שתף קטע נבחר

הקנאים מציגים: תקנון צניעות לפרסום בעיתון

במקום "צימרים" יש לכתוב "חדרים להשכרה", מחוץ ללקסיקון: שמות פרטיים של נשים, והמילים הריון, לידה, הנקה - צריכות אישור מהמפקח. תחת הכותרת "הוראות מפורטות למפרסמים", גיבש "הוועד למען טוהר המחנה" מסמך דרקוני המבקש להטיל מגבלות חד-צדדיות קשות על עיתוני בית שמש החרדית: "זה פרוטקשן אמיתי. יש איומים על בעלי העיתונים: מי שלא יישר קו צפוי לרדיפה אישית ועסקית מתמשכת"

התקשורת החרדית ידועה בצנזור תמונות נשים ובזהירות-יתר בנושאי צניעות, אך נראה שבמגזר עוד יתגעגעו לימים שהפיקוח הרוחני הסתכם בזה. גורמים קיצוניים מחוגי ה"קנאים" בבית שמש דורשים מעורכי העיתונים ועלוני הפרסום בעיר, לקבל על עצמם תקנון מחמיר במיוחד המפרט את המותר והאסור – בעיקר האסור: לא ישובצו בהם מודעות על לימוד נהיגה לנשים, או כאלה שבהן מוזכרים קניונים, המילה "צימר", מסעדות ואפילו "בושם לגברים". לקריאת התקנון - היכנסו .

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

תחת הכותרת "הוראות מפורטות למפרסמים ", גיבש "הוועד למען טוהר המחנה" מסמך דרקוני המבקש להטיל מגבלות חד-צדדיות קשות ביותר על עיתוני בית שמש החרדית, ולהכפיף את שיקול דעת המערכת להחלטות "מבקר" מטעם "משמרת הצניעות". בתקנון הובהר כי "כל המודעות חייבים להגיע לידיו" (הטעות במקור), ואין לפרסמן ללא אישורו המפורש.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

החרדים המתונים בעיר, מהזרם המרכזי, מתארים אווירת טרור שמשליטים אותם קנאים על הציבור - בין היתר, באמצעות כלי התקשורת - תוך שהם נוקטים שיטות בריוניות ועברייניות. "יש איומים ברורים על בעלי העיתונים: מי שלא יישר קו צפוי לרדיפה אישית ועסקית מתמשכת", סיפר אחד התושבים, "זה המשך האיראניזציה של בית שמש – שלא לומר דאע"שיזציה".

 

לא - לתמונת של מיטות טיפולים, וחדרי שינה בלי רהיט בין המיטות ()
לא - לתמונת של מיטות טיפולים, וחדרי שינה בלי רהיט בין המיטות

 

"זה פרוטקשן של ממש", תיאר עסקן חרדי מוכר בעיר. "מעורב בסיפור הזה הרבה מאוד כסף – למשל תשלום של אלפי שקלים מכל עיתון או עלון על עבודתו של המבקר הרוחני. בנוסף, יש להם גדודי מטורפים שמוציאים מתיבות הדואר כל פרסום שאינו מפוקח על ידם. אלה אותם אנשים שעומדים מאחורי הכאת חיילים, שריפת החנויות 'לא צנועות' לבגדי נשים והפגנות אלימות. הגיע הזמן שהמחלקה היהודית בשב"כ תטפל בהם".

 

מחוץ לתחום: "בדרנים ושאר דברים לא חינוכיים"

בתחום ה"צניעות" נקבע בתקנון, כי לא יופיעו בעיתונים תמונות או צלליות של ילדות, גברים המדגימים מוצרים שונים, צילומי פאות לנשים - ומיטות טיפולים. לעומתם, תמונות ילדים קטנים, מוצרי איפור וקוסמטיקה וכן בגדי ונעלי נשים יפורסמו רק ב"צורה עדינה וחרדית מובהקת". כללים נוספים: לא תופיע בעלון מיטה זוגית אלא כאשר היא נפרדת לשניים באמצעות רהיט, גודל פרסומי פאות לנשים או מוצרי איפור לא יעלה על חצי עמוד, ואילו "הלבשה אישית" וקוסמטיקה - לא יותר מרבע.

 

אסור לפרסם: שמות פרטיים של נשים, ואת המילים "מטריף", "משגע", "מדליק" ()
אסור לפרסם: שמות פרטיים של נשים, ואת המילים "מטריף", "משגע", "מדליק"

 

על פי "הוועד לטוהר המחנה", אין לפרסם בעיתוני בית שמש חוגים לאומנויות לחימה, לימוד נהיגה לאישה ובחורי ישיבות, בתי ספר לשחקנים, שחקניות, זמרים "וכל המסתעף מהם" – ועוד. יועצי זוגיות ומדריכות ייכנסו לעלון "אך ורק באישור רבני העיר".

 

ערבי שירה, חזנות וזמר חסידי – מחוץ לתחום, אף שהם במסגרת "אירועי מצווה" ומיועדים לגברים בלבד – וכל-שכן כשיש בהם גם נשים. אין לפרסם כלל זמרים ומרצים המופיעים ב"אירועי תערובת", וכן "בדרנים ושאר דברים לא חינוכיים", וכמובן הופעות זמרות ורקדניות. "הרצאות – רק באישור רבני העיר".

 

אסור להזכיר משחקים "לא חרדיים"

הגבלות נוספות: פרסום חדרים להשכרה - רק כאשר הם באזורים חרדיים מובהקים, בתי מלון – רק עם חותמת

כשרות על ה"אופי" (וכמובן על המזון), נופשים לנשים – רק מטעם ארגונים חרדיים ובאישור "רב מובהק ומקובל", בריכות שחייה – נפרדות בלבד, חופי ים – המאושרים על ידי "הוועד", חנויות באזורים לא חרדיים – רק באישור המבקר, טיולים ואטרקציות – "המתאימות (הטעות במקור) לאורח חיים חרדי". מחוץ לתחום: קניונים (להוציא מרפאות), "מסעדות ומקומות בילוי ומפגש" שאינם באזור חרדי, ואין צורך להזכיר - "מקומות פרוצים", מקומות עבודה "פסולים" - ועסקים מחללי שבת.

 

קנאי בית שמש מבקשים להכתיב את המינוחים והטרימינולוגיה שישמשו את המפרסמים: במקום "צימרים" יש לכתוב "חדרים להשכרה", אין להשתמש במושגים "רוחניים" לצרכי שיווק, אסור להזכיר משחקים "לא חרדיים", בושם לגברים, בגדים האסורים ללבישה ו"פירוט מילים בטיפולי פנים".

 

עוד מחוץ ללקסיקון: שמות פרטיים של נשים וביטויים כגון מטריף, משגע, מדליק, מכון יופי, עיצוב הגוף, חיטוב הגוף, מחטבים, טיפול הגוף ואפילו כושר גופני. הריון, לידה, הנקה – צריכים אישור מהמפקח. במקום צביעת / החלקת פנים, איפור קבוע, עיצוב / צביעת גבות / שיער, וכן החלקת שיער ושעווה, ניתן לכתוב "תסרוקות, טיפול בשיער, טיפולי פנים". פירוט מילים בקורס התעמלות וב"קורס דיאטה" - "רק בצורה עדינה ובאישור המבקר".

 

אין לפרסם "מושגים צבאיים"

סעיף 56 אוסר "שמות גבריים במוצרי נשים (כגון: 'פאות ראובן כהן'), וב-59 – "מושגים צבאיים, משטרה, אקדמיה". בפרק נוסף בתקנון נכתב כי אין לפרסם "לימודי השכלה או לימודי הכשרה מטעם השלטון". לעומת זאת, "כל הקשור לנושא הפסיכולוגיה והמסתעף" יותר באופן נקודתי "באישור רבני העיר". האם ניתן לפרסם נסיעה שאינה בהפרדה? רק כאשר אין "דרכא אחרינא" (כלומר, אפשרות אחרת - "קו מהדרין" העושה את אותה הדרך).

 

"הוועד למען טוהר המחנה" מחלק את שכונות העיר לשלושה חלקים, שבכל אחד מהם יש להחמיר עוד יותר –

בהתאם לאופי האוכלוסייה. הנחיה מיוחדת לאיזור ב' קובעת כי כאשר מפרסמים דרשות רבנים בפני נשים, חובה לציין במודעה כי יש מחיצה בין המרצה לקהל. לגבי איזור א' נקבעו סייגים רבים. למשל: "כל אזכור מוסדות השלטון, דמויות ואישי ציבור השייכים למפלגות החרדיות – צריך אישור מהמפקח".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "היה צפוי שהאלימות והעריצות של בריוני הצניעות החרדים, שהופנתה בעבר כלפי חילונים ודתיים, יגיעו גם אל החרדים עצמם". לדבריו, "צריך להיות ברור לתושבי העיר שאם הם לא יתקוממו ויעמידו את משגיח הצניעות ושותפיו במקומם, התקנון המטורלל הזה יהיה רק הקדמה".

 

"לא ברור איזה מוח מעוות דרוש כדי לחשוב על כל החומרות האלה", נמסר בהתייחסות לתוכן התקנון. "מתחייבת השאלה האם מדובר בצדיקים אמיתיים, שלא מפסיקים לחשוב יומם וליל על צניעות, או שהגיע הזמן להפנות אותם לטיפול נפשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"זה המשך האיראניזציה של בית שמש"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים