שתף קטע נבחר

משבר השבת: למה החרדים עושים את זה?

זה לא הציבור החרדי, אלה העסקנים שלו. משבר רכבות שכזה הוא פשוט הזדמנות מעולה עבור הסופר-מאכער החרדי להציג בפני עדריו את השנאה העזה, כביכול, שרוחש להם החילוני שמעבר לרציף. הכעס של אסירי תחנת סבידור ומנועי מרכזיית חוף-הכרמל, שאותו יצרו במו ידם ובכוונה תחילה - מצדיק את קיומם

חשבתם פעם למה הם עושים את זה? החרדים, כן. למה הם עושים את זה? הם הרי לא טפשים, העסקנים החרדים. הם הרבה דברים, אבל לא טפשים. אולי יש להם נציגים כוחניים ויהירים, טעם קולינרי ארכאי והאאוטפיט שלהם מזעזע – אבל טיפשים הם לא.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

אז איך קרה. איך קרה שהכניסו עצמם למלכודת הרכבת הזו, שלכאורה שום דבר טוב אינו יכול לצאת להם ממנה. הם הרי ידעו שכלל ערוצי המדיה יוצפו ביום ראשון בתמונות של החיילים התקועים, העובדים הדחוקים והאזרחים הפקוקים. המחזות המלבבים הללו ישודרו שוב ושוב, ומדד הזעם, השנאה והתיעוב אל כלל הציבור החרדי ינסוק מחדש. הם ידעו זאת. אז למה?

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

שמעתי פרשנות שעל-פיה נשכבו נציגי החרדים על הגדר עבור נתניהו, בדרכו לפיטורי השר כ"ץ. אבל החרדים אינם נוהגים לשכב על גדרות עבור אף אחד, לא עבור אלוהים ואפילו לא עבור נתניהו. אז מה הסיפור?

 

נציגי החרדים אינם אימפולסיביים מחד, ומאידך אינם פועלים באופן מותנה, אוטומטי וחסר מחשבה. הם פועלים באופן ציני ומחושב מאוד להשגת מטרתם. מטרתם, טוב ששאלתם, כלל אינה נוגעת לציבור החילוני. גם לא למעשיו של זכר האלפא ביבי או למעשיו של זכר האלפלפא בוז'י, לו היה יושב עם החרדים בממשלה. שניהם היו מתמסרים להם באותה המידה, ונראה שמדובר בעניין פנים חרדי מובהק.

 

האויב החילוני

האידיאולוגיה החרדית ודרכי התנהלותה של חברה זו על גווניה הרבים, מציגים מאפיינים מובהקים של חברה טוטליטרית. ישנם מאפיינים רבים לאידיאולוגיות מסוג זה, אך בבסיסן תמיד יימצא העיקרון הטוטאלי של "האידיאולוגיה החובקת כל".

 

מדובר בתורה סדורה שאותה משליטים המעטים על הרבים, תורה המקיפה את כלל אורחות חייהם ומעשיהם של הנתינים המחוייבים לצייתנות מלאה תוך שליטה אבסולוטית על מעשיהם.

 

מי שיעקוב אחר המאפיינים ההיסטוריים של אידיאולוגיות טוטליטרים, יגלה את הצורך האובססיבי בחיכוך תמידי עם אויב חיצוני, לפעמים אמיתי אך לרוב דמיוני. החיכוך הזה יוצר בקרב הקהל פחד ומביא ללכידות פנימית מאחרי המנהיג (או מנהיגים, במקרה שמדובר בחונטה או בכת שלטת). כך גם לגבי העסקנים החרדים שיצרו לעצמם את הדמון החילוני המאיים על חומות השטעטעל החרדי המתפוררות.

 

זה רק משבר, וזה עובר

משבר רכבות שכזה הוא פשוט הזדמנות מעולה עבור הסופר-מאכער החרדי בכנסת, בדמותו של גפני, אייכלר, ליצמן או דרעי. הקריזה שחוטף הישראלי בדרכו לעבודה, היא הזדמנות מפוארת להציג בפני עדריהם את השנאה העזה כביכול שרוחש להם החילוני שמעבר לרציף. הכעס של אסירי תחנת סבידור ומנועי מרכזיית חוף-הכרמל שאותו יצרו במו ידם ובכוונה תחילה, מצדיק את קיומם כשלוחי דרבנן המחזקים את גדרות ההתבדלות הקורסות.

 

 

אלא שבסופו של דבר, העסקנים החרדים מנהלים אך ורק אידיאולוגיה טוטליטרית דמיקולו. ברוך השם, אין להם הכוח והיוזמה המתגשמים בסוף תהליך לכדי חברה טוטליטרית - או אפילו לכדי מדינה טוטליטרית.

 

הם מסוכסכים, מפולגים, שונאים זה את זה יותר מאשר את החילונים - והחשוב מכל: הם תיאורטיקנים בלבד. כוחם ביכולתם לבקר את האחר או להטרידו, אין להם יכולת עשייה אמיתית משל עצמם.

 

למעשה יכולתם מגיעה לשיאה בהצקה לכלל אזרחי ישראל פה ושם, בנסיונם לחזק את התבדלותם הטוטליטרית. בסדר. לגיטימי. זו עדיין מדינה דמוקרטית.

 

 • לכל הטורים של אסף וול

    • פורסם לראשונה 04/09/2016 20:32

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  הדמון המשותף
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: קובי סליס
  אסף וול
  צילום: קובי סליס
  מומלצים