שתף קטע נבחר

38 אלף משפחות לא יוכלו להחזיר משכנתא

אלפי משקי בית בישראל יהיו בסכנה אם מחירי הדיור יירדו ב-25%, הריבית תעלה ל-5.6% והאבטלה תעלה ל-9.8%, כך לפי סקירת המפקחת על הבנקים

38 אלף משפחות לא יוכלו להחזיר את המשכנתא בתרחיש קיצון שנכלל בסקירת המפקחת על הבנקים על מצב הבנקאות בישראל ב-2015 המתפרסמת הבוקר (ב'). תרחיש הקיצון בחן את ההשפעות על תיק האשראי של בנקים, שהנתח ממנו שמופנה לענף הנדל"ן, ובכלל זה משכנתאות, עומד על לא פחות מ-45%.

 

בזמן שחסכתם: הביקוש לדיור יוקרה לא עוצר

מהו רחוב הרצל היקר ביותר בישראל? מיוחד

מעתה לא תצטרכו לשלם לעו"ד של הקבלן

 

לפי תנאי התרחיש, אם מחירי הדיור ירדו ב-25%, הריבית תעלה ל-5.6% והאבטלה תעלה ל-9.8%, 5% מהלווים, שהם 38 אלף משפחות, לא יעמדו בהחזרים, וההפסד לבנקים יגיע ליותר מ-7 מיליארד ש"ח.

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

בנוסף ציין הפיקוח על הבנקים כי הנתח הכה משמעותי של אשראי לתחום הנדל"ן והבינוי, כולל משכנתאות - העומד כאמור על 45% מכלל תיק האשראי של הבנקים - בתוספת הצמיחה המהירה בהיקפי האשראי למשקי הבית ויחסי הגומלין בין שני התחומים מעצימים את הסיכון של המערכת הבנקאית מנקודת מבט הצופה פני עתיד.

 

ברקע, היקף תיק האשראי של חמשת הבנקים הגדולים בישראל, שהיקפו הסתכם ב-2015 בלמעלה מ-911 מיליארד שקל, עלה ב-5.3% ביחס לשנה המקבילה. נתח האשראי למגזר העסקי הצטמצם על חשבון עליה בהיקפי האשראי לאנשים פרטיים. פילוח תיק האשראי מראה כי 43% מהאשראי ניתן לענפים השונים במגזר העסקי, לעומת 44.5% בשנה הקודמת. האשראי לאנשים פרטיים כולל משכנתאות עמד על 47.5% לעומת 46% בשנה הקודמת, ונתח האשראי לפעילות לווים בחו"ל ירד ב-0.1% ותפס נתח של 9.4% מכלל האשראי. מבחינת פילוח של ענפי המשק עיקר האשראי למגזר העסקי ניתן לענף הבינוי והנדל"ן - זה תפס נתח של 12.6% ובמקום השני ענף המסחר שתפס נתח של 8.5% מכלל האשראי.

 

עוד על משכנתאות באולפן ynet - מוזמנים לצפות:

עם זאת, מציין הפיקוח כי במהלך 2015 חל שיפור במדדים לאיכות תיק האשראי הכולל וניכרת מגמה משמעותית של צמצום ריכוזיות האשראי של הבנקים ללווים גדולים. פירוש הדבר שהבנקים מספקים פחות אשראי לחברות אחזקה וללווים גדולים על חשבון הגדלת אספקת האשראי לעסקים בינוניים וקטנים ולמגזר משקי הבית.

 

עוד נקודה חיובית בדומה למגמה המשתקפת בשנים האחרונות היא של שיעור ההוצאה הנמוך להפסדי אשראי. פירוש הדבר שהיקף הכספים שהבנקים נתנו כהלוואה ולא נגבים חזרה מצטמצם ביחס להיקפי האשראי שהמערכת הבנקאית מספקת.

 

אחד הלקחים מהעובדה שיש צמיחה ניכרת באשראי למשקי בית היא דרישת הפיקוח שהבנקים ישווק אשראי למגזר הקמעונאי (למשקי הבית ולעסקים הקטנים) רק ללווים שיש להם יכולת החזר ובנוסף להתאים את שיווק ההלוואות לאופי ולצרכים של משקי הבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים