שתף קטע נבחר

לראשונה: "ברכת כהנות" בכותל

היועמ"ש קבע שהטקס מנוגד לחוק - אבל "נשות הכותל" טענו מנגד שראש חודש אינו שקול לחול המועד, והבוקר הן הבריחו ספר תורה לעזרת הנשים, וקיימו את מנהג "נשיאת הכפיים". רב הכותל: "קורא לשר לשרותי דת לתקן תקנות שימנעו את מעשיהן"

 (צילום: דניאל שטרית) (צילום: דניאל שטרית)
(צילום: דניאל שטרית)

 

"נשות הכותל" ערכו הבוקר (ב') לראשונה טקס "ברכת כהנות" ברחבת הכותל המערבי, במסגרת התפילה שהן מקיימות באתר הקדוש מדי ראש חודש. טקס דומה שתוכנן לחול המועד פסח, בוטל בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי הדבר מנוגד לחוק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בארגון הסבירו כי לפי הבנתם, עמדת היועמ"ש התייחסה לטקס "ברכת הכהנות" בחול המועד המועד, ואין הדבר דומה לתפילת ראש חודש שעליה אין כל מחלוקת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

נשות כותל אף הבריחו ספר תורה, בניגוד לתקנות בכותל האוסרות על הכנסת ספרי תורה פרטיים, זאת מאחר שאינן מורשות לקרוא בספרי התורה הנמצאים כולם בעזרת הגברים. כשקראו בתורה, היה ניסיון מצד המשטרה לעצור אותן ולהחרים את הספר. 

 

 

"ברכת כהנות מתקיימת בתוך תפילת ראש חודש", אמרה עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג, חברת הנהלת "נשות הכותל". "אין מחלוקת שהתפילה היא חלק ממנהג המקום, ושברכת הכהנות נאמרת במסגרתה פעמיים, בשחרית ובמוסף".

 

רב הכותל: "מדרדרות את הכותל"

רב הכותל הומקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', אמר בתגובה: "אשר יגורנו בא לנו - מה שהחל בזלזול מופגן במנהגי המקום ומסורת ישראל וברגשות המתפללים, ללא עצירה מבעוד מועד, ממשיך גם בפעילות בניגוד להוראות היועץ המשפטי ובית המשפט, ומדרדר את הכותל המערבי למקום פילוג ומחלוקת".

 

הוא קרא לשר לשירותי דת, דוד אזולאי, "להתקין תקנות ברורות שימנעו

מ'נשות הכותל' לעשות בכותל כבשלהן, ולמנוע את מעשיהן המפלגים", כדבריו.

 

הנשים תכננו כאמור "ברכת כהנות" חגיגית בחול המועד פסח, ואף הקליטו תשדיר הקורא להגיע למעמד החגיגי (שנפסל על ידי רשות השידור), אלא שבדיון שהתקיים במשרד המשפטים נקבע כי "עריכת הטקס של 'ברכת כוהנות' איננה בגדר 'מנהג המקום' ברחבת הכותל המערבי". בכך קיבל היועמ"ש את עמדת רב הכותל, ונענה לבקשתו לאסור על קיום הטקס.

 

במהלך החג הוגבלה תפילת הנשים ל-200 מתפללות בלבד, והן בודדו והוקפו גדר למניעת חיכוך עם מפגינים. בהתאם להוראת היועמ"ש הן קראו את פסוקי הברכה המשולשת, אך לא נשאו כפיים תחת הטליתות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל שטרית
הבריחו ספר תורה לכותל
צילום: דניאל שטרית
צילום: AFP
נשות הכותל
צילום: AFP
מומלצים