שתף קטע נבחר

לראשונה בקוסובו: בית כנסת ייבנה במדינה המוסלמית

במתחם קריית הממשלה בבירה פרישטינה, לא הרחק מהמקום שבו עמד בית הכנסת שחרב לאחר מלחמת העולם השנייה - תקים המדינה המוסלמית החילונית בית כנסת חדש וגדול. ההחלטה - תשובה של הממשל הקוסוברי לניסיונותיהן של מדינות אסלאמיות קיצוניות לגרום להקצנה דתית

בשעה שמוסלמים קיצונים תוקפים בתי כנסת ברחבי אירופה המערבית, קוסובו - המדינה הצעירה ביותר באירופה, שרוב אזרחיה מוסלמים - נערכת להקים בית כנסת ראשון על אדמתה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מועצת עיריית פרישטינה, בירת קוסובו, אימצה בישיבתה האחרונה תוכנית לבניית בית כנסת במתחם קריית הממשלה בלב העיר - לא הרחק מהמקום שבו עמד בית הכנסת הישן, שנהרס על ידי המשטר הקומוניסטי היוגוסלבי לאחר מלחמת העולם השנייה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

המפץ הענק: פרשיית האונס שמזעזעת את החרדים

 

פרוייקט הקמת בית הכנסת החדש, שיזם ארגון ״בית ישראל קוסובו״, זכה לתמיכת רוב מוחלט של חברי המועצה העירונית. רק שניים מחברי המועצה, הקרובים למפלגות אסלאמיסטיות, נמנעו בהצבעה על המיזם.

 

תשובת הממשל לאסלאם הקיצוני

בית הכנסת ישתרע על פני 260 מ״ר, וישרת את הקהילה היהודית המתחדשת בקוסובו. רוב יהודי קוסובו, שניצלו על ידי שכניהם האלבנים בתקופת מלחמת העולם השנייה, עזבו את האיזור במהלך מלחמות האזרחים העקובות מדם שידע הבלקן, עם התפרקותה של יוגוסלביה.

 

כך זה נראה בתכנון (צילום: אלדד בק) (צילום: אלדד בק)
כך זה נראה בתכנון(צילום: אלדד בק)

 

כיום חיים בפרישטינה כמה עשרות יהודים, רובם נציגי מדינות וארגונים זרים, המסייעים לבנייתה של קוסובו.

קוסובו, המדינה הקטנה ביותר באירופה, הכריזה על עצמאות מסרביה לפני שמונה שנים.

 

ההחלטה על בניית בית הכנסת בפרישטינה, שבה חיה מלחמת העולם השנייה קהילה יהודית ספרדית פורחת, זוכה לתמיכת ההנהגה הפוליטית הקוסוברית - בכלל זה נשיא המדינה החדש, האשם ת׳אצ׳י, ויו״ר הפרלמנט קאדרי וסלי.

 

הנהגת קוסובו רואה בכך תשובה לניסיונותיהן של מדינות אסלאמיות קיצוניות - טורקיה, סעודיה, קטאר ואיראן - לגרום להקצנה דתית בקרב האוכלוסייה הקוסוברית, בשל הקשיים הכלכליים והחברתיים שעימם מתמודדת המדינה הצעירה.

 

 

הרשויות בקוסובו נחושות בדעתן למנוע הקצנה דתית שכזו, ולשמר את אופיה המוסלמי המתון והחילוני של החברה האלבנית, המהווה 80% מכלל אוכלוסיית המדינה.

 

מלחמה פנימית נגד דאע"ש

הפרלמנט הקוסוברי אימץ לאחרונה חוק, המגביל את יכולותיהן של מדינות זרות להשקיע בבניית מסגדים

חדשים או לממן מסגדים קיימים ואנשי דת מכהנים. החוק עורר ביקורת קשה מצד מדינות המפרץ, שהיו בין הראשונות שהכירו בעצמאות קוסובו.

 

הפרלמנט בפרישטינה אף אימץ חוק המטיל עונשי מאסר כבדים ביותר על אזרחי המדינה, המצטרפים לשורות דאע״ש בעיראק ובסוריה. כ-300 מאזרחי קוסובו לוחמים כיום בשורות ארגון הטרור הקיצוני. עם זאת, גורמים רשמיים בפרישטינה מציינים כי מאז העברת חוק הענישה להצטרפות לדאע״ש, חוסלה התופעה. במקביל, פעלו הרשויות נגד אימאמים קיצוניים שהפיצו במסגדיהם מסרים לוחמניים ברוח הג׳יהאד.

 

אמש (יום ג') נפתחה בפרישטינה ועידה בינלאומית לדיאלוג בין-דתי, בהשתתפות נציגי הדתות השונות ממדינות שונות בעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלדד בק
אנדרטה לזכר הקהילה היהודית בפרשיטינה
צילום: אלדד בק
מומלצים