שתף קטע נבחר

30 אלף דירות חדשות: כך ישנה הסכם הגג את אשקלון

עשרות אלפי תושבים חדשים, אזור תעשייה נוסף ושתי שכונות חדשות - אשקלון בדרך להרחבה משמעותית בעקבות חתימת הסכם גג לפיו ייבנו 30 אלף דירות חדשות בעיר. איזה שכונות צפויות להתרחב וכיצד תראה העיר לאחר המהפך?

בסוף שנת 2015 חתמו משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית אשקלון על הסכם הגג הגדול ביותר שנחתם עד כה , במסגרתו נקבע כי במהלך העשור הקרוב ייבנו באשקלון 31 אלף דירות חדשות. כיצד ישפיע ההסכם על העיר? בבדיקה שערך עבור ynet אתר מדלן, נבחנה ההשפעה הצפויה של הסכם הגג על העיר - בדגש על על התושבים וההתאמות לתשתיות.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הנדל"ן:

נחתם הסכם גג לעיר אשקלון

אשקלון: 8,500 דירות בשתי שכונות חדשות

 

הסכם הגג באשקלון כולל בניית שכונות מגורים חדשות בכל חלקי העיר בשני שלבים. בשלב הראשון יבנו כ-18 אלף דירות בחמש שכונות חדשות, בהן עיר היין בצפון מערב העיר, שכונת האגמים, הבלוט, הרצוג ומתחם המתנחלים. בשלב השני יבנו כ-13 אלף דירות נוספות בשתי שכונות חדשות - אשקלון מזרח ומ-7 דרום (אבן עזרא).

 

 

נכון להיום מתבצעת בנייה במערב שכונת האגמים ואף חלק מהדירות בה מאוכלסות, וכן מתבצעת בנייה בשכונת הרצוג. במהלך שנת 2017 אמורה להתחיל הבנייה גם בשכונת הבלוט (עיר ימים) בסמוך לקו החוף.

 

תכנון לשכונת "עיר היין" החדשה (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)
תכנון לשכונת "עיר היין" החדשה(הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)

"מרבית הבנייה למגורים שתתבצע במסגרת הסכם הגג תהיה בנייה חדשה", מסביר אלעד ויסמן, חוקר שכונות באתר מדלן. "ההסכם כולל התייחסות שולית להתחדשות עירונית בעיר, ומגדיר כי עד 10% מיחידות הדיור הכלולות בהסכם בלבד יוקמו כחלק מפרויקטים של התחדשות עירונית. חשוב להדגיש כי ההסכם אינו כולל התייחסות לאזורים בהם יש עדיפות להתחדשות עירונית, אולם במידה וכן יקודם הנושא, סביר מאוד להניח כי יהיה זה באמצעות פרויקטים של פינוי בינוי, שכן הכדאיות הכלכלית שלהם גבוהה מזו של תמ"א 38".

 

על פי ההסכם, כל תכנית לשכונה תחייב הקמה של 30% דירות קטנות, בנות 2-3 חדרים, במטרה לאפשר לקהלים נוספים לרכוש דירה בתחומן - למשל משפחות צעירות בתחילת דרכן, ורוכשים אחרים שאינם יכולים לעמוד בעלויות המימון של דירה גדולה.

 

"בשנים האחרונות הובילה אשקלון בהיקף הדירות החדשות שהתווספו לעיר מבין ערי ישראל, עם גידול בשיעור של כ-22% בהיצע הדירות בעיר, בעיקר בעקבות בנייה חדשה בשכונות ברנע, האגמים ונווה הדרים", אומר ויסמן. "מבין השכונות החדשות שיוקמו בשנים הקרובות ראויה לציון במיוחד שכונת עיר היין - שכונת ענק שעתידה להוסיף כ-11,000 יחידות דיור למלאי הדירות בעיר. מבחינה דמוגרפית, מדובר על תוספת של 30-40 אלף תושבים בשכונה הזו בלבד".

 

התשתיות החדשות בעיר

צמיחה חדה באוכלוסיית העיר בזמן קצר יחסית עלולה ליצור עומסים כבדים על תשתיות עירוניות, ובכך להוביל לירידה באיכות חיי התושבים. כבר כיום ניכר כי קיים עומס רב על התשתיות העירוניות - בעיקר בכל הקשור לתנועה וחניה בעיר. אחת ממטרות הסכם הגג היא הגדרת החיזוקים וההתאמות הנדרשות בתחום התשתיות.

 

כדי להקל על הכניסה לעיר, צפוי להיסלל כביש גישה צפוני חדש לאשקלון מכביש 4 אל שדרת יצחק רבין דרך מחלף חדש. הכביש צפוי להקל על דרכי הגישה אל השכונות הצפוניות של העיר, ולשחרר את העומס בשדרות מנחם בגין שבמרכז העיר, אליהן מתנקזת רוב התנועה מצפון. בנוסף, הוסכם כי יבנו שני מחלפים בכניסות מרכזיות לעיר, בגין ובן גוריון, וכן יבנו עוד שתי תחנות רכבת בנוסף לזאת הקיימת - הראשונה בשכונה שתיבנה בדרום מזרח העיר והשניה באזור המזרחי של שכונת עיר היין.

 

בנוסף כולל ההסכם גם פיתוח של שטחי תעסוקה חדשים בעיר. על פי ההסכם ייבנו 1,250 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, בהם פארק הייטק גדול ממזרח לשכונת עיר היין.

 

פיתוח מאות דונמים של פארקים

עוד קובע הסכם הגג פיתוח נרחב של שטחים ציבוריים ברחבי העיר. במערב שכונת עיר היין יוקם פארק גדול שישתרע על שטח של 450 דונם, שיקרא 'פארק עיר היין'. הקמת הפארק תכלול את שיקום נחל חממה העובר בתחומי הפארק, הסדרת השרידים הארכיאולוגים, נטיעת עצים ושילוב הפעילות החקלאית הקיימת כיום בתחומי הפארק. בנוסף, השנה צפויה להתחיל הקמתו של פארק 'האקו ספורט' בסמוך לשכונת האגמים. מדובר בפארק גדול מאוד שיתפרש על פני 655 דונם, ויכלול אגם מלאכותי גדול, מתקני משחקים וכושר, מסלולי הליכה ורכיבה, מסעדות, בתי קפה ועוד.

 

פארק נוסף המוקם בימים אלה הוא הסי-פארק, שנמצא באזור חוף דלילה. מדובר בפארק ספורט אתגרי שיכלול מסלולי אופניים אתגריים, קירות טיפוס, מתחם הופעות, פארק דיונות ועוד.

פורסם לראשונה 09/06/2017 19:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים