שתף קטע נבחר

חוסמי הכבישים מדברים: "אנחנו יחידת העילית של הציבור החרדי"

אחרי שאמש נחסמו שוב צירי תנועה מרכזיים במדינה מבטיח הרב אברהם מנקס, דובר "הוועד להצלת עולם התורה", שהבלגאנים ממש לא לפני סיום: "אם לא ישחררו את לומדי התורה מהכלא, ואם החילונים הקיצוניים ימשיכו לתפוס את כל הציבור בגרונו - הציבור ירחיב את מחאותיו בכל דרך אפשרית"

 

 

"ביציאה לכבישים אני זה שסובל וזה שחוטף בגב שלי למען כל הציבור": הרב אברהם מנקס, איש "הפלג הירושלמי", מבלה לאחרונה זמן רב בכבישים. ליתר דיוק: בחסימות כבישים, כפי שלדבריו הורו לו רבותיו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אחרי שאמש נחסמו שוב צירי תנועה מרכזיים במדינה – בין היתר כביש מספר 1 וכביש גהה – מבטיח מנקס, דובר "הוועד להצלת עולם התורה", באולפן ynet שהבלגאנים ממש לא לפני סיום: "אם לא ישחררו את לומדי התורה מהכלא, ואם החילונים הקיצוניים ימשיכו לתפוס את כל הציבור בגרונו - ודאי שהציבור ירחיב את מחאותיו בכל דרך אפשרית".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מאחורי ההפגנות המשבשות את חייהם של רבבות ישראלים, עומד הפלג הליטאי-הירושלמי, קבוצה קטנה יחסית - אבל מתוך המיינסטרים החרדי. הם לא מיוצגים בכנסת, אבל מחזיקים בכוח ציבורי הבא לידי ביטוי ברחובות ובכבישים.

 

"במדינה חילונית, מה שמעניין זה כסף. אותנו מעניין הרוח, התורה, וזה מה שמוציא אותנו לרחובות" ()
"במדינה חילונית, מה שמעניין זה כסף. אותנו מעניין הרוח, התורה, וזה מה שמוציא אותנו לרחובות"

 

אתמול נעצרו 31 מתפרעים בהפרות סדר, במחאה על מעצר עריקים. המפגינים יידו אבנים וחפצים לעבר השוטרים. שוטרת אחת נפגעה בידה מפגיעת אבן ופונתה לקבלת טיפול רפואי. הרקע - מעצרם של שלושה תלמידי ישיבה עריקים, וכוונת הצבא לשלוח אותם לתקופת מאסר ממושכת, יחסית, בכלא הצבאי.

 

"זה בהוראת רבותינו"

אחד מהעצירים - בנו של אחד האנשים החזקים ב"פלג הירושלמי", והמקורב ביותר לרב שמואל אוירבך, שבהוראתו נמשכת עד היום המחאה נגד חוק הגיוס, ותלמידיו לא מתייצבים בלשכות הגיוס. "אנחנו יחידת העלית של הציבור החרדי", אומר הרב מנקס. וקובל על כך ש"עוצרים שלושה בחורים על זה שהם לא באו לקבל פתק שיפטור אותם מהצבא", כדבריו.

 

אז למה הם לא באו לקבל את הפתקים ככל האדם?

 

"זה בהוראת רבותינו, שהורו להם באופן מוחלט לא לקחת את הפתק הזה, אבל הצבא בצורה קיצונית משקיע משאבים של מיליונים... מהבנייה הבלתי חוקית בצפון המדינה יודעת להעלים עין. כשהמדינה רוצה היא מעלימה עין".

 

זה בסדר להרים יד על שוטרים?

 

"מי מרים יד על השוטרים? מה שאני ראיתי זה שוטרים שמכים באופן ברוטאלי מפגינים שנמצאים על המדרכות. יכול להיות שהיו מקרים קיצוניים, ואנחנו מגנים אותם לחלוטין. גם קריאות קיצוניות אנחנו מגנים לחלוטין. אבל הדבר הכי קיצוני שקורה זה שעוצרים בחורי ישיבה על זה שהם לא מגישים פתק שיפטור אותם מהצבא".

 

אתה מכיר מישהו שהוציאו אותו מבית המדרש כדי שיתגייס?

 

"חוק הגיוס מצמצם באופן דרסטי את מספר בחורי הישיבות. זה חוק של יעדים, חוק של סנקציות כלכליות ופליליות... בג"ץ יושב על המדוכה, ובג"ץ מסכים שהחוק הזה מצמצם דרמטית את מספר לומדי התורה... השאלה האם בחורי הישיבות אמורים לשתף פעולה עם חוק שיגדע את 60%-80% מהענפים והשורשים של המים שהם יונקים".

 

"חרדי לא יכול לקיים חוק שנוגד את אמונתו"

הרב מנקס טוען כי בשטח, המדינה מתחילה בגיוס המגזר החרדי החלש – ועליו הם נלחמים: "הם פוגעים בחרדי החלש, ובעיקר בציבור הספרדי, ולכן עיקר ההפגנות שלנו הן דווקא על בחור כמו טולדנו. עיקר ההפגנות שלנו הן דווקא על הציבור החלש, הציבור הספרדי מהפריפריה, כי אותם קל מאוד להוסיף ליעדים".

 

שוב ושוב אתה מזכיר את עיקרון החוק. אבל אתם, בפועל, מצפצפים על החוק.

 

"קודם כל יש חוק יהודי. ואם החוק יקבע שכל החרדים צריכים להתגייס לצבא? כל הרבנים מסכימים שלא מקיימים חוקים שנוגדים את התורה, גם אדם חילוני מבין שאדם חרדי לא יכול לקיים חוק שנוגד את אמונתו".

 

שווה לכם כל האלימות הזו וחילול השם הגדול, במקום פשוט לגשת ולהגיש את הפתק?

 

"שאלה מצוינת, בוא נדבר קודם כל על חסימות הכבישים: חיפה כימיקלים, רשות השידור, מר ברקת בעצמו שהוציא את עובדי הזבל לחסום כבישים ורכבות - אין ספק שבמדינה דמוקרטית כל אדם מוחה על הדבר הכי קדוש ויקר לו. במדינה חילונית, מה שמעניין זה כסף. אותנו מעניין הרוח, התורה, וזה מה שמוציא אותנו לרחובות. זה יהיה חילול השם גדול מאוד אם לומדי התורה לא ייצאו לרחובות, כשחבריהם נכנסים לכלא על לימוד התורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים