שתף קטע נבחר

ישראלים, תחזירו לי את המימונה

אני זוכר את הריחות ואת המראות; את הצלילים המיוחדים ובעיקר את השמחה ששלטה באירוע. המימונה של ילדותי הפכה לאירוע מרכזי בסדר היום שלי, ועשתה אותי למי שאני. אבל הביטוי של המימונה בארץ קשה לי. במקום ערב של אחדות קהילתית, אני מוצא את עצמי משתתף באירוע פוליטי חסר ערכים

 

 

שואלים אותי, מה כל כך מרגש אותי במימונה? זה חג לפוליטיקאים, הם אומרים. אבל אני שגדלתי כילד מרוקאי בקנדה, זוכר דברים אחרים לגמרי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אני זוכר את הריחות ואת המראות; את הצלילים המיוחדים ובעיקר את הצחוק והשמחה הגדולים ששלטו באירוע. המימונה הפכה לאירוע מרכזי בסדר היום שלי, ועשתה אותי למי שאני – איש העולם הגדול, בעל זהות מרוקאית גאה.

 

עוד "אורות" בערוץ היהדות :

 • "רבותיי, אפשר להיות יהודי מאמין בתל אביב"

   

  נכון שזה לא חג שכתוב בתורה, אבל מסורת מרוקו מספרת לנו על היום הזה שחל ממש אחרי פסח, שהחליף את תחושת הפרידה הכואבת מהחג, ליום של חיבור ואהבה בינינו מתוך אמונה, או "מימונה", אם תרצו.

   

  אלי כולכם מוזמנים

  יש כמה סיבות למימונה. חג הפסח נגמר ב"נפילה". חלמנו שניגאל לתמיד - והנה עבר החג ועדיין אנחנו כאן. אז מה עושים כדי לחזק את עצמנו? כדי לשמור על הרוח שלא תצנח? - עושים מימונה! מחזקים את האמונה שלמרות שהגאולה עוד לא הגיעה, "עם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה".

   

  ואיך חוגגים את האמונה הזו, שבאמת מחזיקה בתוכה את כל החזון הלאומי שלנו? חוגגים את הסולידריות הלאומית, מתארחים אחד אצל השני, ושמחים יחדיו על הזהות היהודית שכולנו חולקים.

   

  אבל הביטוי של המימונה בארץ קשה לי. במקום ערב של אחדות קהילתית, אני מוצא את עצמי משתתף באירוע פוליטי. מופק היטב, זה נכון, אבל חסר את הערכים שעשו אותו למה שהוא. אז ל"ליכודניקים" יש מימונה משלהם, ולאנשי מפלגת "העבודה" מימונה משלהם - ובמקום אירוע של אחדות, אנחנו טועמים את הפירוד.

   

  הוריי לימדו אותי שלמימונה לא מזמינים כי כולם ממילא מוזמנים, ולכן רק מצהירים על קיום החגיגות. ולכן אני רוצה להצהיר אל מול כולם: אלי כולם מוזמנים. אבל במימונה השנה, בואו לא נסתפק רק באכילת מופלטות. בואו נתחבר שוב לחזון שלנו כעם באחדות אמיתית כזאת, שרק המימונה המרוקאית המקורית, עם המופלטות והעוגיות הנפלאות – יודעת להציע.

   

  תרבחו ותסעדו!

   

  מימונה זה לא רק מופלטות (צילום: אורות) (צילום: אורות)
  מימונה זה לא רק מופלטות(צילום: אורות)


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים