שתף קטע נבחר

מכרז ביפו בוטל בגלל מחסן אזבסט של פולש

רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז לבניית 20 דירות ביפו, אך לאחר כמה דחיות בוטל המכרז. הסיבה: פולש הקים בשטח מחסן מאזבסט, וכדי להרוס אותו נדרש אישור המשרד להגנת הסביבה. בעבר פורסם כי אחת מקבוצות הרכישה שרצתה לגשת למכרז, ברקת ישראל, הפלתה לרעה רוכשים ערבים

מכרז של רשות מקרקעי ישראל ביפו לבניית 20 דירות, במסגרתו נטען שמתעניינים ערבים הופלו מקבוצת רכישה, בוטל בשבוע שעבר - כך נודע ל-ynet. המכרז בוטל לאחר שבשטח אותר פולש שהקים מחסן מאזבסט, ולאחר הריסת המבנה יוצא לפועל מכרז חדש.

 

האזינו: כך מפלים ערבים שרוצים לרכוש דירה

הופסקה עבודת המתווך שהבטיח "מיעוט ספרדי"

 

כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות" באפריל השנה, חברת ברקת ישראל, שארגנה קבוצת רכישה, התכוננה לגשת למכרז, תוך שהיא מפלה ערבים מבין המתעניינים. בזה אחר זה התקשרו למשווקי הקבוצה רוכשים פוטנציאלים, יהודים וערבים. לפונים הערבים ניתנה תשובה אחידה, לפיה הדירות אזלו. בזמן שהמתעניינים היהודים קיבלו הצעות בשפע.

נמל יפו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נמל יפו(צילום: shutterstock)
 

לאחר שנדחה מספר פעמים, המכרז היה אמור להיסגר ב-16 בינואר 2017. הוא התייחס לבניית 20 דירות בבנייה רוויה ברחוב פוריה פינת ניצנה ביפו, במחיר מינימום של 6.52 מיליון שקל ליזם.

 

עם קבלת תלונתה של אחת המתעניינות, פאטמה חלווה, על אפליה פסולה בשיווק הדירות על ידי ברקת ישראל, פנתה האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לרשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט. חלווה חשה שהחברה אינה מוכרת לה דירה, בשעה שלחברתה היהודיה דווקא כן הציעו לרכוש דירה.

פאטמה חלווה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
פאטמה חלווה(צילום: דנה קופל)

האגף לייעוץ משפטי של רשות מקרקעי ישראל פנה לחברת ברקת ישראל בעקבות פניית האגודה לזכויות האזרח. "הגם כי בשלב זה טרם פורסמה באתר הרשות חוברת המכרז", צויין במכתב, "יובהר שלאחר פרסום חוברת המכרז, התלונה תיבחן לגופה על ידי הרשות, תוך ביצוע כלל הבדיקות והפעולות הנדרשות, ככל שיהיה מקום לנקוט בכאלה. הרשות שבה ומזכירה את החובה לנהוג בשוויון וללא אפליה בשיווק המקרקעין, וכן מפנה את תשומת ליבכם לאיסור בנקיטת אפליה".

 

בסופו של דבר, כאמור, בשבוע שעבר בוטל המכרז בגלל הפלישה לשטח, והמינהל הודיע לניגשים כי יוכלו לבקש את כספי ההשתתפות בחזרה. סיבת הביטול לא קשורה בטענות לאפליה, שכן ברשות מקרקעי ישראל בודקים את ההצעות המוגשות לתיבת המכרז רק אחרי סגירת התיבה. במידה שקיים חשש להליך לא תקין של הניגשים למכרז, הוא מטופל לאחר סגירת התיבה.

 

נכון להיום הפולש מחזיק במחסן בשטח המכרז, ועל כן לא ניתן להמשיך בהליכי שיווקו. המחסן בנוי מאזבסט ומשום כך, על מנת להרוס אותו, על הרשות להמתין לאישור המשרד להגנת הסביבה, אותו מצפים לקבל בימים הקרובים ועל מנת לבצע את פינוי הפולש.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים