שתף קטע נבחר

שקד החלה בצעדי חקיקה לגבי קבוצות רכישה

שרת המשפטים הקימה צוות לקידום חקיקה שתגן על רוכשים בקבוצות רכישה, לאחר שהמשרד פרסם "קול קורא" לציבור שהתבקש להשמיע את דעותיו בנושא. שקד: "לא נאפשר מצב בו רוכשי דירות יעמדו חשופים לגמרי"

שרת המשפטים, איילת שקד, הקימה צוות בין-משרדי מיוחד לקידום חקיקה שתגן על הרוכשים בקבוצות רכישה. הצוות, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, יבחן את הנושא ויקבע אם ראוי להסדירו, לנוכח הסיכונים הקיימים בעסקאות אלו ובהתחשב בהערות הציבור.

 

השופט אורנשטיין סילק מהאולם את ענבל אור

ועדת הכלכלה: "ענבל אור היא לא המקרה האחרון"

 

במסגרת הבדיקה יבחנו חובתיה של קבוצת הרכישה כלפי הרוכשים שהתקשרו בה, תיקבע הגדרה אחידה לקבוצה תקנית ומאפייניה, יובטחו זכויות וכספי הרוכשים ויקבע מעמד הקרקע טרם השלמת הפרויקט.

 

אתמול פרסם משרד המשפטים קול קורא שמבקש מהציבור להשמיע דעות בעניין הסדרת קבוצות רכישה בחוק, על מנת לאפשר את המשך פעילותן ולהגן על ציבור המתקשרים בהן. בקול הקורא הזמין המשרד את הציבור להעביר הערות והצעות לדרכי הסדרה בתחום, על שלביו השונים.

 

לדברי השרה שקד, "רכישת דירה היא בדרך כלל ההשקעה הפיננסית הראשונה והגדולה ביותר שאדם נוטל בה חלק. כאשר עסקאות רכש לא מבשילות, מסיבות כאלו ואחרות, אדם עלול למצוא עצמו חסר כל וללא עוגן משפטי שיסייע לו לתבוע את ששייך לו. לשם כך הוריתי על הקמת הצוות, שיבחן את הסוגיה וימליץ על אופן הטיפול הנכון בה. לא נאפשר מצב בו רוכשי דירות יעמדו חשופים לגמרי וללא מענה למול הסכנה".

 

צפו במדריך של אולפן ynet: הסיכונים שבכניסה לקבוצת רכישה

 

בשנים האחרונות גדל מספרם של יחידים המתארגנים כקבוצה לרכישת זכויות בקרקע ורכישת שירותי בנייה, הידועות בכינוי קבוצות רכישה. בסופו של ההליך, כל יחיד מקבל את חלקו בפרויקט בדרך של דירת מגורים אחת או יותר. על אף מאפייניה הייחודיים והסיכון אותו נוטלים רוכשים המעורבים בה, עסקה באמצעות קבוצת רכישה אינה מוסדרת בדין הישראלי באופן מיוחד.

 

מאחר שלא מדובר ברכישת דירה בפועל, אלא ברכישת קרקע ובנייה עצמית, הדינים הייחודיים החלים על מוכרי דירות אינם חלים במקרים מעין אלו - והרוכש אינו מוגן בצורה מיטבית. בעקבות זאת ובשל ריבוי העסקאות וכן מקרים שהתעוררו בעת האחרונה כדוגמת פרשת ענבל אור, במשרד המשפטים עלה הצורך לבחון מהי ההסדרה הייחודית לסוג זה של עסקאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ' אלי סגל
שרת המשפטים איילת שקד
צילום: אורי דוידוביץ' אלי סגל
מומלצים