שתף קטע נבחר

יו"ר הקואליציה: "הייתי מעדיף שהערבים לא יגיעו לקלפיות"

ח"כ דוד ביטן הסביר כי "97% מהם בחרו ברשימה המשותפת שלא מייצגת את הערבים, אלא את עזה וקטאר". איימן עודה: "ההנהגה מציעה רק גזענות בוטה ופופוליזם זול". לפיד: "צריך חומה גבוהה, שהפלסטינים יעופו לנו מהעיניים"

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) הצהיר היום (שבת) ב"שבתרבות" במבשרת ציון כי היה "מעדיף שהערבים לא יגיעו לקלפי". בכך הגיב לשאלה על קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום הבחירות לצאת להצביע משום ש"הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי".

 

ביטן נשאל אם האמירה של נתניהו הייתה מוצדקת, והשיב: "אני חושב שהיא הייתה במקום, כן". יו"ר הקואליציה אמר ש"97 אחוז הצביעו בעד הרשימה המשותפת. אם זה היה נמשך המצב שהם מצביעים רק לרשימה המשותפת, לעומת זאת במגזר היהודי אחוז ההצבעה היה יורד - התוצאה הייתה שהם היו מסיימים עם 18 מנדטים, וזה היה משפיע על כל מה שקורה בכנסת".

 

אז אתה ממליץ לערבים לא להגיע לקלפי בבחירות הבאות?

ביטן: "אני אומר, אם הם יכולים לא להגיע - זה עדיף. אבל לא משנה, אני לא יכול להגיד להם להגיע או לא. אני רק אומר - הקולות שלנו שיבואו בהמוניהם כדי למנוע את הגידול של המנדטים של הערבים. אתה רואה בדיוק מה עושים בכנסת - הם לא מייצגים את הערבים, הם מייצגים את עזה ואת קטאר ומדינות אחרות. הם לא מייצגים את הערבים. אנחנו בעד דו קיום, הם לא בעד דו קיום, הם בעד שהקיום בינינו יהיה תמיד בעייתי".

 

האמירה הזו הובילה לתגובות במערכת הפוליטית. יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, אמר: "ביטן שהפך את עצמו לשופר של ראש הממשלה, ממשיך להוכיח כי כל מה שיש להנהגה הזאת להציע זה גזענות בוטה ופופוליזם זול. האמירה העלובה היומית שלו מבטאת את הפחד של ראש הממשלה מהתחזקותנו הפוליטית. למול הגזענות הזאת המחויבות שלנו היא להמשיך לעבוד ולהעצים את כוחנו הפוליטי".

 

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק צייץ: "ביביטן, his masters' voice (קול אדוניו) חושף לרגע את האמת על הכיוון אליו אנחנו מובלים. כרגע זה פופולרי, אך כשנתקרב נראה תהום מעט".

 

ח"כ דוד ביטן במליאת הכנסת  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ דוד ביטן במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)

 

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "מתברר שמחלת הגזענות שלחה גרורות לליבת החברה הישראלית והיא מביישת תומכי ימין ושמאל כאחד. קשה להאמין שנתניהו שהגיב רק כעבור שבוע לאחר שיו"ר הקואליציה טען שרצח רבין לא היה רצח פוליטי, יאמר משהו כעת כשיו״ר הקואליציה שלו ונאמנו הפוליטי מנסח מגילת גזענות חדשה".

 

ח"כ עמיר פרץ ("המחנה הציוני") אמר כי "אמירות גזעניות מזמינות אמירות אנטישמיות", וציין כי דברי ח"כ ביטן הם "ההוכחה שהדמוקרטיה בסכנה אמיתית. בכל יום נופל סכר ועוד סכר ומה נאמר כאשר במדינות אחרות יעדיפו שהיהודים לא יגיעו לקלפיות, אז נזעק בצדק נגד אנטישמיות מסוכנת". סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, אמר כי "דוד ביטן הוא השליח המיוחד של ראש הממשלה להסחת הדעת מהשאלות החשובות. מזל שיש שליח נאמן כמו ביטן ומזל שיש גזענות וחברה ישראלית שתמיד אפשר להצית כדי להסתיר את הבעיות האמיתית".

 

בעניין השעיית ח"כ בני בגין לאחר שהצביע נגד עמדת הקואליציה על חוק ההסדרה, אמר ביטן: "הוא לא קיבל פרס נובל בגלל שכל החכמה והידע נמצאים אצלו. ח"כ בגין לא נבחר באופן עצמאי אלא הוא חלק מסיעת הליכוד ולכן הוא נענש". עוד אר בעניין חוק ההסדרה: "אם היועץ המשפטי לממשלה לא יגן על החוק בבג"ץ, ניקח עורכי דין פרטיים, מאלו שצידדו בחוק ההסדרה בוועדות הכנסת". עוד אמר: "נמצא מתווה אלטרנטיבי שיאפשר לקבל את עמדת הממשלה בעניין עמונה ועד אז לא נגיש את החוק להצבעה לקריאה שנייה ושלישית".

 

 
עוד היום התייחס יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ליחסים עם הפלסטינים. "אנחנו צריכים להוציא את הפלסטינים מחיינו", הוא אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. "לא היה שלום כנראה בימינו, הלוואי בימי הילדים שלנו. ביהדות אומרים עשה שלום ורדפהו, אבל זה לא המצב. מה שאנחנו צריכים זה חומה גבוהה. הם שיהיו בצד השני, אנחנו בצד שלנו ושיעופו לנו מהעיניים". 

 

נמשך העימות בין הח"כים בליכוד

באירוע שבתרבות התייחס ח"כ ביטן גם לעימות בינו לבין עמיתתו לסיעה, ח"כ נאוה בוקר: "היא שקרנית שמנסה לעשות עליי סיבוב", ואילו היא מיהרה להגיב ואיימה: "לא אגיע להצבעות על התקציב עד שביטן יתנצל על רצח האופן שעשה לי בעקבות החלטתי המוסרית".

  

ביטן תקף את בוקר כיוון שלא הגיעה להצבעה על החוק שהגיש ח"כ אילן גילאון (מרצ) להגדלת קצבאות הנכים והשוואתן לשכר המינימום. החוק אושר השבוע בקריאה טרומית במליאה בניגוד לעמדת הקואליציה. בוקר לא הגיעה להצבעה וביטן תקף: "החוק הזה עולה למדינה 7 מיליארד שקל. אם הוא יעבור, נצטרך להעלות את המע"מ ב-2 אחוז". לדבריו, "הנכים צריכים לקבל קצבה לפי מבחן הכנסה ולא באופן גורף. לכן החוק צריך לעבור בעזרת הממשלה ולא כהצעת חוק פרטית".

 
ח"כ בוקר וח"כ ביטן (צילום: גיל יוחנן, דוברות הכנסת) (צילום: גיל יוחנן, דוברות הכנסת)
ח"כ בוקר וח"כ ביטן(צילום: גיל יוחנן, דוברות הכנסת)

הפוסט של בוקר בעקבות דבריו של ביטן  ()
הפוסט של בוקר בעקבות דבריו של ביטן

 

ביטן הוסיף: "נאוה בוקר היא שקרנית שמנסה לעשות עליי סיבוב. היא מפיצה עליי שקרים גסים. שתגיע קודם לוועדות הכנסת".

 

בוקר לא נשארה חייבת ופרסמה פוסט לאחר מכן: "אכן, ח"כ צריך לומר את האמת", כתבה. "כנראה שיו"ר הקואליציה הוא יוצא מהכלל. לא אגיע להצבעה על התקציב עד שח"כ ביטן לא יתנצל בפומבי על רצח האופי שעשה לי בעקבות החלטתי המוסרית לא להצביע נגד ציבור הנכים בישראל. במשך יומיים החלטתי לא להגיב כדי לצנן את האווירה, אך יש גבול. נראה שח"כ ביטן לא היה נוהג כך ולא היה מדבר כך כלפי אף חבר כנסת גבר. שיעשה חשבון נפש לא רק מולי אלא מול ציבור שלם לו הוא חייב דין וחשבון - מדוע שלל ממנו חיים בכבוד מינימלי בשם הפוליטיקה הזולה".

 

מוקדם יותר השבוע תקף ביטן את בוקר, לאחר שזו פרסמה פוסט שבו כתבה כי נענשה על כך שלא הגיעה להצבעה, והפרה משמעת קואליציונית. בקואליציה זעמו על השקר וביטן תקף: "חבר כנסת צריך לומר את האמת". היא הבהירה בתגובה: "היועצת של ביטן התקשרה בשמו ליועצת שלי. אני שמחה שהעונש בוטל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ ביטן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים