שתף קטע נבחר

תיעוד: חיל האוויר משמיד טנקים של אסד

זו התגובה לתקרית החריגה - נפילת 10 פצצות מרגמה בשטח ישראל, בזמן קטיף הדובדבנים בגולן: בסרטון שפרסם צה"ל נראית הפצצת מקלע כבד ושני טנקים על ידי כלי טיס של חיל האוויר - והפגיעה המדויקת. צפו גם בתיעוד הקרבות שהובילו לזליגה. נתניהו: "לא נקבל כל טפטוף או זליגה"

 

 
על הכוונת של צה"ל: שעה קלה לאחר התקרית החריגה, שבמהלכה התפוצצו בשטח ישראל עשר פצצות מרגמה שנורו משטח סוריה, הגיב צה"ל ותקף שני טנקים ועמדת מקלע כבד השייכים לכוחותיו של בשאר אסד. בסרטון שפרסם דובר צה"ל נראית תקיפת הטנקים והמקלע.
 
בסרטון נראית פגיעה מדויקת במקלע כבד ולאחריו בשני טנקים שלקחו חלק בלחימה הפנימית שבמהלכה זלגו כ-10 פצמ"רים לעבר צפון רמת הגולן. אחד מהטנקים נע לעבר עמדה והושמד טרם ביצוע הירי.
 
 
בצה"ל אמרו כי "אנחנו איננו צד בלחימה הפנימית בסוריה. אנחנו רואים בחומרה את אירועי הזליגה לשטח הארץ ולא נאפשר כל פגיעה במרקם החיים התקין בצדו הישראלי של הגבול".

 

גורם רשמי בצבא הסורי אישר הערב את הדיווחים כי שני בני אדם נהרגו בתקיפת צה"ל בסוריה. "מטוסי חיל האוויר הישראלי שיגרו כמה טילים מתוך שטח ישראל שפגעו בחניון של מבנה המחוז ובמבנה מגורים. כתוצאה מכך כמה אזרחים נהרגו ונגרמו נזקים חומריים", מסר אותו גורם.

מפת סוכנות step, המתארת את הקרבות באזור הגבול (צילום: סוכנות step) (צילום: סוכנות step)
מפת סוכנות step, המתארת את הקרבות באזור הגבול

תקיפת חיל האוויר (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
תקיפת חיל האוויר(צילום: דובר צה''ל)

עשן מהקרבות בסוריה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עשן מהקרבות בסוריה(צילום: אביהו שפירא)
לדבריו, ישראל תקפה במטרה "להעניק תמיכה" לזרוע של אל-קאעידה בסוריה. אותו גורם טען כי באותה העת בלמו יחידות של הצבא הסורי מתקפה גדולה של ג'בהת א-נוסרה באזור העיר מדינת אל-בעת' שבפרברי קוניטרה, והסבו לה אבידות כבדות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לזליגה ולתגובה ואמר: "בפעולת צה"ל היום אנו מבהירים שוב את המדיניות שלנו - איננו מוכנים לקבל טפטוף או זליגת ירי מכל חזית שהיא. נגיב בעוצמה לכל ירי לשטחנו".

 

זמן קצר קודם לכן הגיב שר הביטחון אביגדור ליברמן לזליגת הירי מסוריה לעבר שטח ישראל והפנה אצבע מאשימה לעבר הנשיא הסורי בשאר אל-אסד. "אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום על הפרת הריבונות שלנו ופגיעה בביטחוננו, גם אם מדובר בזליגה מהלחימה בין המורדים למשטר הסורי", אמר ליברמן.

 

ירי פצצות המרגמה אירע בשעה שבגולן שהו אלפי מטיילים, שהשתתפו בין היתר בקטיף העצמי של דובדבנים ופירות יער. בעקבות הירי הנחה צה"ל את החקלאים והאזרחים שלא לשהות בשטחים הפתוחים באזור עמק הבכא ופתחת קוניטרה.

כוחות צה"ל ליד הגבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות צה"ל ליד הגבול(צילום: AFP)

כוח האו"ם באזור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוח האו"ם באזור(צילום: EPA)

צופים בקרבות, במרפסת התצפית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צופים בקרבות, במרפסת התצפית(צילום: EPA)
 

אחד מאתרי החדשות המזוהים עם האופוזיציה הסורית טען כי "הגוף לשחרור א-שאם" פתח היום במערכה חדשה לצד פלגים אחרים של המורדים, בניסיון להשתלט על מדינת אל-בעת' שליד חאן ארנבה. אזור זה נחשב למעוז השליטה הגדול של משטר אסד וחיזבאללה במחוז קוניטרה.

 

אלכס קודיש, מנהל המטעים בקיבוץ עין זיון ובוסתן הגולן, אמר כי במהלך היום הגיעו כ-2,000 איש למטעים. בעת הפינוי הייתה באזור קבוצה אחרונה של כ-300 איש.

 

"ראינו את העשן, אבל הנפילות היו בסמוך לגבול, לא באזור המטעים", אמר קודיש. "בכל זאת הצבא לא לקח סיכונים והרחיק את המטיילים. לא היו לחץ ובהלה. האנשים שהיו פה התפנו באופן עצמאי, בצורה מסודרת ובלי שום בעיות". בהמשך פינה הצבא אזרחים, מטיילים וגם עיתונאים שצפו על הנעשה בפתחת קוניטרה ממרפסת התצפית באזור הפארק הוולקני הסמוך לעין זיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
הפגיעה בטנק
צילום: דובר צה''ל
מומלצים