שתף קטע נבחר

בדרך לפריצת דרך הלכתית: הוכחת יהדות בבדיקת רוק

מומחים לגנטיקה והלכה העוסקים בחקר "הגֶן היהודי", טוענים כי ניתן להוכיח יהדות שתקפה על פי ההלכה באמצעות גן העובר דרך האם בלבד, ויציגו את המחקר בכנס פוע"ה. עכשיו הם מקווים לאישור הלכתי ממועצת הרבנות הראשית: "הדבר יהווה חידוש משמעותי"

האם עולם הגיור בדרך למהפכה? כך לפחות סבורים מומחים לגנטיקה והלכה העוסקים בחקר "הגֶן היהודי", וטוענים כי ניתן להוכיח באמצעותו יהדות שתקפה על פי ההלכה. "מדובר בפריצת דרך משמעותית", מסביר הרב יוסף כרמל, ראש כולל "ארץ חמדה" ואב בית הדין "גזית" בירושלים. לדבריו, "באמצעות דגימת רוק פשוטה יוכל להיחסך הליך גיור ארוך וקשה".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

כל אדם המבקש להצטרף ליהדות, או אפילו להינשא ברבנות במדינת ישראל, במידה אם מדובר בעולים חדשים, נדרש להוכיח את יהדותו. הבעיה מתחילה במאות אלפי בני אדם, בעיקר מקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר, שאין להם אילן יוחסין או תעודות המוכיחות נישואים יהודיים, תיעוד לאורח חיים יהודי של ההורים וכו', ונחשבים במעמד "לא מוגדר". באין להם הוכחת יהדות, נדרשים הפונים לעבור הליך גיור קשה, ארוך ומייגע שלא מעט מנסים להימנע ממנו – ורבים לא מצליחים להשלים אותו. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בימים אלה מסיימים בכולל "ארץ חמדה" מאמר תשובה שיוגש לפתחה של הרבנות הראשית, ובו מפורטת פריצת דרך הלכתית-מדעית ולפיה נטען כי מי שבגופו נמצא "הגן היהודי", יוכל להיחשב יהודי על פי ההלכה.

 

"בשנים האחרונות עוסקים בארץ ובעולם ב-DNA המיטוכונדרי - שנמצא בסביבת התא - שמקורו מהאמא בלבד. כלומר שייכות לקבוצה שעוברת רק מהאמא לילדיה, ומועבר הלאה על ידי בנותיה בלבד", מסביר הרב דב פופר, רב מייעץ בתחומי רפואה והלכה במכון פוע"ה.

 

במקום לאתר תיעודות בארכיונים הסובייטיים (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
במקום לאתר תיעודות בארכיונים הסובייטיים(צילום: טלי פרקש)

 

הוא מסביר כי "את הימצאות הגן ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם או דגימת רוק פשוטות. ברגע שמבינים שלאדם יש את הגן המיטוכונדרי, הדבר מהווה נדבך משמעותי בסל ההוכחות ליהדותו".

 

פוטנציאל ל"חידוש משמעותי"

הצוותים החוקרים וההלכתיים מבקשים למצוא פתרון ללמעלה מ-400 אלף ישראלים "שיהדותם איננה מוסדרת משלל סיבות", לדברי הרב כרמל. "חלקם לא קיבלו את האישורים המתאימים, חלקם לא הצליחו להוכיח יהדות לחלוטין ועוד. במידה ועניין הגן יאומץ על ידי אנשי הרבנות הראשית, הדבר יהווה עבורם חידוש משמעותי".

 

בכנס מיוחד של מכון "פועה", שיתקיים ב-6/6 ב"בנייני האומה" בירושלים, ידונו בין היתר בפריצת הדרך: "נכנסנו לסוגיה בשל נושא תרומת הביצית והשלכותיה על יהדותו של הרך הנולד", מסביר הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פוע"ה. "המחלקה של המכון העוסקת בגנטיקה בדקה את כל הנושא הזה לעומק, וכך נכנסנו להשלכות כלל עולמיות של הוכחת היהדות. עם זאת, חייבים לציין שהדבר לא יהיה מעשי עד שהוא לא יאושר על ידי מועצת הרבנות הראשית והדיינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
יותר קל מלאתר תעודות
צילום: EPA
מומלצים