שתף קטע נבחר

משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו

קרובי מוחמד פקיה, מחבל חמאס בן 29 שחוסל בפעילות צה"ל, השב"כ והימ"מ, אומרים כי אין זה מקרה שהכוחות הגיעו למקום המסתור ומפנים אצבע מאשימה למנגנוני הביטחון הפלסטיניים

 

 

משפחתו של מוחמד פקיה מאשימה את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כי הם אלה שהסגירו אותו לידי ישראל. פקיה נהרג הלילה (יום ד') במהלך מעצר שביצעו חיילי צה"ל ובעקבות מידע שהגיע בנוגע למעורבותו בפיגוע שבו נרצח מיכאל מרק.

 

פקיה נכלא בעבר בשל פעילותו בג'יהאד האיסלאמי, שבמסגרתה תכנן פיגועים יחד עם נוספים. במהלך מאסרו עבר לשורות חמאס. לפני שבועיים, ב-12 ביולי, פשטו כוחות גדולים של צה"ל ויחידות מיוחדות על העיירה דורא דרומית לחברון. הם ביצעו חיפושים נרחבים בחלקים מסוימים בעיירה כולל בביתו של מוחמד עמאירה, פעיל מנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית, שהיה הנהג בחוליית הירי שביצעה את הפיגוע נגד משפחת מרק.

 

מוחמד פקיה. השתייך לחמאס ()
מוחמד פקיה. השתייך לחמאס

פקיה וחברי החוליה: סהיב פקיה, מוחמד עמאירה, מועאז פקיה (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
פקיה וחברי החוליה: סהיב פקיה, מוחמד עמאירה, מועאז פקיה(צילום: תקשורת שב"כ)

דגלי חמאס בבית האבלים בדורא ()
דגלי חמאס בבית האבלים בדורא

מיכאל מרק. נרצח בפיגוע ירי ()
מיכאל מרק. נרצח בפיגוע ירי
 

עמאירה נעצר כמה ימים קודם לכן. במהלך חקירתו הוא הסגיר את הנשק והרכב שבהם השתמשו בפיגוע. אחיו של פקיה, סהיב, נעצר והודה בחקירתו כי סייע למוחמד להסתתר ולהחביא אמצעי לחימה שהיו ברשותו. במקביל נעצר בן דודם של האחים, מועאז פקיה, והוא מסר בחקירתו כי סייע בהלנתו של מוחמד לאחר הפיגוע. קרובי משפחה נוספים שסייעו לו להסתתר נעצרו אף הם. לפיכך טוענים בני המשפחה כי מנגנוני הביטחון של הרשות היו אלה שמסרו למערכת הביטחון את הידיעה על כך שהוא נכנס להסתתר בעיירה צוריף.

 

פקיה זומן מתחילת השנה ועד לביצוע הפיגוע שלוש פעמים לחקירה אצל מנגנוני הביטחון והיה נתון ללחץ גדול שהפעילו עליו המנגנונים. על פי בן המשפחה, ביום הפיגוע הוא אכל ארוחת צהריים בבית דודו ואז יצא לבצע את הפיגוע. לדברי בן המשפחה, עקבותיו של פקיה נעלמו יומיים לאחר הפיגוע, ובמקביל עצרו כוחות הביטחון הישראליים את אחיו ובני משפחתו האחרים. אחותו של הרוצח אמרה: "הרסו את החלומות ואת התקוות שלנו. אח שלי, במקום שיילך להביא את אחותו לאירוסין שלה מעמאן, יביא אותה להיות נוכחת בהריסת ביתה".

 

בני משפחת מרק קיבלו בתדהמה את ההודעה על כך שאחד המחבלים הוא איש מנגנוני הביטחון: "הזדעזענו לשמוע על כך שמדובר במחבל מהרשות הפלסטינית ועל כך שמדובר באנשים שהיו מוכרים לכוחות הביטחון, ישבו בכלא והשתחררו. אנו מצפים לתגובה ראויה בכל המישורים בנוגע לעובדה זו".

 

שירה מרק, בתו של מיכאל, סיפרה על קבלת הבשורה על תפיסת המחבלים כי "זה לא פשוט לאף אחד מאיתנו. מצד שני יש הקלה לגבי הפיגועים הבאים שהחוליה רצתה לעשות ונמנעו. יש גם רגשות של תודה לכוחות הביטחון שעבדו לילות כימים".

 

עוד סיפרה: "עד הבוקר לא כל-כך התעסקתי עם המחבלים, כי הלב מלא באבא ובכאב. כך שאין לי זמן לחשוב. קשה לי לדמיין שיש להם פנים ושמות". היא הוסיפה כי בשיחה עם הצבא התברר שהמחבל היה פעיל של הרשות הפלסטינית. "אני חושבת שצריכה להיות תגובה של הממשלה לעניין הזה, גם שלנו כחברה. צריך להפנים שמי שעשה את הפיגוע ורצח את אבא שלי זה מישהו מהרשות הפלסטינית".

 

היא אמרה שמאז קבלת הבשורה על לכידת המחבלים "אנחנו מקבלים המון תמיכה וטלפונים מהמון אנשים למרות שלכאורה זה דבר אישי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל מוחמד פקיה שחוסל בצוריף
מומלצים