שתף קטע נבחר

רבנים בצרפת נגד עלייה: "ישלחו אתכם לחינוך חילוני"

ב"ועידת רבני אירופה" טוענים כי הסוכנות היהודית מונעת חשיפה של מוסדות תורניים בירידי העלייה שהיא מקיימת. המנהיג החרדי הבכיר, הרב שטיינמן: "אם לא מבטיחים לכם חינוך 'טהור' - תישארו שם". היו"ר שרנסקי: "אנחנו לא מתערבים; העולים בוחרים בעצמם בלימודי ליב"ה ובגרות"

רבנים בצרפת טוענים כי מדינת ישראל מונעת מאנשי הקהילה היהודית המקומית, השוקלים לעלות ארצה, חשיפה למוסדות תורניים הפועלים בה ולאפשרויות החינוך הדתי, ובכך למעשה מאלצים אותם לבחור בבתי ספר חילוניים ולשנות את אורחות חייהם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עד עתה נשמעו טענות מעין אלו בעיקר מחוגים חרדים קיצוניים אנטי-ציוניים, כמו חסידות סאטמר, שניסתה להניא כך את העולים הפוטנציאלים מהכוונה להגר לישראל. אלא שכעת הן מגיעות גם מהזרם המרכזי והמתון של הרבנים בצרפת, והנושא אף עלה לדיון ב"ועידת רבני אירופה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בכינוס הוועדה המתמדת של הארגון, הנערך בווינה, טען סגן הנשיא ורבה של אוקראינה, יעקב דב בלייך, כי נאסר על נציגי בתי ספר דתיים-חרדים מישראל להופיע בירידי העלייה שמקיימת הסוכנות היהודית בצרפת. ההסבר שלו לכך היא שהמדינה חוששת שאלה ישכנעו עולים לא חילונים לבחור בחינוך תורני, ולמעשה יחזירו אותם בתשובה.

 

לדברי בלייך, מדיניות הסוכנות אבסורדית, משום שהמשמעות היא שדווקא ישראל מונעת חינוך יהודי עצמאי ו"טהור", ללא התערבות השלטון, בעוד שמדינות אחרות מאפשרות זאת.

 

"ישבתי עם נציגי קנדה, שהביעו נכונות לקלוט 15 אלף יהודים", אמר הרב בלייך. "האם לא מוטלת עלינו האחריות לדאוג ליהודי צרפת המבקשים לעזוב ולהגר למקום שבו ישמרו תורה ומצוות, ויקבלו חינוך תורני?"

 

שרנסקי: "יש גישה לכולם"

יחיא טובול, רב ודיין בכיר בליאון, סיפר בכינוס כי המנהיג החרדי-ליטאי הבכיר, הרב אהרון לייב שטיינמן, נדרש לנושא, ופסק: אם משפחה המבקשת לעלות לארץ איננה יכולה להבטיח "חינוך טהור" לילדיה בישראל – אסור לה לעלות. 

 

 

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר ל-ynet בתגובה כי הצרפתים החרדים מעוניינים שבניהם ילמדו מקצועות כלליים וייגשו למבחני בגרות, וזו הסיבה היחידה לכך שבישראל הם רושמים אותם למוסדות מתאימים - ולא לחינוך החרדי.

 

"אנחנו מחבקים ומעודדים כל מועמד לעלייה", הדגיש, "זה לא תפקיד שלנו בשום פנים ואופן לומר להורים לאיזה בית ספר לשלוח את הילדים. יש להם אפשרות לבחור בין כל האופציות. כל משפחה מחליטה בעצמה, ולא מופעל עליה שום לחץ".

 

שרנסקי סיפר כי סגן שר החינוך, מאיר פרוש, איש "יהדות התורה", טען בפניו בעבר כי למוסדות החרדיים אין גישה לירידי העלייה, ובעקבות כך הוא עצמו הורה לאנשי הסוכנות לאפשר זאת. "אחר כך הגיעו אליי תלונות שהם דיברו לא יפה על חינוך מסוג אחר, ואמרו שזה 'שמד'", גילה. "כשאמרתי שזה לא מקובל עלינו, הבטיחו לי שזה יהיה מכובד".

 

"יש גישה לכולם", סיכם יו"ר הסוכנות. "אנחנו לא אומרים להורים שסאטמר זה שמד כמו שהם אומרים על בתי הספר הדתיים. אם מישהו מרגיש שהרישום לתלמוד תורה של סאטמר יקל עליו לעשות עלייה ולהיקלט בארץ – אני בעד".

 

"יחד עם זה, הגיוני שלמוסדות הממלכתיים יהיה קל ונוח יותר בירידי העלייה, כי הם משתפים פעולה עם משרד החינוך שבעצמו שולח לשם נציגים ליריד. אבל זה קורה בצורה טבעית, ובשום פנים ואופן לא בגלל התערבות שלנו".

 

לא יחרימו את מפלגות הימין האירופיות

כינוס רבני אירופה בבירת אוסטריה מתקיים על רקע התחזקות הימין הקיצוני במדינה בבחירות לנשיאות, והחשש שמגמה זו תיתן את אותותיה גם במדינות נוספות באיחוד האירופי.

 

נשיא הוועידה, רב העיר מוסקבה פנחס גולדשמידט, שנבחר בכינוס לקדנציה נוספת, הביא בפני

חברי הוועדה המתמדת את הדילמה האם להכיר בנציגי מפלגות הימין הקיצוני כפרטנר לקידום רווחתן של הקהילות היהודיות, והאם ניתן בכלל לשבת עם אנשים שחבריהם דגלו בהשמדת יהודים.

 

רבה של בלגיה, אברהם גיגי, סבור כי מאחר שהתחזקות הימין מביאה בעקבותיה לעיתים גם חקיקה נגד מצוות הדת, הרי ש"אין לנו ברירה". לדבריו, "כדי להגן על יהודי היבשת מפני האנטישמיות החדשה, הפיזית והרוחנית, יש לקיים במשורה דיאלוג גם עם הימין הקיצוני". הרבנים הכריעו כי נציגים יהודים או ישראלים לא יקיימו קשרים מעין אלה ללא תיאום עם הקהילה היהודית המקומית.

 

"האיסלם הקיצוני עלול לנצח את אירופה - לא בשל כוחם הרב אלא בשל החולשה שמפגין האיחוד האירופי", סיכם הרב גולדשמידט. "אם בעבר הייתה שאלה האם יש עתיד ליהודים באירופה, הרי שהיום השאלה היא האם יש עתיד לאירופה".

 

יו"ר השדולה לקליטת עולי צרפת, סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ נורית קורן, אמרה בתגובה לדברים כי "מדינת ישראל, כביתו של העם היהודי, מקבלת בחיבוק ובאהבה גדולה כל יהודי, ומאפשרת לכל עולה לבחור אורח חיים דתי או חילוני, בהתאם להשקפת עולמו".

 

"אני מעריכה את דאגתם של הרבנים", אמרה, "אך יחד עם זאת אנו חיים במדינה דמוקרטית שבה שכל אזרח - בין אם עולה חדש ובין אם ותיק - מקיים את אורח חייו כראות עיניו. אני קוראת ליהודי צרפת שרוצים לעלות ארצה ולקיים את המצווה החשובה של יישוב ארץ ישראל - בואו, מדינת ישראל מחבקת אתכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
בלי חינוך "טהור" - אסור לעלות. הרב שטיינמן
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
"אנחנו לא אומרים להורים שסאטמר זה שמד כמו שהם אומרים על בתי הספר הדתיים". נתן שרנסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים