שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: מי המדינה שתוביל ב-2030 את תוחלת החיים

  החינוך לבריאות והקפדה לתזונה נכונה הן בין הסיבות שמציבות את דרום קוריאה בראש הטבלה של המדינות שתוחלת החיים שלהן צפויה לעלות עד 2030. כך מגלה דו"ח של מומחים מהאימפריאל קולג' בלונדון וארגון הבריאות העולמי. עוד עולה מהנתונים: הפערים בין גברים ונשים מצטמצמים ומדינות כמו ארה"ב ויפן יורדות בדירוג

  נשות דרום קוריאה יהיו הראשונות בעולם שתוחלת החיים שלהן תעבור את רף תשעים השנים. כך מגלים מומחים מהאימפריאל קולג' בלונדון וארגון הבריאות העולמי, שניתחו את תוחלת החיים הצפויה ב-35 מדינות מתועשות.

   

  ישראל לא נכללת בדו"ח, אולם על סמך ממצאים מהשנים האחרונות, מקומנו צפוי להיות בין הראשונים בעולם.

   

  קראו עוד:

  ישראל לעומת העולם: חיים יותר, יולדים יותר ומוציאים יותר על בריאות

  מה גורם לתושבי אוקינאווה ביפן לחיות עד גיל 100 ויותר

  דו"ח: ערבים חיים בממוצע שלוש שנים פחות מיהודים

   

  הארכת תוחלת החיים בעולם נובעת מהירידה בשיעור תמותת התינוקות בזכות הפחתת סיבוכי הריון ולידה, שיפור הטיפול בפגיות, מתן חיסונים שהכחידו מחלות, שיפור הטיפול בקשישים ודגש על הרפואה המונעת בקהילה.

   

  את התחזית בנו החוקרים באמצעות 21 מודלים מתמטיים שניתחו את המגמות בעולם בעבר, ומהן השליכו על הצפוי בעתיד. העיבוד המתמטי מביא בחשבון את כלל המשתנים שהוכחו בעבר כבעלי השפעה על תוחלת החיים ובהם שיעורי העישון, השיפור בטיפול הרפואי, מגמות ההשמנה והתחלואה בעולם.

   

   

  על פי התחזית, עד שנת 2030 תוחלת החיים בעולם צפויה לגדול, והפער בין גברים ונשים יילך ויצטמצם. לדברי החוקרים, התחזית הזו צפויה להטיל מעמסה משמעותית על מערכות הבריאות, ומסגרות הטיפול בקשישים.

   

  על פי הנתונים, נשות דרום קוריאה יהיו הראשונות בעולם שתוחלת החיים שלהן תחצה את העשור העשירי לחייהן ותעבור את 90 השנים. הנתונים מראים גם שיפן, פעם סמל לאריכות חיים, עשויה לרדת מפסגת תוחלת החיים לנשים, אל מקום נמוך יותר מדרום קוריאה וצרפת.

    

  למה דווקא דרום קוריאה?

  החוקרים סבורים כי מערכות הבריאות במדינה, החינוך לבריאות ותזונה נכונה ואיזון לחץ הדם נמצאים במגמת שיפור משמעותית, ואלו הסיבות העיקריות לצפי הגבוה בתוחלת החיים.

   

  מקומה של ארה"ב צפוי להידרדר גם כן ברשימה, שם תוחלת החיים של גברים בשנת 2030 צפויה להגיע ל-80 שנים, ושל נשים – 83 שנים, פחות מתוחלת החיים הממוצעת שבישראל.

   

  יהיו הראשונות לחצות את קו ה-90. נשים בדרום קוריאה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יהיו הראשונות לחצות את קו ה-90. נשים בדרום קוריאה(צילום: shutterstock)

   

  את ארה"ב צפויה לעבור גם צ'ילה, בה נשים שיוולדו בשנת 2030 יחיו עד גיל 87 בממוצע, ותוחלת החיים הממוצעת עבור הגברים תעמוד על 81. בבריטניה צפויה תוחלת החיים לעלות מ-79 שנים לנשים כיום, ל-82, ובגברים מ-83 כיום ל-85 שנים.

   

  המחקר, שפורסם בגיליון החדש של כתב העת The Lancet, מראה כאמור כי גם הפערים בין תוחלת החיים של נשים וגברים עומד להצטמצם. החוקרים אמרו כי אורח חייהם של גברים היה בריא פחות מזה של נשים, ומכאן גם תוחלת החיים הקצרה יותר שלהם.

   

  "גברים עישנו ושתו יותר, היו מעורבים יותר בתאונות דרכים ורציחות, אולם אורח חיים זה הלך והשתנה והשתווה לזה של נשים", אמרו החוקרים.

   

  בישראל: 6 בעולם בתוחלת החיים 

  מדו"ח אחרון של ארגון הבריאות העולמי עולה כי ישראל נמצאת במקום ה-6 בעולם בתוחלת החיים: הגברים בישראל מגיעים לתוחלת חיים של 80.6 שנים בממוצע, ואצל נשים תוחלת החיים עומדת על 84.3 שנים בממוצע.

   

  על פי הארגון, תוחלת החיים הממוצעת בעולם עלתה מאז שנת 2000 בחמש שנים. הארגון הגדיר את העלייה הזו כמהירה ביותר מאז שנות ה-60. המדינה בה תוחלת החיים היא הגבוהה בעולם כיום היא יפן, שם מגיעות הנשים לגיל 86.8 שנים בממוצע.

   

  שוויץ נהנית מתוחלת החיים הגבוהה ביותר אצל גברים – 81.3 שנים. בסיירה לאון נרשמה תוחלת החיים הנמוכה בעולם – 50.8 שנים לנשים ו-59.3 שנים לגברים.

   

  אף פעם לא מאוחר: צפו בקשישה בת ה-82 שרצה מרתון

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם העולם מוכן לכמות הקשישים הזאת?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים