שתף קטע נבחר

"עצרת הרבבות" שנכשלה: "מכרו פייק ניוז לרבנים"

הרבנים מישראל הבהירו שהצבא לא רודף את לומדי התורה, ומה שהיה אמור להיות מפגן אחדות נדיר של החרדים בארה"ב - הפך לאירוע קטן יחסית של חצי מחסידות סאטמר. ועוד מנפלאות הפילוג הליטאי: "יהדות התורה" נאלצת להגן בחירוף נפש על "גזירות יאיר לפיד", והפלג הירושלמי עוקף מימין את החסידים האנטי-ציונים ומוחרם על ידם כ"קיצוני"

 

התמונות אולי משאירות רושם, אבל המציאות אכזבה את המארגנים: 15 אלף חרדים הפגינו אתמול (יום א') בברוקלין נגד "חוק הגיוס", אבל בשטח ציפו לעצרת רבבות, איחוד של כל הפלגים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

זה לא קרה. "עצרת הרבבות" התקיימה במתכונת מצומצמת יחסית, כשמאחוריה רק אחד הפלגים של חסידות סאטמר. "מישהו מכר לחרדים בארה"ב פייק ניוז, עובדות אלטרנטיביות", אומר ישראל כהן, עיתונאי חרדי ב"כיכר השבת", בראיון לאולפן ynet. "מישהו הביא להם קלסרים עם עדויות על בחורים שכביכול הצבא פיתה אותם או גייס בכוח".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בשבועות האחרונים זיהו ב"פלג הירושלמי" – אותה קבוצה הקיצונית-שולית בזרם הליטאי, האחראית על חסימות הצירים בארץ, בעקבות מעצר העריקים – כי הזרם החרדי המרכזי בארה"ב חלש, ודאגו לשכנע את הרבנים שם כי ישראל רודפת תלמידי ישיבות.

 

ראשי המפלגות החרדיות בארץ, המייצגים את הזרם המרכזי, התעוררו בדקה ה-90 והבינו שאיבדו אחיזה ב"מועצת גדולי התורה של אמריקה". בימים האחרונים הם הטילו את כל כובד משקלם על מנת לטרפד את קיום העצרת.

 

"אל תתרשמו מהתמונה. ככה נראה כישלון" (צילום: Yiddishfeed) (צילום: Yiddishfeed)
"אל תתרשמו מהתמונה. ככה נראה כישלון"(צילום: Yiddishfeed)

 

"אם היינו רואים חזית רחבה של אדמו"רים ורבנים אמריקנים שמתערבים בענייניה הפנימיים של היהדות החרדית בישראל, הייתה לזה אמירה משמעותית", מסביר כהן. "ברגע שזה רק סאטמר, העניין נבלם באיבו. וצריך לומר, חלק מהאמירה זה גם: מכרו לכם שקרים, וגם: אל תתערבו בעניינים הפנימיים שלנו. גם אנחנו לא מתערבים בבעיות שלכם - התבוללות, פגעי הטכנולוגיה, אינטרנט, סמרטפונים".

 

הפלג הירושלמי עקף את סאטמר האנטי ציונית

לפני כשנתיים, לאחר שנחקק חוק הגיוס המקורי, יצאו כחצי מיליון חרדים לרחובות ובראשם הרב שטיינמן, עם ש"ס ו"יהדות התורה". למרבה האירוניה, אותם הפעילים ממש עושים היום לובינג לאותו "חוק לפיד".

 

מי שממלא את מכסות הגיוס הם אנשים שכבר לא חרדים, ולצורך התקנות נספרים כחרדים בכדי למנוע סנקציות. "עם זאת", אומר כהן, "החרדים אומרים שהם רואים אחוזים גדולים בגידול בשיעורי הגיוס, ומצד שני הצבא אומר שזה לא מספיק. אז סביב הפער הזה נסוב הוויכוח".

 

שאלת השפעתה של העצרת מכוונת בעיקר לתוך חסידות סאטמר האנטי-ציונית, ואף פילגה את סאטמר מבפנים. גם "הפלג הירושלמי" שניסה לתת רוח גבית נכווה, לאחר שמכתבו של מנהיגם, הרב שמואל אוירבך, אפילו לא הוקרא שם בהיותו "קיצוני מדי" לטעמם של הסאטמרים שארגנו את ההפגנות. כל אירע שהרב אוירבך שהיה עד לפני כמה שנים בזרם המרכזי הליטאי, עוקף מימין אפילו את סאטמר האנטי-ציונים.

 

בסופו של דבר, העצרת נגד מעצר תלמידי ישיבות עריקים בישראל ונגד "רדיפת התורה בארץ הקודש", שהתקיימה ב"ברקלייס סנטר" - אולם קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס - נתפסה ככישלון של המארגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Yiddishfeed
נותרו השוליים
צילום: Yiddishfeed
מומלצים