שתף קטע נבחר

יצאתי בשאלה, ודנתם אותי למאסר עולם

שימו לב למספר הבא: 17 אלף בורים בעל-כורחם. אתם רואים אותי? תכפילו אותי ב-17 אלף. 17 אלף "אסירי חינוך", שנשללו מהם זכויות יסוד על ידי הדרה מכוונת ממקצועות הליבה. 17 אלף יוצאים בשאלה שהיו יכולים להיות מהנדסים, מורים, מדענים וכלכלנים. אתם חושבים שזאת בעיה של המגזר החרדי? זאת הבעיה שלכם

אני חיים רובינשטיין, בן 28. גדלתי בבני ברק למשפחה מכובדת: אבא, רב בישיבה של הרב שטיינמן ואמא עקרת בית. משפחתי מונה שמונה בנים ובנות. כל אחיי בני תורה, אברכים אשר תורתם אומנותם - ואני היחיד שעשה את הצעד וחצה את הקווים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ביום שבו התגייסתי לצה״ל, נותק הקשר עם משפחתי. אינני מאשים אותם, עבורם זו הייתה טראומה - על שכמותי הם שמעו רק דרך סיפורים ושמועות, ולכן לקח להם מספר שנים לקבל אותי חזרה אל חיק המשפחה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

גם היום, אחרי שחזרנו להיות בקשר, אני "הכבשה השחורה" של המשפחה. חלק מבני משפחתי מסרבים להכיר בי כאח, מחשש שאקלקל את האחיינים. ההתמודדות האישית היא קשה, אך אני היום אדם חזק, ומתנדב פעיל בעמותת "יוצאים לשינוי", כדי להילחם על עתידם של היוצאים בשאלה בדורות הבאים.  

 

 

את פערי ההשכלה מעולם לא הצלחתי להשלים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - 1,300 חרדים יוצאים בשאלה בכל שנה, והמספרים ממשיכים לעלות. בחשבון פשוט זה אומר שכבר היום יש במדינה כ-17 אלף איש ואישה בני 40 ומטה שנולדו כחרדים ועזבו את הקהילה, והמספרים עולים בכל שנה.

 

שימו לב למספר הבא: 17 אלף בורים בעל-כורחם. אתם רואים אותי? תכפילו אותי ב-17 אלף. 17 אלף "אסירי חינוך", שנשללו מהם זכויות יסוד על ידי הדרה מכוונת ממקצועות הליבה. 17 אלף יוצאים בשאלה שהיו יכולים להיות מהנדסים, מורים, מדענים וכלכלנים. אתם חושבים שזאת בעיה של המגזר החרדי? זאת הבעיה שלכם, של כולנו. זה ההפסד הישיר של מדינת ישראל.

 

ילד חרדי ילמד 0 יחידות מתמטיקה

בימים אלה מקדם שר החינוך בכל הכוח לימודים ברמת חמש יחידות

במתמטיקה, כי הוא מאמין שמתמטיקה זה חשוב. והוא צודק, מתמטיקה זה באמת חשוב. אך במקביל, אותו השר יחד עם ממשלת ישראל עומדים לאשר את הפטור מלימודי ליבה בחינוך החרדי. זה אומר שילד חרדי ילמד אפס יחידות מתמטיקה, ובממשלה אין פוצה פה ומצפצף.

 

אני לא מתיימר להתערב בחינוך החרדי, כי זה תפקידה של המדינה. אבל במקביל אותה המדינה משקיעה 200 מיליון ש״ח מידי שנה בהשלמת הפערים לחרדים בלבד. יוצאים בשאלה מודרים מאותן התוכניות למרות שקיבלנו את אותה השכלה בדיוק. זאת אומרת שהקריטריון להתקבל לאותם מסלולים, הוא גודל הכיפה שהתלמיד לובש כיום - ללא קשר לסוג ההשכלה שקיבל בצעירותו.

 

הרשו לי לצטט מכתב שכתב נפתלי בנט ב-24 לפברואר 2014, עוד כשהיה שר הכלכלה. במכתב הוא משיב לחברת הכנסת לשעבר, עדי קול, לשאלתה אלו תוכניות הכשרה תעסוקתית פתוחות בפני יוצאים בשאלה: ״אוכלוסייה זו (היוצאים בשאלה) איננה זכאית לכלי הסיוע שמעניק המשרד לציבור החרדי, וזאת משום שכלים אלה מיועדים למי שמקפיד על אורח חיים חרדי״.

 

אל תנטשו את היוצאים בשאלה

כרגע בישראל יציאה בשאלה היא עבירה שדינה מאסר תעסוקתי! אמנם לא שמים אותי בבית סוהר, אבל כולאים אותי בכלא של בורות שממנו כמעט בלתי אפשר לצאת. אפילו בבתי סוהר בישראל, קיימות תוכניות שמאפשרות לאסירים להשלים תעודת בגרות. ליוצא בשאלה אין אפילו את הזכויות שיש לאסירים.

 

ולמרות שאנחנו אסירים, התמנו לאחרונה שניים מתוך אותם 17 אלף יוצאים בשאלה, לשופטים מן המניין בבית המשפט. בחדר ועדת הכנסת יושבים סביב השולחן יוצאים בשאלה שהם היום אנשי שיווק, מתכנתים, מורים ועוד רבים וטובים. קרענו את עצמנו להגיע לשם.

 

אבל אלה האנשים שהצליחו באופן יחסי, כנגד כל הסיכויים. בזכות מזל וכישרון הם הגיעו הרבה יותר רחוק מהצפוי לאור נסיבות החיים שלהם. אבל מה עם כל השאר?

 

זו חובתה של המדינה לא להעלים עין, ולקחת אחריות על כל אותם יוצאים בשאלה, שיכולים להגיע רחוק עם עזרה קטנה מכם. אל תנטשו את אותם 17 אלף היוצאים בשאלה, ואת עשרות-האלפים שיבואו אחריהם. עם עבודה נכונה מצדכם, הם יחזירו בעתיד למשק הישראלי כפל כפליים.

 

  • חיים רובינשטיין הוא דובר עמותת "יוצאים לשינוי", וממגישי "תביעת הליבה". הדברים נאמרו בישיבה הראשונה של השדולה למען יוצאי הציבור החרדי. הובילו את השדולה: חברות הכנסת קארין אלהרר ומיכל רוזין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים