שתף קטע נבחר

דו"ח עולמי: עלייה של 18% בשיעור הסובלים מדיכאון בעולם

עלייה חריגה במספר הסובלים מדיכאון בכל העולם: נתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי מצביעים על עלייה של 18% בשיעור הסובלים מהפרעות דיכאון בעשר השנים האחרונות. באיזו יבשת סובלים יותר, מי בסיכון יותר גבוה – גברים או נשים, ובאיזה גיל הסיכון לאובדנות הוא הגבוה ביותר?

הדיכאון מכה בכל העולם: דו"ח גלובלי חדש של ארגון הבריאות העולמי, שמתפרסם לקראת יום בריאות הנפש שיצוין בחודש הבא, מגלה כי חלה עלייה משמעותית בשיעור הסובלים מהפרעות דיכאון בכל העולם בעשר השנים האחרונות.

 

הפרעות דיכאון פוגעות בכל הגילאים, בכל סגנונות החיים ובכל המדינות, והן נחשבות לאחת מהמוגבלויות הנפוצות בעולם. מספר האנשים שסובלים מהפרעות דיכאון נמצא בעלייה תלולה בשנים האחרונות.

 

 

 

 

הדו"ח החדש של ארגון הבריאות העולמי מגלה עלייה של 18% בשיעור הסובלים מהפרעות דיכאון בעולם, משנת 2005 עד 2015. בארגון מציינים עוד כי ברוב העולם קיימת בעיית נגישות לאבחון מוקדם וטיפול בהפרעות דיכאון וחרדה, והתוצאה היא לא רק פגיעה באיכות החיים וסכנת אובדנות, אלא גם עלות כלכלית המוערכת בהפסד של מעל טריליון (אלף מיליארדים) של דולרים כל שנה.

 

על פי הדו"ח, חיים כיום בעולם כ-322 מיליון איש הסובלים מדיכאון, מרביתם בדרום מזרח אסיה ומערב הפסיפיק. השיעור הגבוה באזורים אלה מיוחס בעיקר לגודל האוכלוסיה ביבשות הללו. שיעור גבוה של סובלים מדיכאון נמצא גם בשאר אזורי העולם.

 

שיעור הפרעות הדיכאון משתנה בין המגדרים ובין הגילאים: מרבית הסובלים מהפרעות דיכאון וחרדה הן נשים בעשור השישי, השביעי והשמיני לחייהן: 7.5% מהנשים בגילאי 74-55 סובלות מדיכאון, בהשוואה ל-5.5% מהגברים בגילאים אלה. דיכאון פוגע גם בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 15, אולם בשכיחות נמוכה מזו של המבוגרים.

 

 

הדו"ח מגלה עוד כי כ-3.6% מאוכלוסיית העולם סובלים מהפרעות חרדה, ובדומה להפרעות דיכאון, גם כאן את מרבית המקרים תופסות הנשים (4.6% בהשוואה ל-2.6% מהגברים). השיעור הגבוה ביותר של הפרעות חרדה נמצא באמריקה, עם 7.5% מהנשים הסובלות מההפרעה, בהשוואה ל-4.5% מהגברים. במקום השני בדירוג הפרעות החרדה נמצא אזור המזרח התיכון, עם כ-5% מהנשים.

 

בארגון מעריכים כי בשנת 2015 שמו קץ לחייהם 788 אלף איש, אולם המספרים האמיתיים, קרוב לוודאי, גבוהים הרבה יותר. אובדנות גרמה לכ-1.5% מכלל מקרי המוות ברחבי העולם, מה שהופך אותה לאחת מ-20 סיבות המוות השכיחות בעולם, ולסיבה השנייה למוות בגילאי 15 עד 29.

 

שיעור מקרי המוות כתוצאה מאובדנות משתנה על פי מין, אזור גאוגרפי ורמת הכנסה. 78% מכלל מקרי האובדנות התרחשו בשנת 2015 במדינות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית.

 

 

ומה המצב אצלנו?

מדו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם אשתקד, עולה כי בקרב היהודים, 34% מבני 20 ומעלה חשו מדוכאים לעתים קרובות או מדי פעם ו-9% חשו דיכאון לעתים קרובות.

 

במגזר הערבי תחושת הדיכאון מגיעה ל-49%. שיעור הדיכאון לרוב גבוה יותר בקרב נשים: 40% מהן חשו מדוכאות לעתים קרובות או מדי פעם, לעומת 27% מהגברים.

 

 

צפו בפרויקט ynet : "בואי נדבר על זה"

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדיט: Shutterstock
נשים סובלות יותר. דיכאון
קרדיט: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים