שתף קטע נבחר

סוריה: "4 מטוסים תקפו מוצב צבאי. תהיה תגובה ישירה"

צבא אסד איים בתגובה "בכל האמצעים האפשריים", לאחר שחיל האוויר תקף הלילה בשטח סוריה נשק אסטרטגי שיועד לחיזבאללה. הסורים טענו כי הפילו "מטוס בתוך שטח ישראל, ומטוס אחר נפגע". דובר צה"ל הודיע: כל המטוסים שבו בשלום לבסיסם

 

 

צבא סוריה מאשר כי מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה מטרות במרכז סוריה - וטוען כי מערכת ההגנה האווירית יירטה והפילה מטוס בתוך שטח ישראל. לפי הסורים, מטוס נוסף של חיל האוויר נפגע בתקיפה. שאר המטוסים, טענו הסורים, נאלצו לסגת. דובר צה"ל הודיע שעות לפני כן כי כל המטוסים שבו בשלום לבסיסם ולא נשקפה סכנה לכוחות.

 

בהודעת הצבא הסורי נאמר כי "בשעה 02:40 ארבעה מטוסים של חיל האוויר חדרו למרחב האוויר באזור אל-ברייג' דרך המרחב האווירי הלבנוני ותקפו את אחד מהמוצבים הצבאיים באזור העיר תדמור שבמחוז חומס, במרכז המדינה. מערכת ההגנה האווירית הגיבה והפילה מטוס בתוך שטח ישראל. עוד מטוס נפגע. שאר המטוסים היו צריכים לסגת". זו ככל הנראה הפעם הראשונה שהסורים מודים בתקיפה ישראלית שלא באזור דמשק ופרבריה או בקוניטרה, מאז תחילת ההתקוממות נגד בשאר אסד. 

שרידי ה-S-200 בעינבה ()
שרידי ה-S-200 בעינבה

הכוחות הירדניים באירביד ()
הכוחות הירדניים באירביד

האזורים שבהם נפלו שרידי טיל הנ"מ ()
האזורים שבהם נפלו שרידי טיל הנ"מ

בהמשך ההודעה איימו הסורים בתגובה בעקבות התקיפה הישראלית: "הפיקוד הכללי של צבא סוריה מדגיש כי בכוונתו לבלום כל ניסיון של תוקפנות ציונית נגד כל חלק מאדמותיה של סוריה. תהיה תגובה ישירה על כל ניסיון לתוקפנות, בכל האמצעים האפשריים". הם טענו כי "התקיפה הבוטה הזו היא במסגרת ההתמדה של האויב הציוני בסיוע לכנופיות הטרוריסטיות של דאעש, ובמסגרת ניסיון נואש להעלות את המורל הירוד שלהן ולהפריע לניצחונות של הצבא הסורי אל מול ארגוני הטרור".

 

גורם סורי אמר לאתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" כי הפקודות לפתוח באש לעבר מטוסי צה"ל התקבלו כבר לפני תקופה, אולם המטוסים הישראליים ביצעו לאחרונה את התקיפות שלהם מהמרחב האווירי הלבנוני. לדבריו, הלילה מערכות ההגנה הסוריות זיהו גיחות אינטנסיביות של חיל האוויר הישראלי באזור הגולן וחדירות חוזרות ונשנות למרחב האווירי הסורי.

 

"בשעה 2:40 חדרו המטוסים למרחב האווירי הסורי שוב כדי לבצע תקיפות על אדמת סוריה", צוטט הגורם הסורי. "מערכות ההגנה האווירית S-200 הגיבה וירתה לעבר המטוסים שניסו לחזור לשטח ישראל כדי לקבל את מעטפת ההגנה של מערכת היירוט החדשה שירתה כמה טילי יירוט שאחד מהם נפל בירדן". גורמים אמרו לרשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה כי "הפרסומים על כך שבכיר בחיזבאללה נהרג בתקיפה הישראלית בסוריה אינם נכונים". עוד נאמר כי בדיע ג'מיל חמיה, פעיל חיזבאללה, נהרג אתמול באזור קוניטרה.

 

לפי דיווחים ערביים, המטרות שתקפו מטוסי F-15 של חיל האוויר היו מערכות נשק מתקדמות שיועדו לחיזבאללה, ככל הנראה נשק אסטרטגי. לאחר התקיפה, כשמטוסי חיל האוויר כבר היו בדרכם בחזרה לבסיסם, זיהו המכ"מים של חיל האוויר שיגור טילי נ"מ סורים, ככל הנראה טילי SA-5, המוכרים גם בשם S-200, לכיוון מטוסי הקרב. מבדיקות ראשוניות בצה"ל, בשום שלב מטוסי הקרב לא היו בסכנה והמרחק בין טילי הנ"מ למטוסים היו רב.

מטוסי F-15 תקפו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטוסי F-15 תקפו(צילום: EPA)

טילי S-200 נורו לעברם (צילום: AP) (צילום: AP)
טילי S-200 נורו לעברם(צילום: AP)

וחץ יירט (צילום: משרד הביטחון) (צילום: משרד הביטחון)
וחץ יירט(צילום: משרד הביטחון)

בצה"ל זיהו שטילי הנ"מ בדרכם ליפול בשטח ישראל, ולכן הוחלט לשגר לעברם את טיל החץ, מחשש שייפלו בתחומי יישוב ישראלי. זו הפעם הראשונה שמערכת הביטחון מאשרת לפרסם ניסיון יירוט מבצעי של מערכת החץ. בשעה 2:34 הופעלה בבקעת הירדן אזעקה כתוצאה מכך, והדי פיצוצים נשמעו באזור ירושלים מנפילת שרידי הטיל בכפר עינבה ובעיר אירביד שבירדן. רשת סקיי ניוז בשפה הערבית ציטטה גורם צבאי ירדני שאמר: "רסיסי טילים סורים נפלו בכמה אזורים בירדן, אחרי שישראל יירטה אותם".

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, ציין כי בצפון סוריה נמצא מפעל SERC ליד העיירה א-ספירה, מדרום-מזרח לחלב, שהיה בידי דאעש ונכבש מחדש. שם מייצרים את טילי סקאד-D שהטווח שלהם הוא 700 ק"מ. ייתכן שזו הייתה מטרת תקיפת צה"ל - פגיעה בטילים ארוכי טווח. ירי ה-SA-5 הוא שינוי מדיניות מצד המשטר הסורי ומראה שנשיא סוריה בשאר אסד מרגיש ביטחון בגיבוי הנוכחות הצבאית הרוסית. שיגור הטילים מבשר רעות ומעלה את הסיכון להתלקחות.

 

בעקבות אירועי הלילה נסגר הבוקר לטיסה כל השטח האווירי ברמת הגולן. בהודעה שהופצה על ידי מודיעין טיס ברשות שדות התעופה נכתב כי "אסורה טיסה ברמת הגולן, ממזרח לנהר הירדן". ההנחיה שהחלה בשעות הבוקר המוקדמות תסתיים בשעה 13:00 בצהריים.

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים