שתף קטע נבחר

בעקבות העולים: בית הספר היהודי הוותיק של פריז עושה עלייה

עולים צרפתים חיפשו בישראל בתי ספר דתיים הכוללים גם לימודי ליבה "ברמה שאליה הורגלו בצרפת". אחרי שלא מצאו - "הפדגוגיה במערכת הממלכתית-דתית בישראל לא הייתה ברמה שציפו לה" - הם החליטו לפתוח בארץ שלוחה של בית הספר היהודי "מימוניד-רמב"ם", המפורסם והוותיק ביותר בצרפת

לא מחכים לפתרונות מהמדינה: נוכח העלייה המאסיבית מצרפת, מקימים העולים בית ספר שכולל גם לימודי ליבה ברמה גבוהה. בית הספר הוא למעשה שלוחה של בית הספר היהודי הוותיק ביותר בצרפת – "מימוניד-רמב"ם" שבפריז. השלוחה תפתח בספטמבר הקרוב במתחם בית ספר המיתולוגי "מקווה ישראל" שבחולון.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בפריז נחשב "מימוניד" לבית ספר איכותי מאוד, שנבנה לפי מודל ייחודי הכולל את תוכנית הלימודים הצרפתית במלואה, אך גם לימודי קודש ותודעה יהודית ברמה גבוהה. בניגוד לבתי הספר בישראל, אין צורך להשתייך לזרם דתי כלשהו, ובבית הספר לומדים 1,500 תלמידים המגיעים מקהילות שונות ומרקע דתי או מסורתי מגוון.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 • גילוי נדיר: נחשף בית כנסת מימי בית המקדש השני

   

  לדברי אוה לביא, מנהלת קשרי ישראל והתפוצות, הקמת בית הספר בישראל נבעה בצורך של העולים. "ידוע בצרפת שבתי הספר היהודיים הם איכותיים, והבוגרים שלהם מקבלים תעודות בגרות עם ציונים גבוהים", היא אומרת, "אבל יש להם גם אספקט של חינוך יהודי מודרני שפתוח לעולם".

   

  "מענה לעולים". "מקווה ישראל יארח את "מימוניד רמב"ם" ()
  "מענה לעולים". "מקווה ישראל יארח את "מימוניד רמב"ם"

   

  לדבריה, "בשנים האחרונות זיהינו קושי בקרב עולים מצרפת למצוא בתי ספר מתאימים כמו שהיה להם שם. הפדגוגיה במערכת הממלכתית-דתית בישראל לא הייתה ברמה שציפו לה. גם מבחינת האוריינטציה היהודית, בצרפת זה היה פתוח יותר ולא אורתודוקסי, או שייך לקבוצה מסוימת או לקהילה. במודל של הקמת 'מימוניד' בישראל, אני מאמינה שנמצא את המענה הנכון עבורם".

   

  "מימוניד" ישראל יקלוט בשלב הראשון כמה עשרות תלמידים חדשים, והוא מציע מודל אחר: "זה יהיה בית ספר שמסייע לקליטה, שכולל אולפן ללימוד עברית - ובו בעת בגרות צרפתית", מסבירה לביא. "נוכח קשיי הקליטה, זה אמור להקל על העולים לסיים את התיכון במסלול הצרפתי. אם הם מגיעים לפני כיתה י"א, אנחנו מעודדים אותם לעשות בגרות בעברית.

   

  "בעינינו זה גם הפתרון של שילוב בין קודש לחול. עלייה זה לא רק לבוא למדינה אחרת - אלא גם להביא מודלים חדשים כמו שאנחנו מציעים עכשיו".

   

  החרדים נגד הסוכנות

  הכניסה של בית הספר לישראל, באה על רקע טענות שעלו במגזר החרדי בארץ כי ילדי העולים ממשפחות דתיות, מופנים על ידי הסוכנות לבתי ספר חילוניים. במהלך דיון בנושא בוועדת החינוך בכנסת, התברר כי הבעיה היא לא הפנייה לבתי ספר חילוניים, אלא העובדה שהעולים מבקשים למצוא מסגרות חינוכיות דתיות-חרדיות שכוללות גם לימודי ליבה – מסגרות שלא קיימות בישראל, בין היתר בגלל ההחלטות בנושא של החרדים עצמם.

   

  לדברי אפרים זנו, דובר עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), "בצרפת קיימת מערכת חינוך יהודית דתית שיודעת לשלב בין לימודי קודש ברמה גבוהה, יחד עם לימודי חול ברמה גבוהה לא פחות.

   

  "זו מערכת שמאפשרת לתלמידים להשתלב בשוק העבודה בחייהם הבוגרים. עם הגעתם לארץ, העולים מחפשים מסגרת דומה אך לא תמיד מוצאים אותה במוסדות החרדיים. בנוסף, המסגרת החרדית בארץ לא יודעת כיצד להתייחס לאוכלוסייה זו, אשר מגדירה את עצמה כחרדית, ועדיין משתמשת בסמאטרפונים, גולשת באינטרנט ולומדת לימודי חול".  

   

   

  זנו מוסיף כי קיים בישראל חוסר במסגרות ובתוכניות מתאימות, שיאפשרו לציבור העולים מצרפת להשתלב טוב יותר. "כבר כיום ישנם מספר גופים מטעם 'קעליטה' שעובדים על תוכניות ייעוץ והכוונה עבור הציבור הדתי והחרדי, בקרב העולים מצרפת. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא עמותת 'כל ישראל חברים', שחתמה לאחרונה את ההסכם עם 'מימוניד רמב"ם'. זה מצוין - אך עדיין לא מספיק, ואנו קוראים למדינת ישראל להגביר ולפתח את המסגרות הקיימות".

   

  הסוכנות: "הם מנסים לכפות על יהודים צרפתים חינוך חרדי"

  דניאל בן חיים, ראש משלחת הסוכנות היהודית בצרפת, מסר בתגובה לטענות שמשמיעים החרדים: "בתחום החינוך, כגוף ממלכתי דואגת הסוכנות היהודית לאפשר לכל גוף המוכר על ידי משרד החינוך, להשתתף בירידים השונים. מגיעים לירידים אלה בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים-דתיים וחרדיים.

   

  "הסוכנות היהודית מכבדת כל יהודי, ומאפשרת לו לבחור עיר מגורים ואת המוסד שבו ילמדו ילדיו על פי השקפת עולמו. גופים ישראלים אינטרסנטים מנסים להדביק תוויות ישראליות על יהודים מצרפת, ולקטלג אותם לפי מפתח ישראלי של שייכות לזרם כזה אן אחר. הם מנסים לכפות על יהודים צרפתים חינוך חרדי, תוך כדי התעלמות מוחלטת מאורח חייה של המשפחה.

   

  "יש לזכור שבצרפת, הרבה משפחות שולחות את ילדיהם ללמוד במסגרות חרדיות כי אלו המסגרות היהודיות היחידות הקיימות במקום מגוריהם, ולא כי הם בעצמם חרדים. כשהם מקבלים החלטה לעלות לארץ, נפתחות להם אין-סוף אופציות של חינוך יהודי ואיכותי, והם בוחרים את המסלול המתאים להם באופן עצמאי ואחראי. בוודאי שאין כפייה חילונית של הסוכנות היהודית, אבל גם לא יכולה להיות כפייה חרדית של ארגון כזה או אחר".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מימוניד רמב"ם" עולה לארץ
  1,500 תלמידים לומדים בבית הספר
  "מימוניד-רמב"ם"
  מומלצים