שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סובלים מכאבי צוואר? 5 סיבות - והפתרונות

  יציבה לא נכונה, התמכרות לסמארטפון ואפילו עישון. הסיבות הכי טריוויאליות שגורמות לכאבי צוואר, מה אפשר לעשות כדי להקל עליהם - ומתי צריך לפנות לעזרה נוספת

  בין אם זהו כאב חד בצוואר לאחר יום עבודה ארוך במשרד או כאב עמום ומתמשך מהרגע שהתעוררת בבוקר, עליך להתייחס למצב כקריאה לעזרה. כאב צווארי הינו תופעה נפוצה המשפיעה על 67% מהאוכלוסיה בשלבים שונים של החיים.

   

  בדרך כלל, תופעה זו אינה מתרחשת אקראית אלא קיימת סיבה אפשרית לבעיה כגון תאונה הגורמת לתנועת "צליפת שוט" בצוואר, או לחילופין מחלה ניוונית מפרקית כמו ארתריטיס. כל אלו עלולים לשנות את הרגלי חייך ולהפוך את כאבי הצוואר לשגרה יומיומית.

   

  קראו עוד:

  הטיפ היומי: איך לטפל בכאבי צוואר, ואיך למנוע אותם?

  כך משפיעה הנשימה שלכם על כאבי גב, צוואר וכתפיים

  הצוואר תפוס? שמונה תרגילים לשחרורו

   

  הסימנים והתסמינים

  כאב שעלול להחמיר במצבי אי-מוביליזציה של הצוואר כגון: נהיגה, ישיבה מול המחשב או הטלוויזיה.

  נוקשות ומתח של שרירי הצוואר

  טווח תנועה צווארי מוגבל

   

  חמש סיבות נפוצות לכאבי צוואר

   

  1. ריפיון יציבתי

  שפיפה לפנים כאשר מעיינים בספר קריאה או רכינה קדימה כאשר מקלידים במחשב יכולה להשפיע על היציבה של הגוף ולהפעיל עומסים משמעותיים על אזור הצוואר. במצב זה, נוצרת צורת C בעמוד השדרה העליון כאשר הסנטר נע קדימה, הכתפיים צונחות והגב העליון כפוף.

   

  הפתרון:

  יציבה נכונה בה קודקוד הראש, חוליות הצוואר העליונות והתחתונות והגו העליון נמצאים בקו אנכי אחד לאגן ואף מאונך לקרקע, הינה עקרון חשוב ועיקרי למניעת כאבי צוואר. נסו לדמיין עיפרון הנלחץ בין שתי השכמות, ובכך מאפשר לייצב את אזור הגו העליון ולתקן את היציבה.

   

  כל היום מול המחשב. עומס על הצוואר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כל היום מול המחשב. עומס על הצוואר(צילום: shutterstock)

   

  2. סביבת עבודה לא מתאימה

  כ-45% מהעובדים באמריקה סובלים מכאבי צוואר כרוניים, ואחת הסיבות לכך היא סביבת עבודה מול מחשב שאינה ארגונומית. ארגונומיה לקויה נובעת לרוב מכיסא משרדי שאינו תומך בעקומות הטבעיות של עמוד השדרה.

   

  בעקבות תמיכה לא מתאימה של עמוד השדרה וחוסר בתמיכה של הזרועות, העובד נאלץ להתכופף קדימה אל השולחן המשרדי, ובכך משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ומעמיס עומס מצטבר על הדיסק הבין חולייתי הצווארי.

   

  הפתרון:

  רצוי להתייעץ עם פיזיותרפיסט על מנת לקבל המלצות כיצד לשפר את סביבת העבודה ואף כדאי להתחיל להשתמש בעמדות עבודה המאפשרות שינויי זוויתי של עמוד השדרה הצווארי ואף שינוי הגובה של העמדה.

   

  בנוסף, כדאי לשים תזכורת לקום מהכיסא, להימתח, ולשנות תנוחה כל 30 -40 דקות. פעולה זו מעוררת ומשפרת את זרימת הדם, ומאפשרת הקלה על עמוד השדרה בעצם שינוי המנח.

    

  3. עישון

  המון פתולוגיות נקשרות לעישון סיגריות, החל מסרטן הריאות ועד סוכרת, וכיום ניתן להוסיף לרשימה זו גם כאב צוואר כרוני. העישון תורם להליך הדה-גנרטיבי של הדיסקים הבין-חוליתיים בגב ובצוואר.

   

  תופעה זו יכולה להוביל להצרות של עמוד השדרה ולהגבלה משמעותית בתנועתו. העישון יוצר הצרות וחסימה של כלי הדם ומכאן מוריד את רמת החמצן המגיעה לרקמות עמוד השדרה והדיסקים. בכך, מואץ תהליך ההתנוונות ובנוסף נפגע תהליך השיקום הטבעי של רקמות אלו.

   

  הפתרון:

  נפחית או נפסיק אם אפשר.

   

  4. התמכרות לסמארטפון

  בכל פעם שאתה מסתכל למכשיר הסמארטפון שלך – בין אם אתה שולח הודעה לחבר, עונה למייל של העבודה או משחק candy-crush - אתה מפעיל עומס מתיחה על שרירי הצוואר.

   

  דמיין את הראש והצוואר ככדור באולינג המונח על תושבת כדור גולף. ראשנו שוקל כ-5.5 ק"ג ומכאן נדרש המון מאמץ לשמור את אותו "כדור באולינג" מעל תושבת חסרת יציבות, קרי הצוואר.

   

  הפתרון:

  השתדל להמעיט את זמנך מול המסך, החזק את הנייד בגובה העיניים כך שהצוואר יישאר במנח נייטרלי. מעת לעת כדאי לבצע מתיחות לצוואר ובכך למנוע כאבים.

   

  תסתכלו בסמארטפון כמה שפחות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תסתכלו בסמארטפון כמה שפחות(צילום: shutterstock)

   

  5. תנוחות הצוואר במהלך השינה

  ללא כל ספק, במהלך השינה מפרקי הצוואר מצויים במיני מנחים לא שגרתיים, למספר שעות לא מבוטל. עובדה זו עשויה להוביל לכאב צוואר הנמשך לאורך כל יום המחרת.

   

  באופן שגרתי במהלך שנת לילה אנו משנים את התנוחה מספר פעמים, ובכך גם משנים את מנח הצוואר. בכך, נמנעת שהייה ממושכת בתנוחה צווארית לא תקינה.

   

  מצבים כמו שינה לאחר שתיית אלכוהול מרובה או אחרי יום עמוס ומעייף, יכולים להוביל לתשישות של הגוף ולחוסר תנועה במהלך השינה, ומכאן ליצור כאבי צוואר בבוקר המחרת. בנוסף, שינה עם מספר רב של כריות, כרית קשה מדי או רכה מדי עלולים להשפיע על מנח הצוואר לאורך הלילה ואף לעורר את אותו כאב ליום של המחרת.

   

  הפתרון: להשתמש במזרן קשיח וכרית ארגונומית המטביעה את מנח הצוואר הנייטרלי שלך, כאשר הוא המשכי לעמוד השדרה, ובכך ניתן למנוע עומס גם במהלך שנת הלילה.

   

  מתי כדאי לפנות לפיזיותרפיסט?

  כאב צווארי יכול להשתפר בהדרגה עם טיפול מתאים בבית, ללא צורך במטפל. יש לקבל טיפול מיידי אם כאבי הצוואר הופיעו בעקבות פציעה חמורה כגון תאונת רכב, תאונת צלילה או נפילה.

   

  במצבים בהם הכאב לא משתפר כעבור מספר ימים, כאבי הצוואר מחמירים מיום ליום ללא הקלה משמעותית, הכאבים מתפשטים לאזור הידיים, הכאב מלווה בכאבי ראש, חוסר תחושה, חולשה או נימולים, יש לגשת לפיזיותרפיסט לאיבחון וקבלת טיפול.

   

  טיפים לטיפול עצמי בבית

  1. חימום או קירור הרקמה: כדי להפחית את התהליך הדלקתי רצוי לקרר את האזור בעזרת שקית קרח או קרח עטוף במגבת, בין 10-15 דקות, בין 2-3 פעמים ביום. לחילופין ניתן לבצע חימום שלהרקמה על ידי מקלחת חמה או באמצעות כרית חימום.

   

  2. תרגילים אקטיביים: כאשר הכאב שוכך רצוי להתחיל לבצע מתיחות עדינות לצוואר על בסיס יום יומי, הכוללים את כל טווחי תנועת הצוואר והכתפיים. בעדינות יש להטות, לכופף ולסובב את הצוואר.

   

  יש להישאר בכל מתיחה כ-30 שניות. כדאי לחמם את הצוואר והגו עם כרית חימום או מקלחת חמה לפני ביצוע תרגילים אלה. בקש מהפיזיותרפיסט ללמד אותך כיצד לבצע מתיחות אלה בצורה נכונה.

    

  קבע פגישה עם הפיזיותרפיסט שלך במידה וכאבי הצוואר לא משתפרים באמצעות טיפול ביתי עצמי ובכך תשמור על בריאות צווארך. בהצלחה!

   

  הכותבים: סאם ח'מיס ,MSc.PT לירז אריהB.PT , אילנית אברון MSc.PT איימקס - המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט

   

  ומה קורה לשרירים שלכם אחרי שרצים?

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  למה כואב לכם הצוואר?
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים