שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ארדואן נשא נאום "ניצחון על הבוגדים", חיילים מורדים נכנעו

סוף לניסיון ההפיכה בטורקיה: הנשיא שנעלם לכמה שעות ודיבר בטלוויזיה דרך האייפון, נאם מול אלפים מתומכיו באיסטנבול והבטיח לנקום במורדים. חיילים נכנעו בידיים מורמות בבוספורוס, יותר מ-1,500 אנשי צבא נעצרו, הרמטכ"ל שנלקח בן ערובה חולץ, ותומכי ארדואן טיפסו על טנקים ורצחו חייל בלינץ'. 90 הרוגים ו-1,154 פצועים הלילה

  

 

אחרי כעשר שעות, נראה שהנשיא הטורקי ארדואן הצליח לדכא את ניסיון ההפיכה הדרמטי נגדו. בטלוויזיה הטורקית, ששבה לשדר הבוקר (שבת) בתום לילה הפכפך, נראו עשרות מהחיילים שהשתתפו בקשירת הקשר להפיכה מרימים ידיים בכניעה על גשר הבוספורוס באיסטנבול. הנשיא עצמו חזר לאיסטנבול ונשא מול אלפים מתומכיו הנלהבים מה שנראה כנאום ניצחון - אף שבאותה העת עוד נמשכו קולות הפיצוצים והקרבות בבירה אנקרה. אלו גבו בלילה את חייהם של 90 בני אדם לפחות. לפחות 1,563 בני אדם השותפים למרד נגד ארדואן נעצרו על ידי הכוחות שנותרו ברובם נאמנים לממשלה ולנשיא. כ-1,000 בני אדם נפצעו במהלך הלילה ברחבי טורקיה.

 

גורם טורקי רשמי גם הודיע הבוקר כי הרמטכ"ל חולוסי אקאר, שנלקח אמש בן ערובה על-ידי הקצינים המורדים, חולץ בשלום מבסיס חיל האוויר בפרבריה הדרומיים של אנקרה, ודווח כי כעת הוא ינהל בעצמו את המבצע נגד המורדים.

 

הלילה המטלטל בטורקיה:

קרב על השלטון בטורקיה: הפרלמנט הופצץ, מסוק הופל

צבא טורקיה: תפסנו את השלטון. ארדואן: אני השליט

 

עוד על הדרמה הטורקית:

הסיבות להצלחה של ארדואן / פרשנות

אובמה תמך בארדואן - באיחור

 

"הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים", אמר ארדואן לתמוכיו שהניפו דגלי טורקיה ליד נמל התעופה אטאטורק. "הנשיא, ש-52 אחוזים העלו אותו לשלטון, שולט בעניינים. הממשלה הזו, שהועלתה לשלטון על ידי העם, שולטת בעניינים. הם לא יצליחו כל זמן שאנחנו עומדים נגדם", הדגיש.  "גורם טורקי בכיר" אמר הבוקר כי המורדים עדיין שולטים בכמה מסוקי קרב של הצבא, אך לא במטוסים. סוכנות רויטרס דיווחה שקיבלה מיילים ממנהיגי ההפיכה ובהם הבטחה: "ממשיכים להילחם". עם זאת, ככל שעברו השעות הסתמן כי ניסיון ההפיכה הולך וגווע.

 

לפני כן מסרה לשכתו של הנשיא ארדואן כי הממשלה עורכת מעצרים של תומכי ההפיכה בקרב הצבא, וארדואן הצהיר כי הם "ישלמו מחיר כבד על בגידתם בטורקיה". לפי עדי ראייה באיסטנבול, תומכי ארדואן תקפו חיילים שנמנו עם המורדים, ולפחות במקרה אחד גם ביצעו בחייל לינץ'. ראש הממשלה הטורקי, בינאלי יילדירים, הבטיח להפיל כל מטוס שיהיה בידי אנשי ההפיכה.

ארדואן בין תומכיו, הבוקר באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן בין תומכיו, הבוקר באיסטנבול(צילום: רויטרס)

אזרח מול טנק בשדה התעופה אטאטורק באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזרח מול טנק בשדה התעופה אטאטורק באיסטנבול(צילום: רויטרס)

מסוק צבאי בזמן הקרבות באנקרה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מסוק צבאי בזמן הקרבות באנקרה(צילום: gettyimages)

אמש: ארדואן התראיין לטלוויזיה דרך האיפון ()
אמש: ארדואן התראיין לטלוויזיה דרך האיפון
 

ראש הממשלה גם הכריז לפנות בוקר על רמטכ"ל זמני לצבא - אומיט דונדאר. באותה העת לא היה ברור מה עלה בגורל הרמטכ"ל הקבוע, גנרל חולוסי אקאר שנשבה בידי קושרי הקשר להפיכה, וגם ארדואן אמר כי הוא אינו יודע היכן הוא. ב-08:30 בבוקר הודיע גורם טורקי כי הרמטכ"ל שנלקח בן ערובה חולץ בשלום. מושל איסטנבול אמר שגנרל בצבא שהיה אחד ממנהיגי ההפיכה נעצר. 

גופת חייל שלפי עדי ראייה נרצח בלינץ' שביצעו תומכי ארדואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופת חייל שלפי עדי ראייה נרצח בלינץ' שביצעו תומכי ארדואן(צילום: AFP)


בסרטון הדרמטי: שוטר מנטרל חייל ואזרח שעובר מוסיף בעיטה:

 

אזרחים מקיפים רכב משטרה ובו חיילים עצורים  (צילום: AP) (צילום: AP)
אזרחים מקיפים רכב משטרה ובו חיילים עצורים (צילום: AP)
  

 

 

רגע המעצר של קצין בכיר המואשם כי הוא אחד ממובילי ניסיון ההפיכה ()
רגע המעצר של קצין בכיר המואשם כי הוא אחד ממובילי ניסיון ההפיכה

במהלך הלילה השתלטו חיילים מורדים על משרדי רשת CNN-TURK העצמאית - ובהשך היא שוחררה וחזרה לשדר ()
במהלך הלילה השתלטו חיילים מורדים על משרדי רשת CNN-TURK העצמאית - ובהשך היא שוחררה וחזרה לשדר

במהלך הלילה הדרמטי בטורקיה יצאו אזרחים לרחובות, על אף העוצר שעליו הכריז הצבא, ובשתי הערים הגדולות החלו מחאות וירי כמעט בלתי פוסק. שיא הדרמה הגיע בשעה 2 לפנות בוקר, אז דווח כי מטוס קרב מסוג F-16 הפיל מסוק טורקי שהיה בשימוש של האחראים לניסיון ההפיכה. משרד התובע בטורקיה הודיע כי 42 בני אדם נהרגו באנקרה במהלך ניסיון ההפיכה, רובם אזרחים. במקביל דווח כי 17 שוטרים נהרגו בבירה.

 

חצי שעה לאחר מכן מסרה סוכנות הידיעות אנטוליה כי מסוק הפציץ את בניין הפרלמנט. עוד לפני כן טנקים פתחו באש באזור בניין הפרלמנט בבירה אנקרה, אחרי הודעת הצבא על החלת משטר צבאי. הטנקים הקיפו את הבניין, סמל שלטונו של ארדואן, שנבחר לראש הממשלה ב-2003 ומאז ועד אמש היה השליט הבלתי-מעורער של המדינה. חברי פרלמנט שנוצר עמם קשר אמרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם מסתתרים במקומות מחסה בתוך הבניין.

 

הטלוויזיה חזרה לשדר, אובמה: "תומך בארדואן"

אבל הדיווחים לאחר מכן הראו כי האחראים לניסיון להפיכה מתקשים להשלימה. ראש הממשלה הטורקי טען כי המצב תחת שליטה, תחנת הטלוויזיה הממשלתית חזרה לשדר לאחר ששידרה רק מבזקי מזג אוויר וארדואן קיבל חיזוק גם מדברי נשיא ארצות הברית ברק אובמה שהודיע כי "כל המפלגות בטורקיה צריכות לתמוך בממשלה הנבחרת" - כלומר בארדואן.

המשטרה עצרה חיילים בכיכר טקסים באיסטנבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המשטרה עצרה חיילים בכיכר טקסים באיסטנבול(צילום: EPA)

בבירה נשמעו לאורך כל הלילה פיצוצים עזים. לפי דיווחים, מסוק הפציץ את מטה הצבא. הכניסה למקום נחסמה, ואמבולנסים הוצבו שם. סוכנות הידיעות הממשלתית אנדולו טענה גם כי מסוקים ומטוסים הפציצו את מטה המשטרה באנקרה.

 

לפי העיתון "הורייט", קבוצת אזרחים ניסתה להיכנס למטה הטלוויזיה הממשלתית TRT באנקרה שנכבש למעשה על ידי האחראים להפיכה לאחר שלמקום הובאו שני אוטובוסים עמוסים בחיילים. לפי הטענות, כוחות הביטחון פתחו באש מתוך הבניין ופצעו אדם אחד. בנוסף, נטען כי מסוק צבאי פתח באש לעבר הבניין. התחנה עברה מאותו רגע לשדר רק מבזקי מזג אוויר.

 

גם רשת הטלוויזיה CNN טורק עצרה את שידוריה, לאחר שמגישת החדשות אמרה שחיילים נכנסו לאולפנים. מי שצפה בערוץ ראה בשידור חי את האולפן ריק ממגישים, בעוד ברקע נשמעו מדי פעם דיבורים וצעקות. בהמשך אף נשמעו יריות במקום, אך כעבור כמה שעות שבה התחנה לשדר.

מהומות מחוץ לנמל התעופה הגדול באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהומות מחוץ לנמל התעופה הגדול באיסטנבול(צילום: רויטרס)

הקרבות באנקרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקרבות באנקרה(צילום: AFP)

שר המשפטים וראש הממשלה בינאלי יילדרים האשימו כי נאמנים לאיש הדת פטהוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן, הם בין האחראים להפיכה. עם זאת גולן הכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה. "אני מגנה בכל תוקף את ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה. ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל תחת הפיכות צבאיות רבות, זה מעליב שמאשימים אותי בכל קשר לניסיון ההפיכה הזה", מסר גולן מביתו שבפנסילבניה, ארה"ב. 

 

הצבא נחשב ל"שומר החילוניות" של טורקיה

בסוכנות הידיעות הטורקית הרשמית "אנטוליה" נטען כי מתכנן ניסיון ההפיכה הוא יועצו של הרמטכ"ל, מחרם כוסא. הרמטכ"ל הטורקי עצמו - גנרל הולוסי אקאר - נלקח בן ערובה ממטה הצבא באנקרה על ידי אנשי הצבא שאחראים להפיכה, לצד בני ערובה אחרים. במהלך הלילה דווח כי הוא נהרג, אך לאחר מכן מסרה לשכת הנשיאות כי הדיווח שגוי. ארדואן התייחס בהמשך לדיווחים בנאומו באיסטנבול, ואמר כי אינו יודע מה מצבו של הרמטכ"ל, וכעבור שעה קלה כאמור נמסר כי הוא חולץ בשלום.

 

משרד החוץ הישראלי הנחה את כל השליחים באיסטנבול ואנקרה לא לצאת מהבתים. מטוס "טורקיש איירליינס" המריא מנתב"ג עם ארבעה נוסעים בלבד מתוך ה-90 שהיו אמורים לעלות עליו, לאחר שכל היתר סירבו ברגע האחרון לטוס בעקבות הדיווחים על ניסיון ההפיכה. זמן קצר לאחר מכן הסתובב המטוס ושב לישראל. טיסות נוספות שאמורות להמריא הבוקר לאיסטנבול - בוטלו.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-13 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארדואן באיסטנבול, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים