שתף קטע נבחר

משחק מקדים, הגרסה החרדית

איך מעודדים זוגות דתיים וחרדים לטפח את הזוגיות - גם כשהיא טובה? באמצעות ערכות משחק ייעודיות, שפיתחה יועצת זוגית חרדית - ומסתמנות כלהיט במגזר. "לבד מ'משחק מקדים', את כל המשחקים בערכה ניתן להפעיל גם בזמן שהאישה נידה. זה מאפשר לזוגות שומרי מסורת לפתח קרבה ואינטימיות בסגנון אחר"

על אף גילה הצעיר (31) מרב לביא, חסידת חב"ד מראשון לציון, מחזיקה בפז"מ של שבע שנים בייעוץ לזוגות נשואים במגזר. לביא, מורה בעברה, אם לחמישה ("השישי בדרך") טוענת כי מומחים שונים עסוקים בלהסביר לנו איזה דברים לא טובים אנחנו עושים במסגרת הקשר הזוגי, אך לא מאפשרים למידה משמעותית: איך מטפחים זוגיות, ומשמרים קרבה רגשית במרוץ החיים והשחיקה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אז היא הגתה ותכננה – ולא בלי אומץ – ערכת משחקים זוגית אינטימית, שהפכה עוד לפני שיצאה פורמאלית לשוק, ללהיט חם בציבור הדתי והחרדי, כשהיא מוכרת אלף ערכות לנשים ששמעו על כך דרך קבוצות פייסבוק. "רגעים של קסם", היא כינתה את "משחקי האהבה" שיצרה, ולא. היא לא ביקשה רשות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

לא סולחים: תושבי הרובע היהודי רוצים לישון

 

"שאלו אותי אם קיבלתי אישור רבנים על המשחק", לביא אומרת, "ואמרתי שלא. אני לא חושבת שיש כאן משהו שעלול להיות שנוי במחלוקת. זו בסך הכול ערכת בסיס לפיתוח אינטימיות וכישורי תקשורת זוגית, שכולם ביחד יוצרים קירבה משמעותית בין בני זוג".

 

לעבוד על הרגש ועל האינטימיות, כמו שהיהדות מכוונת. מירב לביא ()
לעבוד על הרגש ועל האינטימיות, כמו שהיהדות מכוונת. מירב לביא

 

"היה לי חלום להכניס למודעות את החשיבות של ליווי זוגות בשנה ראשונה של החיים המשותפים יחד, לפני שמתפתחים קשיים", היא מספרת. "לא קל להסביר את החשיבות של זה, כשאנשים עדיין באופוריה עם פרפרים בבטן אין מצב להגיד להם: 'תקשיבו, תצטרכו לעבוד להמשיך את זה'. הם בתחושת 'האהבה תנצח', אבל זה לא עובד ככה".

 

נישואין זה כמו סיר חם שומורידים מהאש

לביא מדגישה כי משחקי האהבה "רגעים של קסם" אינם מיועדים למי שצריכים טיפול זוגי, אלא אדרבא – למי שחיי הנישואין שלו טובים באופן יחסי, אבל לא מוצאים זמן לשבת ביחד. "לזוגות שלא באים לטיפול, אין מושג איך מגדילים את הטוב שכבר יש. איך מעלים את רמת הקשר, וצריך לעשות את זה, כי כשדורכים במקום יש דעיכה טבעית. זה כמו סיר חם שמורידים מהאש, ובסוף זה מתקרר".

 

לביא מספרת כי על אף השתייכותה לציבור החרדי, היא עצמה התחתנה בגיל מאוחר יחסית במושגים מגזריים: "תמיד אמרו לי: שווה לחכות, בסוף תקבלי אוצר. זה התברר כנכון לגמרי, אבל אז גם הגיע רצון לעשות את זה הכי טוב שאפשר. ההורים שלי היו מאוד שונים ממני מבחינה דתית. הם גישרו על הפערים ביניהם בצורה יפה. אבל כפרפקציוניסטית, קראתי, למדתי והרגשתי שאני בונה את החיים שלי כמה שיותר נכון".

 

היא מוסיפה כי "בסופו של דבר, כל הזוגות שאני פוגשת הם אנשים טובים. מה שמישהו עושה לאשתו ומה שהיא עושה לו, לא מגיע מתוך כוונה רעה. אף פעם לא שפטתי אף אחד, וזו הסיבה שאנשים מרגישים בנוח להתייעץ ולשתף".

 

בין "משחק מקדים" ל "משחק החיים"

בערכה שבנתה לביא, ארבעה משחקים שונים: "מכירים מקרוב", "משחק החיים", "בינינו" ו"משחק מקדים". חלקם דורשים פינוי זמן משמעותי, וחלקם מתאימים גם לארוחת ערב קלילה, אחרי שהילדים הולכים לישון. חלקם מבוססי שאלונים המסתמכים על טכניקות טיפוליות. "מכירים מקרוב", למשל, כולל 88 שאלות-ב-8 כרטיסיות לפי קטגוריות - שקרוב לודאי שלא יצא לכם לשאול אחד את השני. ב"משחק מקדים" כרטיסיות ולוח משחק בסגנון "אמת או חובה", ולוחות משחק עם משימות שונות.

 

"הערכה מכוונת פשוט להיות אחד עם השני ללא הפרעות בכלל. כל משחק בדרכו מוביל לפיתוח אינטימיות והיכרות עמוקה יותר עם הצד השני. 'משחק החיים', למשל, הוא הכי פחות 'משחק' בערכה, אבל הופך את החיים עצמם למשחק אחד גדול. לבד מ'משחק מקדים', את כל המשחקים בערכה ניתן להפעיל גם בזמן שהאישה נידה. זה מאפשר לזוגות שומרי מסורת להעצים ולפתח קרבה ואינטימיות בסגנון אחר".

 

"משחק מקדים"?

 

"זו פרפראזה מכוונת על המשמעות המוכרת של הביטוי, המכוונת לקרבה פיזית. הרעיון הוא להבין שזוגיות זה מעבר לשני גופים שפורקים יחד צורך גופני משותף. מי שמקיים יחסים לפי היהדות, עובד גם על הרגש והאינטימיות, ולשם המשחק מכוון".

 

"חרדים קנו בכמויות מטורפות"

כשאני מבקשת מלביא לבחור את המשחק האהוב עליה ביותר, היא בוחרת את "בינינו", שבו אמורים בני הזוג, כל אחד לחוד, למלא באופן פרטי שאלון ובו, למשל, הם כותבים כיצד הם מראים אהבה. "תמיד מדהים לראות כמה אנשים מופתעים מהתוצאות שלו", היא מסבירה. "אחת הבעיות הכי מרכזיות בזוגיות, היא שאנחנו באים למערכת ממקום מאוד 'יודע': יודעים מה הצד השני רוצה, מה הוא אוהב ולמה הוא מתכוון, אבל יש כל הזמן פערים, וחשוב להגביר את המודעות אליהם".  

 

 

"המשחק הזה מאפשר גם לערוך בירור אמיתי בין מה שאנחנו חושבים, לבין איך שהצד השני רואה את הדברים. למשל, מישהי שמרגישה שהיא מראה אהבה בפינוק קולינרי, ואילו בן הזוג לא חווה את זה כאהבה. או שהוא מרגיש שאני אוהבת אותו כשאני מתייעצת איתו - בעוד שמבחינתי זה לא מגיע ממקום של להראות אהבה. חשוב שנכיר את הדברים האלה, על מנת ששני הצדדים ירגישו אהובים ומוערכים בקשר, וישקיעו את הזמן במקומות שבאמת משמעותיים עבור הצד השני".

 

את משחקת בעצמך?

 

"בהחלט, אנחנו משחקים בזה, למרות שבעלי לא מת על משחקים. בכל פעם שאנחנו עושים משהו שהוא משחק - זה לא מלווה בהתחלה בהתלהבות גדולה, אבל ההרגשה בסוף היא של משהו מיוחד, שעברנו משהו ביחד שקירב אותנו".

 

למי מיועדים המשחקים?

 

"האמת היא שלכולם, להוציא זוגות שנמצאים במתח גבוה, וכל משפט הופך למריבה. המשחקים מבוססים על כלי טיפול אוניברסליים, ומתאימים לכל זוג. נכון להיום נמכרו כבר אלף ערכות ראשונות, חרדים קנו בכמויות מטורפות ויש עוד הזמנות רבות בקנה. מצד שני, גם נשים חילוניות קנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים