שתף קטע נבחר

צוואה חיה: כרזות לסוכה לזכרה של הנרצחת בפיגוע

היצירה האחרונה של נעמה הנקין, מעצבת גרפית מחוננת שנרצחה בפיגוע בסוכות שעבר, הייתה פוסטר לסוכה: ארבעה מינים שמייצגים את חלקיה של אומה אחת. חברותיה המעצבות החליטו להמשיך את המורשת, ויצאו בפרויקט כרזות לסוכה ברוח האחדות של נעמה - והן מזמינות את כל עם ישראל להדפיס ולתלות

בסוכות לפני שנה בדיוק נרצחו בני הזוג הרב איתם ונעמה הנקין. בתוך המעגלים ההמומים הותירה נעמה, רק בת 30, מעצבת גראפית מחוננת, מעגל של חברות למקצוע; חברות שאותן הכירה בקבוצת פייסבוק נשית-דתית סגורה, והפכו עד מהרה להרבה יותר מסתם שמות על הקיר.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מיוחד: מפת יהודי העולם, התשע"ז

 

היצירה הגראפית האחרונה שראתה אור לפני שהטרגדיה הטילה חושך גדול, הייתה תמצית הכל: ארבעה מינים שמייצגים את חלקיה של אומה אחת, וכותרתה: "אגודה אחת". הפוסטר שאותו ייצרה בסטודיו שלה, "המעבדה", נועד לתלייה בסוכה בסוג של אמירה מאחדת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

שנה אחרי, חברותיה של נעמה עדיין חברות בקבוצה - וזוכרות. עכשיו הן מבקשות גם להזכיר, ולהמשיך את המורשת של נעמה חברתן, בפרויקט צבעוני ומרגש של כרזות מדהימות לסוכות, הנושאות מסר מאחד, שכל אחד יוכל להדפיס בביתו ולתלות לחג הסוכות שיחול בעוד שבוע בדיוק.

 

"את היצירה הזאת אי אפשר להפסיק"

סימון רון (45), מעצבת גרפית המתגוררת במעלה מכמש, היא הוגת הפרויקט. "היכרתי את נעמה דרך פורומים באינטרנט של הורות, הריון ולידה", היא מספרת.

 


לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

"כשנפתחה בפייסבוק קבוצה סגורה בשם 'דתיות עסקיות מדברות', התכתבנו. אני הגבתי על דברים שהיא כתבה, וגם היא הגיבה על דברים שלי. פגשתי אותה בכנס שערכנו, אבל בגלל שהיא הייתה מדהימה, פופולרית ועסוקה - היה זה מפגש קצר, וסיכמנו שבכנס הבא נשב בנחת ונדבר. רק שלצערנו הרב זה לא יצא אל הפועל".

 


לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

"כבר בימי השבעה, עלתה בי המחשבה שאת היצירה הזו אי אפשר להפסיק, ושאני רוצה להמשיך את דרכה, בקטנה. כך נולד הרעיון - לבקש מחברות שגם הן, כמוני וכמוה, מעצבות גרפיות, ליצור בהתנדבות פוסטר לסוכה.

 

"אחרי שקיבלתי אישור וברכת הדרך מהילה ערמוני, אמה של נעמה, פניתי לחברות בפייסבוק וקבענו שהכרזות יוכנו עד כ"ה באלול התשע"ו. בדיעבד התברר שזה היה גם תאריך הולדתה של נעמה".

 

הדרישה: "גוונים של נעמה"

רון מספרת כי כשנולד בה הרעיון לפרויקט, היא קיוותה להגיע ל-12 כרזות, וחלמה על כ-20, אלא שלהפתעתה הרבה זרמו מעל 43 כרזות (ניתן להורידן בעמוד זה ), וזאת למרות העובדה שמדובר בתקופה העמוסה שלפני החגים, וכל היוצרות הן עצמאיות ונשים עסוקות. "אם לא היה די במגבלת הזמן", מספרת רון, "הגבלנו את המשתתפות גם באופן היצירה.

 


לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

"לכל גרפיקאית ויוצרת יש צבעים וגוונים שאהובים עליה. אזור הנוחות שלי, למשל, הוא צבעים ורודים, סגולים ותכלת, בגוונים פסטליים. אלא שבפוסטר שיצרה נעמה, היא עשתה שימוש בצבעים עזים של צהוב, כתום וירוק שמתחברים לסוכות. לכן ביקשנו שהכרזות שיוכנו למיזם, יעשו שימוש אך ורק בגוונים שבהם השתמש נעמה, וישולבו בהן אמירות או פסוקים מתאימים".

 

אל רון הצטרפו בהקמת הדף וניהולו הגרפיקאיות דגנית סטניצקי ואלונה קטוביץ. והמעצבות? נענו – ובגדול: אושפיזין, ארבעה מינים, פסוקים מהתנ"ך – הכל שולב בצבעים "של נעמה", ובמוטיב האחדות.

 


לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

"בפוסטר שאני עיצבתי, למשל, יש איור קטן של בית המקדש ואזכור של שלושת הרגלים שבהם היהודים עלו לרגל. למיזם כולו קראנו 'אגודה אחת', בהתאם למדרש אותו שילבה נעמה בפוסטר שלה, ובו נכתב 'יקושרו כולם אגודה אחת, והן מכפרין אלו על אלו'. משמעות המדרש הוא השאיפה לאחדות בין חלקי העם. במיזם שלנו השתתפו נשים-יוצרות מכל גווני הקשת, ובאמת הרגשנו שכולנו 'אגודה אחת'".

 


"השכיבני לשלום" - בהשראת השיר שכתבה נעמה ז"ל. לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

רון מספרת כי "ההורים של נעמה שמחו מאוד על היוזמה המבורכת, ועל כך שנעמה משמשת מקור השראה בתחומים כה רבים". לדבריה, הם אמרו כי "יש בכך קורטוב נחמה. הגעגוע של החברות היקרות של נעמה אליה - נוגע ללב ומאיר את העוצמה שבה נגעה בלבבות".

 


לחצו על התמונה לפורמט הדפסה

 

הנקין הייתה מעצבת עסוקה. בסטודיו שלה היא יצרה פסיפס מרשים של עבודות לגופים ציבוריים ולחברות. בין השאר, עיצבה כרטיסי ברכה, מודעות, כרזות, לוגואים וגם מדליה כחלק מסדרת "נשים בתנ"ך", עבור החברה הישראלית למדליות ולמטבעות.

 

היצירה האחרונה של נעמה הנקין ז"ל. ההשראה לפרויקט (עיצוב: נעמה הנקין, המעבדה) (עיצוב: נעמה הנקין, המעבדה)
היצירה האחרונה של נעמה הנקין ז"ל. ההשראה לפרויקט(עיצוב: נעמה הנקין, המעבדה)

 

 

 


פורסם לראשונה 09/10/2016 19:35

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים