העצה הזו הרימה אותנו בתוך כל הקשיים שבדרך".

 

"השם נמצא בכל מקום שבו אתה נמצא. במקום שבו נגמרות התשובות – כשהתקווה נראית אבודה – שים את מבטחך בה'. כשנדמה שאין שם אף אחד, ה' שם, בשבילך".

 

"השיטה השתנתה: פעם דיברתי, עכשיו אני כותב"

"כשאובחנתי כחולה ב-ALS, יכולתי לבחור באחת משתי דרכים", הוא אומר. "יכולתי לשאול 'למה אני?' וליפול לדיכאון ולאומללות. במקום זה, בידיעה שזה הכל מה', חשבתי: אם ה' שם אותי במצב הזה, חייבת להיות לכך סיבה טובה. איך אני יכולה לשרת את המטרה שלו במצבי? מה יכול להעשות מהמקום שלי עכשיו, שלא יכולתי להשיג כשהייתי בריא?"  

 

 

"נכון שאני לא יכול לעשות הרבה מהדברים שעשיתי בעבר, אך עם הכלים שיש לי – מצאתי את הדרך להשפיע ולעשות. את הדבר שאני אוהב מכל – ללמד ולעודד אחרים – אני עדיין עושה. השיטה השתנתה, שכן מקודם יכולתי לדבר. עכשיו אני כותב, וזה המקום לציין שמעולם לא חלמתי שאוכל להפוך לסופר. נראה שדווקא בגלל מצבי הקשה, המילים שלי יותר אפקטיביות".

 

"הוא הניצחון של הרוח האנושית"

לפני כשנה מצאה רעייתו של ייצי קלטת שהלחין לפני מספר שנים, ובו השיר "זרח אור קטן" (Shine a Little Light) – שיר שכתב בכלל עבורה, כשהייתה חולה. חיים מרכוס, אמן ומפיק יהודי אמריקאי, המלווה את הרב הורוביץ ומשפחתו – החליט לשמח את הרב הורוביץ, והפיק את השיר לכדי קליפ מרגש עד דמעות (כאן ביוטיוב), בהשתתפות מרבית האמנים הבולטים בז'אנר החסידי – ולא רק, כולם אגב, בחירה של ייצי עצמו

 

"אלוקים שלח את ברכתו בצורה של טוב לב, אדיבות ואהבה מצד אנשים, שלהם אנחנו אסירי תודה". עם רעייתו דינה וילדיו ()
"אלוקים שלח את ברכתו בצורה של טוב לב, אדיבות ואהבה מצד אנשים, שלהם אנחנו אסירי תודה". עם רעייתו דינה וילדיו

 

בין האמנים שהתגייסו לפרויקט שצולם בין יבשות: אברהם פריד, מרדכי בן דוד, גד אלבז, יוסי גרין – וגם יהורם גאון וחיילי צה"ל – אהבתו הגדולה ביותר של ייצי אחרי משפחתו, כפי שמעיד מרכוס.

 

"עבורי, הרב הורוביץ מסמל את ניצחונה של הרוח האנושית", אומר מרכוס. "את ניצחון הביטחון בה', כשהכוחות הנפשיים נשמרים גם מול אתגרים גדולים".

 

"הסיפור של הרב ייצי שם בפרופורציות 99% מרוב הבעיות האנושיות", הוא מוסיף, ומספר כי כאשר בתו הקטנה של הרב רוצה להתעודד, היא מגיעה לאביה שמצליח לשמח ולהצחיק  אותה בעזרת עיניו וחיוכיו. "מדובר באחד האנשים שנותנים הכי הרבה השראה בעולם, ולכן רציתי לחלוק אותו עם כמה שיותר אנשים".

 

"הרב איצי הוא כולו אור"

במשך שנים – עד להתפרצות המחלה – כיהן הרב הורוביץ, יחד עם משפחתו, כשליח חב"ד בקליפורניה.

לאחרונה שב לקהילתו שבלוס-אנג'לס, וגם שם הוא ממשיך את שליחותו, מפיץ אור בעזרת עיניו. "השיר נותן לנו הצצה קטנה לתוך הלב והנשמה של החסיד המדהים הזה", כתב הבוקר (ו') אברהם פריד. "הוא זרח וממשיך לזרוח למרות המאבק שובר הלב שלו עם החשיכה".

 

אברהם פריד מספר כי כאשר הגיע לביתו של הרב הורוביץ, הרגיש כי הוא מתעודד: "החיוך שלו חימם לי את הלב". גם מרכוס מספר כי מדהים לראות כיצד הרב שוכב במיטתו עם חיוך שלא מש מפניו, ומצליח לשמח את מבקריו. "זה איצי", אומר פריד. "הוא כולו אור".

 

"הקליפ הזה אמור לתת כוח והשראה לכולנו, ולהגדיל ולהעצים את זריחת האור שלנו. יחד, האור שלנו יבריח את החשיכה אחת ולתמיד. איצי ישמח מאוד לשמוע את התגובות שלכם, וכיצד אתם יכולים להפוך את העולם למקום מאיר יותר. הגיבו, כתבו לו, ברכו אותו, תזרחו איתו!" מבקש פריד.

 


פורסם לראשונה 01/04/2016 09:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקשר בעזרת העיניים. הרב ייצי (איצי) הורוביץ
הרב הורוביץ עם משפחתו
מומלצים