שתף קטע נבחר

"למען השם, תשתקו קצת": מכתב פתוח מדתי - לרבניו

"סערות הרבנים" האחרונות לא רק שמעידות על הבנה תקשורתית לקויה, אלא גם על הבנה לקויה של המציאות. רבנים יקרים, אל תצטרפו לאגודת הלהט"ב, אבל נסו נא להבין את כללי המשחק במאה הנוכחית. לא כל מה שחושבים צריך להגיד, ולא כל מה שכתוב בתורה עושים (למקרה שהתחשק לכם לסקול מחלל שבת)

יש לי חדשות מסעירות עבור הרבנים הדתיים והחרדים: אף אחד לא מצפה מכם להגיע למצעד הגאווה בירושלים. אתם גם לא חייבים להניף את דגל הלהט"ב, לא צריכים לפרסם מאמר תמיכה בקהילה, ואפילו פטורים מלהביע זעזוע מישי שליסל, הסוטה שרצח בשנה שעברה את שירה בנקי הי"ד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

גם בתוך הקהילה הגאה אף אחד (כמעט) לא מצפה מכם לבטל איסורים הלכתיים. אתם לא אמורים להתיר חילול שבת, אכילת חזיר, או קיום יחסים בלי טבילה במקווה או עם בן אותו המין. ובאותה הזדמנות, הפסיקו את השקר ולפיו התורה לעולם לא משתנה (אתם משלמים ריבית על המשכנתא? אתם מוכרים חמץ? הרגתם לאחרונה בן סורר ומורה? שרפתם מכשפה?)

 

עוד דעות בערוץ היהדות  

 • יצאתי בשאלה, ודנתם אותי למאסר עולם/ חיים רובינשטיין
 • הרב לוינשטיין, עוד לא מאוחר להביע חרטה / הרב מאיר נהוראי
 • אני נאלץ לשתוק. בקול רם/ הרב יואל בן-נון

   

  אולי לא שמתם לב, אבל שנות השבעים כבר מאחורנו, והשנה היא 2016. נכון, שלמה ארצי הוא עדיין זמר פופולרי, אנשים ממשיכים לנסוע בסובארו, הממשלה עדיין מתכננת להרחיב את איילון ולהקים רכבת קלה בתל אביב. אבל חוץ מזה, שום דבר לא כמו שהיה - ובעיקר לא מבחינת התקשורת. לבד מריבוי הערוצים (ערוץ אחד כבר לא אחד) יש גם המצאות שנקראות אינטרנט, פייסבוק וטלפון סלולרי, מה שהופך כל אדם לעיתונאי – ואת כל מה שאתם אומרים, לאייטם בפוטנציה.

   

  מה עבר לכם בראש? ()
  מה עבר לכם בראש?

   

  "סערות הרבנים" האחרונות לא רק שמעידות על הבנה תקשורתית לקויה, אלא גם על הבנה לקויה של המציאות. יתירה מכך, אם רבנים לא מבינים באיזו מציאות תקשורתית וציבורית הם חיים, למה הם מצפים שמישהו בציבור הדתי או החילוני יתייחס אליהם ברצינות, ויראה בהם מנהיגים, ועוד רוחניים?

   

  לפני שמדברים - חושבים

  רבנים יקרים, בואו נדבר רגע על ההלכה. כמנהיגי קהילות חשוב לכם שיידעו מהי "דעת תורה", כלומר מהי דעת ההלכה ומה דעתכם (למרות שלעיתים אתם לא מפרידים בין הדברים). אבל הקהילה שלכם הרי יודעת היטב, או לכל הפחות מנחשת, מה אתם חושבים על הקהילה הגאה. גם הנשים והילדים שלכם יודעים עד כמה אתם מזועזעים מהנושא, אבל בשם כל הקדושים - למה חשוב לכם שכל המדינה תדע את זה?

   

   

  נסו רגע להסתכל על הנושא מהצד השני: שערו בנפשכם מצב הזוי שבו שר המדע אינו מאמין שהיקום קיים רק 6,000 שנה, שהאישה נבראה מצלע - והיא גם נחותה מגבר, ולכן לא כשירה להעיד בבית דין. עכשיו דמיינו סיטואציה שבה הוא מנצל יום עיון במכון ויצמן, כדי לכנות את הרבנים "חבורה של בורים" ו"פרימיטיביים שצריך להקטין את כוחם, ולהצר את צעדיהם". השר גם עלול לומר ש"באופן אישי הוא נגעל מאותם רבנים", ומקווה שהילד שלו לא יהיה רב.

   

  הסיבה שאירוע כזה זה לא קורה מדי שבוע, היא שרוב חברי הכנסת והשרים כבר הבינו את כללי המשחק - לא את כל מה שחושבים צריך להגיד. בנוסף, כאשר מחליטים לדבר מול אנשים החמושים בסמארטפונים, ובוודאי כאשר יש באולם מצלמת טלוויזיה עם אור אדום מהבהב בחזיתה - זה רק עניין של זמן עד שהדברים יופצו ברבים.

   

  תנהיגו, אל תסכסכו

  אז רבנים יקרים, אל תצטרפו לאגודת הלהט"ב, אבל נסו נא להבין את כללי המשחק במאה הנוכחית. למשל, כששואלים רבנים האם צריך לחייב אנס לשאת לאישה את הנאנסת, כפי שדורשת התורה - התשובה צריכה להיות: לא. כששואלים רב האם מותר לאנוס בסערת הקרב "אשת יפת תואר", התשובה היא: בשום אופן לא!

   

  התנ"ך היה זרקור של אור באפילה ששררה בעולם ב-4,000 השנים האחרונות. לכל אחת מההלכות שנראות

  כיום לא הגיוניות, היו הסברים ברורים והגיוניים בשעתן.

   

  התפקיד של הרבנים היום הוא להנהיג - ולא לגרום לפילוג ושנאה באמצעות נפנוף בבוז שלהם כלפי כל מי ששונה מהם. "דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום" היא לא סיסמה ריקה מתוכן, אלא פסוק (מספר משלי) המבטא תפיסה יהודית שמבינה שהדרך להפיץ יהדות, היא תוך כיבוד מי שחושב ומתנהג באופן שונה ממכם, גם אם דרכו מנוגדת להלכה.

   

 • לכל הטורים של יצחק טסלר
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  זה בסדר, אתם לא צריכים לרקוד איתו
  צילום: ירון ברנר
  יצחק טסלר
  מומלצים