שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "בואו נעצור את זה לפני שיקרה אסון"
  אלי טביב החליט להעלות הילוך במלחמה בקריאות הגזעניות והורה לשחקנים לרדת מכר הדשא אם הן יישמעו. "אנחנו, כעם היהודי שסבל שנים רבות מגזענות, לא יכולים להביא אותה אלינו הביתה. חייבים להחזיר את השוטרים למגרשים". ראיון

  "זה לא איום סרק, זו החלטה חד־משמעית. לא מעניין אותי יותר כלום, אם יהיו קריאות גזעניות במשחקים שלנו או לפניהם מאוהדים של בית"ר ירושלים, אני מוריד את השחקנים מכר הדשא והם לא יחזרו". כך הבהיר אלי טביב בראיון ל-"ידיעות אחרונות" ו-ynet ספורט.

   

  לטבלת ליגת העל לאחר השבת הנקודות לבית"ר ירושלים

   

  בית"ר ספגה בעונות האחרונות עונשים רבים – הורדת נקודות, משחקי רדיוס וקנסות – בעקבות קריאות גזעניות של חלק מהקהל. בהודעת המועדון נאמר: "אם יושמעו שירים בעלי נופך גזעני בקרב יציעי אוהדי בית"ר ירושלים, לרבות 'הנה היא עולה הקבוצה הגזענית' ו'שיישרף לכם הכפר', הקבוצה תרד מכר הדשא, גם אם זה יהיה בזמן משחק או בזמן חימום, ולא תשוב למגרש. כל ההשלכות למעשה זה ידועות, כולל אי קיומו של משחק".

   

  מתוך הסרט "טהורה לעד"    (צילום: עפר מאיר)

  מתוך הסרט "טהורה לעד"    (צילום: עפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עוד נמסר מהמועדון: "יש המפרשים תפיסה זאת כהתנגחות בקהל שלנו, אך ההפך הוא הנכון. אנו קוראים לקהל הגדול שלנו, המתנגד לקריאות מעין אלו, להשמיע את קולו ולהתנגד נחרצות לנוכחות של שירים אלו ביציעי אוהדי בית"ר ירושלים. אנו נוקטים בפעולות אלו על מנת שמשפחות יוכלו להגיע למשחקי בית"ר ירושלים וליהנות מכדורגל ומאווירה נעימה ואוהדת. הרי שום הורה לא מוכן שילדיו יספגו אווירת שנאה וגזענות. אלי טביב, אשר חווה גזענות, לא מוכן שמועדון הכדורגל שהוא עומד בראשו יהיה מזוהה עם תופעה שלילית זו".

   

  טביב נשמע נחוש בדעתו להמשיך להיאבק בגזענות ובאלימות: "זה למען עתיד הכדורגל והספורט בישראל והשם של מדינת ישראל בעולם. עופר עיני אמר לי שיש לישראל בעיות קשות באופ"א בגלל התנהגות חלק מאוהדי בית"ר. אנחנו, כעם היהודי שסבל שנים רבות משנאה ומגזענות במקומות שונים בעולם, לא יכולים להביא את הגזענות אלינו הביתה. זה לא ייתכן, זה בלתי נתפס".

   

  גם אופ"א הענישה אתכם.

  "באופ"א שמעו על הגזענות של חלק מהקהל שלנו. הם שלחו נציג למשחק שלנו באירופה והביאו לו מתורגמן שתירגם את השירים 'הנה היא עולה הקבוצה הגזענית' ו'שיישרף לכם הכפר'. בגלל זה נענשנו, ועכשיו עלולים להטיל עלינו עונש של הרחקה לחמש שנים במקרה של גזענות. באופ"א ובפיפ"א מקפידים מאוד בנושא".

   

  שלם עם המאבק שלו. אלי טביב (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  שלם עם המאבק שלו. אלי טביב(צילום: עוז מועלם)

   

  זה מוריד לך את החשק להגיע לאירופה?

  "מה המטרות של קבוצת צמרת כמו בית"ר? להגיע לפלייאוף העליון, להיאבק על תארים ולהשיג כרטיס לאירופה. אבל אם יסלקו אותנו מאירופה, מה זה שווה? אולי עדיף לעשות קבוצה בתקציב מינימום, שתתאים רק לפלייאוף התחתון. למה לי להשקיע בקבוצה חזקה, אם חלק מהקהל בא רק להרוס?"

   

  קיבלת כבר תגובות?

  "לא היה טלפון אחד שאמר לי שאני לא צודק בהחלטה לרדת מכר הדשא. כולם תומכים במהלך. חייבים להבין, הגיעו מים עד נפש, אני לא מאיים לרדת מהמגרש כדי לקבל כותרת או למצוא חן בעיני מישהו".

   

  למה אתם לא מיישמים את חוק שלושת השלבים?

  "אני יזמתי את החוק הזה, אבל בקריית־שמונה השופטים לא שמעו כלום, והמשקיף ציין בסוף הדו"ח שלו בשורה אחת ששמע קריאות גזעניות. אם הוא שמע ולא הורה לשופטים לפעול לפי שלושת השלבים, אז את מי צריך להעמיד לדין, אותנו או את המשקיף? בסוף מורידים לנו שתי נקודות, שכבר החזירו, וקונסים אותנו ב־75 אלף שקל".

   

  מה יקרה בשבת? אוהדי בית"ר (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  מה יקרה בשבת? אוהדי בית"ר(צילום: עוז מועלם)

   

  אתה חש שהגזימו?

  "ברור. נניח שכבר קונסים, ובצורה לא מידתית, למה הכסף לא הולך למלחמה באלימות ובגזענות? אם הדיינים היו פועלים נכון, הם היו מפנים אצבע למשטרה, למשרד המשפטים, הם אלה שצריכים, יחד עם משרד החינוך ואיתנו, להוביל את המאבק בגזענות – וזה לא קורה. הכי קל זה להעניש את בית"ר. יש מקרים שהדיינים פשוט שולפים מהמותן. לא ייתכן שאשלם מאות אלפי שקלים מכיסי הפרטי על התנהגות קומץ אוהדים, שחלקם אומר מראש שיעשה זאת כדי לפגוע במועדון. זה אבסורד".

   

  האלימות והגזענות יכולות להרוס מועדון.

  "אין זכות קיום למועדון שקומץ מהקהל שלו קורא קריאות גזעניות, ובגלל זה אנחנו נפגעים תדמיתית וכלכלית. זה מבריח משפחות ואוהדים. אני אראה לך הודעות מאוהדים של בית"ר, שלא רוצים להביא את הילדים למשחקים. הם בצדק לא רוצים חינוך לאלימות ולגזענות. אנשים עוצרים אותי ברחוב, בכל מקום שאני הולך, אומרים לי 'כל הכבוד שאתה נאבק בגזענות ובאלימות', והם מבטיחים להגיע למשחקים עם הילדים רק שהגזענות והאלימות ייעלמו".

   

  זעם על בית הדין. אנשי בית"ר ירושלים (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  זעם על בית הדין. אנשי בית"ר ירושלים(צילום: עוז מועלם)

   

  היכן המשטרה ומשרדי הממשלה?

  "הבנתי מעופר עיני ומאורן חסון שנעשו פניות לשר לביטחון פנים, לשרת התרבות והספורט ולשרים נוספים, אבל המשטרה לא עושה מספיק. הרי מה קרה? עוצרים אוהד על גזענות ואחרי שעה הוא משוחרר עם הרחקה לכמה שבועות. זה יכול להיגמר יום אחד רע מאוד. הבעיה אצלנו, שעד שלא קורה אסון - לא מתעוררים. אני אומר 'בואו נעצור את זה כאן ועכשיו לפני שיקרה אסון, לפני שיהיה מאוחר'. חייבים להכניס שוטרים ליציעים בכל המגרשים. פה אנשים באים ומפגינים ליד בתי אנשים עם משפחות, ובסוף מענישים את אלה שבאו להפגין מולם. בארה"ב אם מישהו בא לעשות בלגן ליד בית של מישהו או במקום ציבורי, יקפצו עליו מיד עשרה בריונים ויטפלו בו. המשטרה תעצור את מי שבא לעשות בלגן, לא את האנשים שבאו להגן מפניו".

   

  בינתיים בית"ר לא מקבלת גיבוי מהמוסדות, ובהתאחדות ציינו: "בית"ר לא יכולה לקחת את החוק לידיה. יש את שלושת השלבים, ועל השופטים והקבוצות לפעול לפיהם". טביב לא נבהל: "אני קורא לכל ראשי המועדונים להצטרף אליי. חייבים למגר את התופעה המכוערת, שהורסת ופוגעת בספורט ובשם של המדינה".


  פורסם לראשונה 30/03/2017 00:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים