שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "גלולת הפלא" שמורידה לחץ דם בלי כל תופעות הלוואי

  במחקר חדש, שתוצאותיו יפורסמו בגיליון הקרוב של כתב העת הבריטי היוקרתי "לנצט", ניתנה לאנשים שסובלים מיתר לחץ דם גלולה חדשה שמכילה 4 תרופות שונות שקיימות בשוק לטיפול בתופעה, כולן במינונים נמוכים. התוצאה: יעילות של 100% בהורדת לחץ הדם. הבונוס: המינונים הנמוכים הובילו לירידה דרמטית בתופעות הלוואי

  הדור הבא של הגלולות: מדענים פיתחו "גלולה מרובעת" המכילה ארבע תרופות שונות לטיפול ביתר לחץ דם. מחקר מצא יעילות גבוהה מאוד של התרופה בטיפול בתופעה, בעוד המינונים הנמוכים של רכיבי התרופה גורמים לפחות תופעות לוואי. הממצאים פורסמו בכתב העת הבריטי הרפואי היוקרתי Lancet.

   

  החוקרים, מאוניברסיטת סידני באוסטרליה, בדקו במחקר קטן היקף 18 נבדקים שסבלו מיתר לחץ דם. כולם קיבלו את הגלולה, שמכילה 4 תרופות לטיפול ביתר לחץ דם ממשפחות חסמי ביטא, מעכבי ACE, חסמי סידן ומשתנים. מדובר במשפחות התרופות הקיימות היום, כל אחת עם יתרונותיה ותופעות הלוואי שלה.

   

  החוקרים מצאו כי שיעור ההצלחה בהפחתת לחץ הדם הגיע ל-100 אחוזים. החוקרים הסבירו כי השילוב של כמה משפחות תרופות בגלולה אחת, איפשר להפחית את המינון של כל תרופה למינימום ההכרחי. התוצאה: פחות תופעות לוואי, תוך יעילות גבוהה מאוד בהפחתת לחץ הדם.

   

  קשה להבחין בתופעה משום שאיננה מראה סימנים עד שלעתים כבר מאוחר מדי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  קשה להבחין בתופעה משום שאיננה מראה סימנים עד שלעתים כבר מאוחר מדי(צילום: shutterstock)

   

  "הפחתת תופעות הלוואי בטיפול ביתר לחץ דם הוא חשוב מאוד לטווח הארוך", הסבירה פרופ' קלרה צ'ואו, ראש צוות החוקרים, "לא צפינו בתלונות על תופעות לוואי בקרב המשתתפים. ממצאים אלה יאפשרו פיתוח דור חדש של תרופות יעילות יותר, ומסוכנות פחות. עם זאת יש צורך במחקרים נוספים שיאשרו את הממצאים".

   

  הרוצח השקט

  אחד מכל חמישה ישראלים סובל מיתר לחץ דם. המחלה מכונה גם "הרוצח השקט", משום שאיננה מראה סימנים, עד למצב שבו מתרחשת פגיעה חמורה בגוף. לחץ הדם הוא הלחץ המופעל על כלי הדם בזמן מחזור הלב.


  קראו גם:

  הנחיות חדשות בארה"ב לטיפול ביתר לחץ דם: "לא מתחת ל-140"

  מחקר מתריע: מדידת לחץ דם בבית - אינה מדויקת

  יתר לחץ דם: הסיבות, האבחון - והטיפול

   

  לחץ דם סיסטולי הוא לחץ של זרם הדם על כלי הדם בזמן התכווצות הלב. לחץ דם דיאסטולי הוא לחץ דם של זרם הדם על כלי הדם בזמן התרפות הלב.

   

  לחץ דם מורגש גם באיברים שונים בגוף כמו המוח, הכליה ואף הלב עצמו. על מנת לשמור על מבנה ותפקוד תקין של איברים חיוניים אלו, לחץ הדם צריך להיות בגבולות תקינים.

   

  ב-90% מהמקרים, הסיבה ליתר לחץ דם אינה ידועה ומכונה "יתר לחץ דם ראשוני", שעל פי ההשערות נגרם בשל נטייה גנטית.

   

  סיבות נוספות הגורמות ליתר לחץ דם כוללות השמנה, צריכת מזון עם כמויות גדולות של נתרן והיעדר פעילות גופנית. בכעשירית מהמקרים מדובר ביתר לחץ שניוני, הנגרם מבעיות רפואיות אחרות כמו מחלות כליה, לב והפרעות הורמונליות.

   

  לאחר האבחון: בירור הסיבה לעליית לחץ הדם

  כיצד בודקים לחץ דם? מקובל לבצע בין שתיים לשלוש מדידות לחץ דם בשתי הזדמנויות שונות, לאחר מנוחה בת עשר דקות, הימנעות במשך כשעה לפני הבדיקה משתייה או אכילת מוצרים המכילים קפאין והימנעות מעישון.

   

  לעתים עולה לחץ הדם בשל תסמונת המכונה "החלוק הלבן": לחץ הדם גבוה כשנמדד במרפאה, אולם כשאדם מודד בעצמו לחץ דם בבית, הערכים תקינים. במקרים כאלה מבצעים ניטור לחץ דם אמבולטורי, כלומר בבית המטופל, באמצעות מכשיר המורכב על הזרוע למשך 24 שעות בזמן שהמטופל מבצע פעילות יומיומית רגילה, כולל שינה.

   

  אין הנחיות מדויקות לגבי אנשים בריאים, אולם מעל גיל 40 רצוי לבדוק את לחץ הדם לפחות פעם בשנה, במיוחד אם יש סיפור משפחתי של יתר לחץ דם בקרוב מדרגה ראשונה.

   

  יש לזכור ששכיחות יתר לחץ דם עולה עם הגיל: מעל גיל 70 ניתן למצוא יתר לחץ דם אף בשכיחות של מעל 40% באוכלוסיות שצורכות הרבה מלח.

   

  לאחר שהמטופל אובחן כסובל מיתר לחץ דם, יש צורך לעבור בדיקה גופנית מלאה ולבצע מספר בדיקות דם ושתן הכוללות תפקודי כליה, רמת נתרן, אשלגן, רמת סוכר ופרופיל שומנים בדם, וכן בדיקת שתן לחלבון ולנוכחות כדוריות אדומות.

   

  כמו כן יש לבצע בדיקת אק"ג ולעתים גם בדיקות אולטרסאונד כליות ובדיקת אקו לב. אם הבדיקות אינן תקינות מופנה המטופל לבדיקות נרחבות נוספות.

   

  צפו: הנחיות חדשות – בדיקת לחץ דם גם לילדים

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להוריד את לחץ הדם, ללא תופעות לוואי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים