שתף קטע נבחר

עליית מחירי הדיור: "צפויים לנו עוד שיאים"

בעקבות נתוני השמאי הממשלתי לפיהם בשנה החולפת התייקרו הדירות בשיעור של 8%, טוענים גורמי מקצוע בשוק הנדל"ן כי לא צפויה התמתנות במחירים בעתיד הנראה לעין - אבל הכל תלוי בעבודת הממשלה. בראיון באולפן ynet הם מתייחסים לתוכנית מחיר למשתכן: "התוכנית פונה לפלח מאוד מצומצם - הזוגות הצעירים - וחלקם אפילו פרש מהתוכנית"

מי האחראי המרכזי לעליית מחירי הדיור וכיצד ניתן לשנות את שוק הנדל"ן? על רקע פרסום נתוני השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים אתמול, לפיהם בשנה החולפת התייקרו הדירות בשיעור של 8%, התארחו היום (ב') באולפן ynet יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, והיזם אילן מיכאלי, מנכ"ל חברת הנדל"ן IMG. מה הם חושבים על משבר הדיור? צפו בראיון:

 

 

"הכותרת על עלייה במחירים אינה חדשה - אבל היא מפתיעה כל פעם מחדש", טוען דנוס. "אנחנו רואים כל הזמן עליות מחירים וחושבים שהגענו לשיא האחרון - והנה שוב נרשם שיא חדש". למרות זאת, הוא מודה, הציבור ממשיך לרכוש דירות והוא אינו מאשים את שר האוצר במצב הנוכחי. "אי אפשר לקרוא לתוכנית מחיר למשתכן כישלון בשלב הזה", הוא מבהיר, "יש פה תהליך כירורגי - והניתוח בעיצומו. לכן אין עוד תוצאות ואפילו עלול להיות דרדור בסימנים החיוניים".

 

השמאי הראשי: מחירי הדיור עלו ב-8% בשנה

 

"אני מסכים שההשפעה של תוכנית מחיר למשתכן תהיה ארוכת טווח, אך תהיה זו השפעה גם לטוב וגם לרע", מוסיף מיכאלי. "אני חושב שיש פה בעייתיות מכמה כיוונים - הרשויות המקומיות, הבירוקרטיה. במדינה שלנו כשרוצים לבנות, התהליכים לוקחים פי 3 מכל מדינה אחרת בעולם". לדבריו, "במרכזי הערים יש ביקוש ואין קרקעות נוספות לבנייה - העתיד הוא בהתחדשות עירונית. הבעיה היא שאין קידום לשם, מתעסקים בכיבוי שריפות".

 

דנוס מציין כי הבעיה המרכזית בתוכנית זו העובדה שהיא מתייחסת לפלח מאוד ספציפי ומצומצם באוכלוסייה של מחוסרי הדיור (זוגות צעירים). לדבריו, חלקם פורשים מההגרלות - "כי אם בחרו כבר בדירות הטובות, אז הם יקבלו דירה פחות טובה", הוא מסביר. "לא רואים משפרי דיור, לא רואים משקיעי נדל"ן, למעשה יש פלח שוק גדול מאוד שאין לו פתרון והוא פשוט הולך וקונה דירות - דירות יד שנייה, דירות על קרקעות פרטיות ומשלם הרבה יותר".

 

יכול להיות שלמקבלי ההחלטות אין אינטרס להוריד את המחירים ולהגדיל את ההיצע?

 

דנוס: "כשאתה סופר את המספרים, יש יותר אנשים במדינת ישראל שיש להם דירות מאשר אלה שאין להם. לכאורה, מה שאת אומרת זה נכון - אבל כאן נכנס האינטרס הפוליטי. יש עניין של לשרת את הציבור ואין ספק שזה מה שהממשלה רוצה לעשות. אבל צריך לזכור שהם (מקבלי ההחלטות - א.ל לא מבינים את החומר עד הסוף, בטח לא דקה לפני שהם נכנסים (לממשלה - א.ל) והבעיות הן גדולות וקשות לפתרון. העסק לא זז ואז גם כשמגיעים למבחן היישום, גם אם יש תוכנית טובה, היישום שלה הוא בדרך הכלל איטי יותר".

 

בואו ננסה להעריך מה יהיה בשנה הקרובה - אולי התמתנות מסוימת?

 

מיכאלי: "אני לא קורה את זה קורה, לא מרגיש את זה בכל אופן קורה. אני רק רואה את זה מתעצם - את הביקושים לדירות, את המהירות של המכירות".

 

דנוס: "אני חושב שזה תלוי שוב בביצוע הממשלה. יש בעיות בקבלת משכנתאות היום, יש בעיות באשראי, בעיות עם עובדים זרים, עם רשויות מקומיות שלא רוצות לקדם התחדשות עירונית כי לא יוצא להן מזה שום דבר, יש המון דברים לטפל בהם. אם הטיפול יהיה טוב, אולי בעוד שנה שנתיים נתחיל לראות שינוי.

 

נשבור שוב שיא בעליות מחירים?

 

דנוס: "לצערי צפויים לנו עוד כמה שיאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צעירים נרשמים להגרלת מחיר למשתכן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים