שתף קטע נבחר

רבנים בעד מתווה הכותל: "היהדות יקרה מידי; אסור להשאירה לאורתודוכסים"

לראשונה, גיבוי אורתודוכסי למתווה הכותל ותמיכה ברפורמים והקונסרבטיבים: הרבנים שלמה ריסקין, בני לאו ורונן לוביץ' קוראים לממשלה ליישם את החלטתה להכשיר רחבה נוספת באתר הקדוש, שבה יוכלו מבקרים רפורמים וקונסרבטיבים לקיים תפילה שוויונית כמנהגם

 

 

מאבק התנועות הליברליות לחופש דת בכותל המערבי זוכה לראשונה לגיבוי אורתודוכסי: רבנים בציונות הדתית קוראים לממשלה ליישם את החלטתה להכשיר רחבה נוספת באתר הקדוש, שבה יוכלו מבקרים רפורמים וקונסרבטיבים לקיים תפילה שוויונית כמנהגם. לדברי הרבנים, בג"ץ טעה כאשר ייעד מלכתחילה אזור תפילה נפרד ל"נשות הכותל", ולא איפשר להן להתפלל ברחבה המרכזית, והדבר הנכון כעת הוא לכל הפחות ליישם את מתווה החלוקה שגובש ברוח זו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עמדת הרבנים נשמעת כחלק מקמפיין של תנועת "נאמני תורה ועבודה", התומכת בדרישת הרפורמים והקונסרבטיבים. בסרטון שהפיצה, הסביר הרב שלמה ריסקין - ממנהיגי הדתיים הליברלים - כי "היהדות בכלל והכותל המערבי בפרט כל כך יקרים וכל כך חשובים, ובלתי אפשרי שאנחנו נשאיר את עתיד היהדות רק ליהודים אורתודוכסים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

ריסקין הדגיש כי הוא עצמו "אורתודוכסי גאה המחויב לחלוטין למערכת ההלכתית ומאמין בהלכה", אך יחד עם זאת הוא סבור כי "ה' עשה ברית עם כלל ישראל ועם כל יהודי באשר הוא שם, ואנחנו מוכרחים להכליל כל יהודי גם בתוך היהדות וגם באפשרות לגשת ולהתפלל ליד הכותל המערבי".

 

הרב ד"ר בני לאו, אחד השמות הבולטים באורתודוכסיה המודרנית, הוסיף: "אנחנו מוכרחים לתת לכולם תחושת בית. הכותל המערבי הוא לא סקטוריאלי, הכותל המערבי הוא לבו של עם ישראל. אנחנו צריכים להיאבק שבמקום הזה, בכותל הזה, כל אחד ואחת, מכל תפוצות ישראל, ימצאו את עצמם כמו בבית".

 

"השלכות מרחיקות לכת על העם היהודי"

נשיא תנועת "נאמני תורה ועבודה", הרב רונן לוביץ', טען כי "במשך שנים רבות רחבת הכותל המפוארת והגדולה הייתה מנוכסת לגישה אחת". לדבריו, "טוב היה אילו מלכתחילה היו מכילים בה את כולם, היו מאפשרים גם לנשות הכותל להתפלל שם לפי דרכן - ולא היו צריכים להגיע לעימותים ולפיתרונות הרדיקליים שמוצעים כיום - אבל פיתרון חייב להימצא".

 

"בלתי אפשרי שנשאיר את עתיד היהדות רק ליהודים אורתודוכסים". הרב שלמה ריסקין (צילום: חיים סנואו) (צילום: חיים סנואו)
"בלתי אפשרי שנשאיר את עתיד היהדות רק ליהודים אורתודוכסים". הרב שלמה ריסקין(צילום: חיים סנואו)

 

"אי אפשר להשאיר את המצב הקיים כפי שהוא", הוסיף הרב לוביץ'. "הצעת המתווה של שרנסקי, של רחבת כותל קטנה בפני עצמה ליד קשת רובינסון, או כל הצעה אחרת - ראויות להישקל, אבל חייבות לקבל ביצוע, כיוון שיהדות התפוצות היא יהדות גדולה ועצומה שחלקים גדולים ממנה מחוברים למדינת ישראל ולארץ ישראל, והחיבור הזה חשוב לנו".

 

קמפיין "נאמני תורה ועבודה" יוצא לדרך לקראת ז' בחשוון שיחול בשבוע הבא, המסמל בעיני אנשי התנועה את השותפות בין יהודי ישראל ליהדות העולם - ואת אחריותם כלפיה. ביום זה נהוג להתחיל להתפלל על הגשמים, שבועיים לאחר המועד הטבעי לכך, עם בוא הסתיו, וזאת כדי לאפשר לעולי הרגל מחו"ל שבאו לירושלים בחג הסוכות להספיק לשוב לבתיהם לפני שהממטרים ישטפו את הארץ.

 

תחת הכותרת "לא שוכחים את יהודי התפוצות, דורשים הסדר בכותל" - הביעו בתנועה דאגה מ"השלכות מרחיקות לכת על העם היהודי" בעקבות אי-יישום המתווה שאושר בממשלה. "נדרשת אמירה ברורה שתחזיר את רחבת הכותל להיות רחבתו של כל העולם היהודי", אמרו. "יש מקום לשקול גם פתרונות אחרים, אך הפתרון הגרוע ביותר הוא חוסר הפתרון, המרחיק מעלינו מיליוני יהודים".

 

קריאת הרבנים ריסקין, לאו ולוביץ' מתפרסמת שעות ספורות לפני תהלוכה הפגנתית המתוכננת להתקיים מחר (יום ד') בבוקר, במסגרתה יצעדו עשרות רבני התנועה הרפורמית והתנועה המסורתית (קונסרבטיבית) עם ספרי תורה אל רחבת הכותל המערבי. באירוע ישתתפו גם כמה ממנהיגי הזרמים הליברלים מהעולם, הנמצאים בישראל לרגל כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, שננעל אמש בירושלים.

 

ב"נאמני תורה ועבודה" קראו לארגונים אורתודוכסיים נוספים ולחברי כנסת דתיים להתעלות מעל המחלוקות עם הרפורמים והקונסרבטיבים, ולהצטרף אליהם למען שמירת הקשר עם יהודי התפוצות.

 

הרפורמים: "קוראים לרבנים נוספים להצטרף ליוזמה"

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, בירך את הרבנים ושיבח אותם על "אומץ הלב והאחריות שהם מפגנים כלפי כלל ישראל".

 

"אין לנו ספק שציבור ציוני דתי גדול בארץ ובתפוצות תומך בעמדה הזו ולא בגישה המחמירה והבדלנית של הממסד החרדי", אמר. "אנו מקווים שרבנים נוספים יצטרפו ליוזמה של 'נאמני תורה ועבודה', המציבה דוגמה לדרך בה ראוי לנהל מחלוקת דתית - מתוך כבוד הדדי וחיזוק המכנה המשותף".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "אני מבקש לברך את הרבנים ריסקין, לאו ולוביץ' וחברינו הנוספים בתנועת "נאמני תורה ועבודה" על הצעד האמיץ שהם נקטו היום. זהו הצעד הראשון מתוך ההבנה כי הממסד החרדי לא רואה דרך אחרת שאינה דרכו ואסור להפקיר בידיהם את היהדות".

 

רבני ורבניות "בית הלל" - ארגון אורתודוכסי ליבראלי - אמנם לא צעדו בצעדה, אך הביעו תמיכה במתווה הכותל, ואמרו כי יישומו "יאפשר לבני כל הזרמים ביהדות בכל תפוצות ישראל להתאחד סביב שריד בית מקדשנו, ולבסס את שייכותם לעולם היהודי, למדינת ישראל ולירושלים. אימוץ המתווה יקדם את הפיכת הכותל המערבי לגורם שיאחד את כל חלקי העם".

 

הם סייגו את הדברים בבקשה "להוסיף שינויים הנוגעים לרחבת הנשים", לדבריהם. "אנו קוראים ליצור ברחבה הנוכחית עזרת נשים ראויה, מכבדת ומאפשרת יותר מזו הקיימת, ולהעביר את ניהול האתר לידיים שייצגו כהלכה את כל חלקי העם". 

 

רב הכותל: "חילול שם שמים"

לעומתם, רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', תקף את משתתפי העצרת מחר, וכינה אותם "קבוצה קטנה הממשיכה לעשות הכל כדי להגביה את הלהבות ולהפוך את אש המחלוקת לאש תמיד". לטענתו, ההפגנה גם מנוגדת לחוק ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

 

רבינוביץ' קרא לראשי המאבק להניח לראש הממשלה להביא בתבונה וברגישות לסיום "מלחמת האחים" (כהגדרתו), ועקץ: "הרחבה אשר הוקמה על פי דרישתכם עומדת פתוחה ושוממה וממתינה לכם. אנא מכם - הניחו לרחבת התפילה המסורתית. שמרו על כבוד ספר התורה ועל קדושת הכותל".

 

לציבור המסורתי והדתי קרא רב הכותל שלא להיגרר לפרובוקציות ו"לא להיות חלק, חלילה, מחילול שם שמיִם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים