שתף קטע נבחר

לראשונה: מכרז מחיר למשתכן בנתניה

רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז ל-130 דירות בשכונת קריית השרון. מדובר באחד המכרזים הספורים לדירות מוזלות באזורי הביקוש, והראשון לאחר חתימת העירייה על הסכם גג עם המדינה להקמת 12 אלף דירות

רשות מקרקעי ישראל, בשיתוף משרדי האוצר והבינוי ושיכון, פרסמה השבוע מכרז ראשון במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בעיר נתניה. מדובר בתוכנית להקמת 130 יחידות דיור מוזלות בבנייה רוויה (לגובה) במתחם מגורים בשכונת קריית השרון שבדרום העיר. התחרות במכרז תהיה על המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר דירתי עבור דירות מחיר למשתכן.

 

מחיר למשתכן בהרצליה: הנחה של 800 אלף שקל

מחיר למשתכן באופקים: 435 אלף שקל לדירה

 

התמורה המופחתת עבור הקרקע היא בהתאם להחלטת מועצת מקרקעי ישראל, לפיה ניתנת הנחה עבור יחידות דיור המיועדות להימכר לזכאים חסרי דירה. בהתאם לתב"ע (תוכנית בניין עיר) המקומית, יעוד המגרש הוא לבנייה רוויה למגורים. המועד האחרון להגשת ההצעות למכרז בספטמבר השנה.

 

מדובר במכרז ראשון שמפרסמת הרשות לאחר חתימת עיריית נתניה על הסכם גג עם המדינה בחודש אפריל האחרון, במסגרתו הוחלט על הקמת 12 אלף דירות חדשות ברחבי העיר, בהיקף של 800 מיליון שקל. ל-ynet נודע כי בשבועות הקרובים ישווקו עוד 110 יחידות דיור נוספות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן במתחם האגם 3 בעיר.

 

הסכם הגג כולל תוכניות כגון תוכניות "חזית הים הדרומית - נת/620" (לשעבר אתר האשפה העירוני); תוכנית "אגם 3"; תוכנית "עין התכלת"; מתחם "הבננה"; אזור דרום קריית השרון; מתחם "רצועת האמצע"; מתחם חבצלת; מרכז הקונגרסים; אזור איצטדיון נתניה; תוכנית "נת 545 א'"; וכן תוכנית "נת 542".

שכונת קריית השרון בנתניה. 130 דירות מוזלות (צילום: אלי סגל ניצן דרור) (צילום: אלי סגל ניצן דרור)
שכונת קריית השרון בנתניה. 130 דירות מוזלות(צילום: אלי סגל ניצן דרור)

 

חריש ומגדל העמק: פורסמו מכרזי מחיר למשתכן עבור כ-700 דירות

בתוך כך, אתמול פרסמה הרשות מכרז נוסף במסגרת תוכנית מחיר למשתכן להקמת 329 יחידות דיור מוזלות בחריש. מדובר שני מתחמי מגורים בשכונת אור מזרח בעיר החדשה, בהמשך למכרז נוסף שכבר הושלם בעיר בחודש יוני בשנה. במכרז מחודש יוני זכו החברות אחים אוזן חברה לבניין (שתבנה 208 יחידות דיור) ודונה חברה להנדסה ובניין (שתבנה 456 יחידות דיור).

 

מדובר ב-3 מתחמי בנייה ששווקו בשכונת המע"ר (מרכז עירוני ראשי) ויכללו 664 דירות. מניתוח תנאי המכרז בחריש עלה כי דירה בשטח ממוצע של 100 מ"ר עם חניה, מחסן ומרפסת תעלה החל ב-759,016 שקלים. דירה דומה שאינה במסגרת מכרז מחיר למשתכן עולה 960,532 שקלים - מחיר המשקף הנחה של 201,516 שקלים (שיעור של 21%). יחד עם מחסן, חניה ומרפסת שטח הדירה עומד על 108 מ"ר.

 

צפו: תוכנית מחיר למשתכן משתלמת ליזמים?

 

גם במגדל העמק פורסמם מכרז ל-372 יחידות דיור נוספות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ב-4 מתחמי מגורים בשכונת מצפה העמק. זאת לאחר שהושלם באחרונה מכרז לשיווק של 197 יחידות דיור. בסך הכל תכלול השכונה 569 יחידות דיור מוזלות. המכרז החדש אמור להיסגר בעוד פחות מחודשיים. מדובר במכרז הרביעי ביישוב כאשר ההנחה מגלמת סכום של 150-300 אלף שקל.

 

עם פרסום המכרזים הראשונים במגדל העמק, דרש ראש העיר, אלי ברדה, ממשרד הבינוי והשיכון לשנות את תנאי המכרז, שהעניקו רק 20% מיחידות הדיור בעדיפות לתושבי העיר. בעקבות הפנייה נענה המשרד והעלה את אחוזי העדיפות לתושבי העיר לכ-35%.

 

מחיר למשתכן בהרצליה: הנחה של עד 800 אלף שקל לדירה 

כמו כן, אתמול נפתח להצעות מכרז להקמת 1,468 יחידות דיור מוזל ב-6 מתחמי מגורים ליד קיבוץ גליל ים שבהרצליה. זאת לאחר שהפרסום אודותיו נעשה בחודש שעבר. מדובר במכרז שיהיה הראשון שייערך בטבעת הראשונה של אזורי הביקוש - הרצליה. מדובר בשלב הראשון ובעתיד צפויים לצאת מכרזים נוספים בשיטת מחיר למשתכן באזור, לאחר בדיקות המכון לטיהור שפכים והסרת מגבלות שמציבה מערכת הביטחון, כך שבסך הכל ישווקו 2,700 יחידות דיור.

 

על פי תנאי המכרז, 20% מסך הדירות (כ-300 יחידות דיור) יימכרו במחירי השוק החופשי. שאר הדירות יימכרו בשיטת מחיר למשתכן כדי להבטיח דירות במחירים נמוכים ממחירי השוק. לפי חוברת המכרז, מחיר המקסימום עומד על כ-18 אלף שקל למ"ר כולל מע"מ.

 

מאחר שמדובר במכרז בעל מספר גדול של יחידות דיור, והוסכם כי לא כל הדירות יימכרו במסגרת מחיר למשתכן, הביקוש מצד היזמים אמור להיות גבוה בהשוואה למכרזים אחרים שנערכו עד כה. בהנחה שעלויות הפיתוח אינן גבוהות מדי מכדי להכשיל את הפרויקט, קיימת הסתברות גבוהה כי נראה הצעות נמוכות יותר ממחיר המקסימום.

 

תנאי נוסף במכרז הוא מספר הדירות הקטנות שייבנו. על פי החוברת, לפחות 30% מהדירות שייבנו יענו להגדרה "דירות קטנות" בגודל של כ-80 מ"ר. לפיכך, מחיר דירה קטנה, הכוללת מרפסת מחסן וחניה בגודל של 9 מ"ר בממוצע, במחיר למשתכן יהיה עד 1.6 מיליון שקל; מחיר דירת 100 מ"ר גם היא עם מרפסת מחסן וחניה בגודל של 9 מ"ר, יהיה לכל היותר 1.9 מיליון שקל. גובה ההטבה משקפת הנחה ממוצעת של 800 אלף שקל לפחות לכל דירה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
שכונת קריית השרון בנתניה
צילום: עידו ארז
מומלצים