שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפול ברפואה סינית בגיל מבוגר

  דווקא בגיל מבוגר כאשר רבים סובלים ממחלות כרוניות הפוגעות באיכות החיים לרפואה הסינית יש מענה. "לא מדובר בגזרה משמים", אומר רפאל רוזנסקי, מטפל בכיר ברפואה סינית. "ברגע שמוצאים את החוט המקשר בין התסמינים השונים ניתן להגיע לאיזון כללי בגוף, במיוחד בגיל מבוגר"

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  חיים יותר עם מחלות כרוניות. במקביל לקדמה הטכנולוגית שאנו עדים לה בעשורים האחרונים ולצד התפתחותה של הרפואה המודרנית, ישנה גם עלייה מתמדת בתוחלת החיים הכללית. עם זאת, העלייה בתוחלת החיים איננה בהכרח מלווה גם בעלייה באיכות החיים.

   

  "לצערנו, רבים מאיתנו הזוכים להגיע לגיל המבוגר נוטים לסבול ממחלות כרוניות שונות, ונאלצים להיתמך בתרופות ופרוצדורות רפואיות מגוונות". אומר רפאל רוזנסקי, מטפל בכיר ברפואה סינית וחבר באגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי. "הדבר פוגע משמעותית באיכות החיים כחלק מהמחיר שאנו נדרשים לשלם בתמורה להגיענו לגיל המופלג".

   

  "בין המחלות הכרוניות השכיחות בגיל המבוגר ניתן למנות מחלות לב, מחלות ריאה, כאבי מפרקים, הפרעות בתפקודי מערכת העיכול, וכן כולסטרול גבוה, סוכרת ויתר לחץ דם. הטיפול התרופתי בכל התחלואות הללו מלווה במגוון רחב של תופעות לוואי שונות, ומתעוררת השאלה האם מדובר בגזירה משמים או שמא אולי אפשר גם אחרת".

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  איך הומאופתיה יכולה לעזור לחולי אלצהיימר?

  הכי פשוט: כך תחיו יותר טוב 

  סיבים, חלב ותפוח: מזונות שמעוררים רגישויות  

  המטרה ליצור איזון כללי ולא לטפל בתסמין יחיד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  המטרה ליצור איזון כללי ולא לטפל בתסמין יחיד(צילום: shutterstock)
   

  המטרה: לאתר את החוט המקשר בין תסמינים

  בזמן שהרפואה הקונבנציונלית מתרכזת בתסמינים ובאיבר הכואב, תוך נטייה לחיפוש אחר פתרונות מידיים לשיכוך התסמין החיצוני. הרפואה הסינית, מעמיקה בחיפושיה אחר מקור הבעיה במטרה לאבחן מדוע והיכן הופר האיזון בגוף. "באופן זה ניתן לאתר את החוט המקשר בין תסמינים שלכאורה שונים לחלוטין, כשהחוט המקשר מוביל, למעשה, לאבחון הבעיה ולטיפול בה מן השורש. טיפול במקור הבעיה גורמת לכל התסמינים הנובעים ממנה להיעלם". מסביר רוזנסקי. 

    

  "דוגמה קלסית לכך נוגעת לאחת מהבעיות הרב מערכתיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי ומכונה בשם "הסינדרום המטבולי". הסינדרום המטבולי הנו מצב בריאותי המשלב בין מספר הפרעות בריאותיות, בהן כולסטרול גבוה, סוכרת ויתר לחץ דם.

   

  "הטיפול הקונבנציונלי יודע לתת מענה ממוקד לכל אחד ואחד מתסמיניו של הסינדרום: למשל, חולים המתאפיינים ביתר לחץ דם תינתנה תרופות להורדת לחץ הדם. מטופלים הסובלים ממחלת הסוכרת יטופלו בתרופות לאיזון רמות הסוכר בדם וכיוצא בזה".

    

  "בדרך זו נאלצים אנשים ליטול מגוון רחב של תרופות שונות לטיפול במגוון תסמינים שונים ומשונים, זאת מבלי היכולת לחזות את נזק העתידי המצטבר בעקבות נטילת כל תרופה ספציפית".

   

  "במקביל", הוא מבקש לחדד "ישנן גם תגובות הבין-תרופתיות, ובפרט כשמדובר במחלות כרוניות הדורשות טיפולים תרופתיים ממושכים. דוגמה נוספת האופיינית לרפואה המערבית ומוכרת מקרוב לכל אחד מאיתנו מתייחסת לנוהג להפנות מטופלים לרופאים מומחים על פי הצורך, כאשר כל מומחה מתמקד בתחום הצר של התמחותו בלבד, ותוך התעלמות מוחלטת מהתסמינים הקליניים האחרים שלכאורה אינם נוגעים למקרה הרפואי".

   

  האדם כיישות הוליסטית שלמה

  להבדיל מהרפואה המערבית, הרפואה הסינית היא אינטגרלית ונשענת על התפיסה שהאדם הינו יישות הוליסטית שלמה. "האדם מורכב ממכלול מערכות אשר קשורות זו בזו ומקיימות יחסי גומלין בלתי ניתנים להפרדה". מסביר רוזנסקי את התפיסה, "כך גם פועל הטיפול בדיקור סיני אשר מהווה טיפול הוליסטי ומשפיע על כלל מערכות הגוף כמקשה אחת".

   

  "הרפואה הסינית מקדישה מקום נרחב לדיקור הסיני, ובפרט כשמדובר בדיקור סיני לגיל המבוגר ובמתן תמיכה בשלב זה של חייו. שכן דווקא בשל ריבוי השימוש בתרופות בקרב בני הגיל השלישי, הדיקור הסיני נחשב לטיפול המשלים הבטוח ביותר בגילאים הללו, מהסיבה שהוא אינו עושה שימוש בחומרים חיצוניים שחלקם העלולים ליצור תופעות לוואי בעת שילובם עם תרופות מסוימות".

   

  מוכר בארץ כטיפול משלים וכלול בסל

  את הטיפול בדיקור הסיני בגיל מבוגר ניתן לשלב עם הטיפול הקונבנציונלי המקובל. כיום דיקור סיני מוכר בארץ כטיפול משלים וכלול בסל הבריאות הישראלי. מטרותיו של הטיפול עשויות  כמובן להשתנות בהתאם לתלונות המטופל.

   

  "באופן כללי", מסביר רוזנסקי "דיקור סיני לגיל המבוגר יכול לסייע במגוון רחב של תחומים כגון טיפול בעודף כולסטרול ושומנים בדם, טיפול ביתר לחץ הדם ואיזון רמות הסוכר. זאת ועוד, הטיפול בדיקור הסיני הנו יעיל במיוחד להקלה על כאבים במפרקים שונים, ובפרט כאבי גב, ברכיים, כתפיים וצוואר, כאבי דורבן וטריגר פינגר (אצבע הדק) וכן לאינסומניה (הפרעות שינה), שיפור הזיכרון ותפקודי מערכת העיכול".

   

  דיקור: איזון כללי ושיפור איכות חיים

  במה הטיפול בדיקור יכול לעזור? "מיומנותו של המטפל בדיקור סיני באה לביטוי ביכולתו להסתייע בקשת רחבה של נקודות דיקור על מנת להביא את המטופל אל האיזון האופטימלי ולהשפיע על מגוון מערכות שונות בגוף בכמות מינימלית של מחטים.

   

  לדוגמה, במידה והטיפול בדיקור סיני לאיזון מערכת העיכול נעשה על ידי מטפל מיומן ובעל ניסיון, הוא עשוי להשפיע הן על הקיבה והן על המעיים, הכבד והלבלב". מסביר רוזנסקי.

   

  חשוב לזכור הוא מוסיף, כי "השילוב של טיפול בדיקור סיני יחד עם הדרכת המטופל להקניית הרגלי האכילה נכונים וניהול אורח חיים בריא יותר, עשוי לשפר משמעותית את איכות החיים, בפרט בקרב בני גיל הזהב".

    
  עוד: על תזונה שתגרום לכם להרגיש צעירים יותר ובריאים

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  דווקא בגיל מבוגר לשלב רפואה סינית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים