שתף קטע נבחר

השופט קבע: עונש צנוע ל"מפקד משמרת הצניעות"

מכתב האישום עלה כי גונן חדד, מי שכונה "מפקד משמרת הצניעות", איים על שתי אחיות כי "יפוצץ אותן מכות" אם יתפוס אותן שוב בלבוש "לא צנוע", ואף הכה אחת מהן. אבל השופט פסק כי הנאשם ירצה שלושה חודשי עבודות שירות בלבד

פרשת "משמרת הצניעות" שעל פי החשד הטילה אימה על נשות ביתר עילית שהתנהגו באופן "לא צנוע", הסתייימה היום (ה') בקול ענות חלושה. בית המשפט השלום בירושלים גזר על הנאשם היחיד בפרשה עונש קל במיוחד – שלושה חודשי עבירות שירות. במהלך הפרשה נחקרו מספר חשודים באזהרה, ביניהם אף ראש העירייה, מאיר רובינשטיין, אולם רק נגד גונן חדד - מי שהוגדר בחקירה כ"מפקד משטרת הצניעות" - הוגש בסופו של דבר כתב אישום.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

העונש המקל נגזר עליו במסגרת הסדר טיעון שאליו הגיעו עורך דינו אביחי חג'בי והתביעה המשטרתית, ובמסגרתו הודה בעובדות בכתב אישום מתוקן, שבו שני אישומים ביניהם תקיפה ואיומים, שאותם הגדירה התביעה כ"חמורים וברף הגבוה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

פרשת "משמרת הצניעות" נחשפה לפני כשלוש שנים בחקירת משטרה שהפכה לגלויה, ובמסגרתה נעצרו מספר חשודים בחשד לעבירות אלימות ואיומים. החשודים נחקרו בחשד שעקבו אחר צעירים וצעירות שלא ניהלו "אורח חיים חרדי מספיק", והסתובבו בלבוש שהוגדר על ידם "לא צנוע". הם איימו עליהם – ותקפו אחרים. חלק מהחשודים אף נחקרו בחשד לחטיפה של אחד הצעירים, ואולם בסופו של דבר הוגש רק כתב אישום אחד, שכלל שני אישומים.

 

"אם תלכי כך, אפוצץ אותך במכות"

על פי אישום אחד, באוגוסט 2011 עקב הנאשם אחר שתי אחיות כבנות 17, ואמר לאחת מהן: "זו הפעם האחרונה

שאני אומר לך – זה לא יהיה נעים, את לא תתהלכי ככה בביתר. זו עיר חרדית, ואם אראה אותך בפעם הבאה - לא כדאי לך ואפוצץ אותך מכות".

 

על פי האישום המתלוננת השיבה לו כי אם לא היה מדובר ביום שבת, הייתה מקליטה אותו – ובעקבות זאת הכה אותה בראשה. אישום שני מתייחס לתקיפה של אדם אחר בעת ויכוח שפרץ בין השניים, ובמהלכו סטר הנאשם למותקף. הנאשם רדף אחריו ובעט בו. המתלונן ניסה להתגונן ואף השליך אבן על הנאשם ומעד ארצה. בשלב זה החל הנאשם לבעוט במתלונן מספר פעמים, עד שנהדף על ידי אחיו של המותקף.

 

השופט איתן קורנהאוזר שדן בתיק, ציין בהחלטתו לקבלת הסדר הטיעון כי "בטרם נשמעו הטיעונים לעונש, התקבלו תסקירי שירות המבחן, שפירטו את נסיבות חייו הקשות של הנאשם, התרשם מדפוסי אלימות מרובים - ולצד זאת מוכנות הנאשם להשתלב בהליך טיפולי".

 

הוא הבהיר כי במסגרת הסדר טיעון סוכם כי חדד ירצה עבודות שירות, כשהמדינה תעתור לשישה חודשי עבודות שירות ועו"ד חג'בי לשלושה. השופט קיבל את עמדת עו"ד חג'בי כי יש לראות בשני האירועים "אירוע אחד" בשל סמיכות זמנים בין האירועים וקשר הדוק.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

"הקשר בין האירועים זו העובדה שהנאשם שימש רכז נוער בביתר עילית, כמי שאחראי על המתנ"סים ומגרשי הכדורגל, עומד מול הנוער בביתר עלית, והסמיכות בזמנים קצרה".

 

"קיבל אחריות על מעשיו"

בנימוקים לעונש ציין השופט כי מתחם הענישה הדרוש הוא בין עבודות שירות עד למאסר בפועל של תשעה חודשים. "בחינת נסיבות האישיות של הנאשם, מצביעה על כך שעברו הפלילי עולה בקנה אחד עם התנהלותו במהלך שני המקרים שבהם הורשע... יחד עם זאת, יש לזקוף לזכות הנאשם את ההחלטה לקבל אחריות על מעשיו תוך השתלבות אפקטיבית בתהליך הטיפולי, את נסיבות חייו הקשות, וכן את השפעת מידת העונש עליו ועל משפחתו הקרובה".

 

"מידתי וראוי". עו"ד אביחי חג'בי ()
"מידתי וראוי". עו"ד אביחי חג'בי

 

עו"ד אביחי חג'בי מסר בתגובה: "בסופו של יום, כל מה שנותר מסיפורי אלף לילה ולילה על משטרת הצניעות בביתר עילית הינה הצניעות של כתב האישום, שבסופו של הליך מתאר קטטה שבה אף המתלוננים השתמשו באלימות כלפי מרשי. מדובר בגזר דין מידתי וראוי בנסיבות העניין".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים