שתף קטע נבחר

מנהיגי יהדות ארה"ב: זה יהיה סוף מערכת היחסים עם ישראל

"המנהיגים שלנו שמשתייכים לתנועות הליברליות, מקדישים את חייהם למען ישראל", "הממשלה העדיפה את אחדות הקואליציה על פני אחדות העם היהודי", "למה שהדור הבא ירגיש מחויב לישראל אם מפקפקים ביהדות שלהם?" וגם: "הלב שלנו נשבר". מנהיג הפדרציה היהודית של ניו-יורק מזהיר מפני מה שנראה כנראה כמשבר החמור ביותר שידעה ישראל עם יהודי התפוצות

 

בראשית השבוע התפוצץ מתווה הכותל בפניהם המייחלות של יהודי התפוצות, והוחלט על שימור מונופול הגיור בידי הרבנות הראשית, בהחלטת ממשלה שהתקבלה בלחץ המפלגות החרדיות. מאז הולכות ומסלימות התגובות המגיעות מקהילות יהודיות שמעבר לים, שם מדברים בגלוי על "שבר עם ישראל" ו"בגידה בעולם היהודי".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

 

"היהודים בצפון-אמריקה מוטרדים מאוד", אומר אריק גולדשטיין, יו"ר הפדרציה היהודית של ניו-יורק, בראיון לאולפן ynet. "לא יכולה להיות הפרדה יותר מכעיסה מזו. בסופו של יום אנחנו חייבים להיות מאוחדים, אבל הפעולות האחרונות גורמות ממש להיפך המוחלט".הוא מוסיף כי "צריך להבין שהרוב המוחלט של היהודים בארה"ב לא מזדהים עם האורתודוכסים".

 

הרבנים האורתודוכסים בישראל אומרים שלרפורמים והקונסרבטיבים לא ממש אכפת מהכותל .

 

"אני חושב שיש בעיה בהבנה העמוקה אצל רבים בישראל לגבי הזרמים הליברליים בארה"ב. מרבית מנהיגי הפדרציות שלנו והרוב באיפ"ק משתייכים לתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, והם יהודים גאים. לגמרי מחוברים, ומקדישים את חייהם לתמיכה במדינת ישראל ולחיזוקה. המנהיגים האלה הם שמודרים על ידי הפעולות האחרונות של הממשלה".

 

יש לך איזו השערה הגיונית להתקפלות הזו של נתניהו?

 

"אני לא יכול להסביר את זה. זה נראה כאילו הוא העדיף את אחדות הקואליציה לפני אחדות העם היהודי, והתוצאות חמורות. גם כך חלה היפרדות גוברת והולכת בין יהדות ארה"ב לזו שבישראל, ומהלכים האחרונים רק יאיצו אותה בתקופה שבה עלינו להיו הכי מאוחדים".

 

תקן אותי אם אני טועה: האם ההחלטה על שמירת המונופול הגיור בידי הרבנות הראשית אף חמורה בעיניכם מביטול מתווה הכותל ?

 

"שני העניינים מטרידים את היהדות האמריקנית, או לפחות את רובה, שלא מזדהה עם האורתודוכסים. אבל אני מסכים. אני חושב שהגיור הוא באמת קו אדום, ויגדיל משמעותית את העוינות כלפי ישראל בקהילה היהודית. רק שתבין את גודל הבעיה: מרבית היהודים האמריקנים משתייכים כיום לזרם הקונסרבטיבי והרפורמי. החוק הזה למעשה אומר להם שהם לא מוזמנים לישראל, ושהיהדות שלהם היא לא אמיתית.

 

 

"איך אתה יכול לצפות מאנשים שתומכים בכל כוחם בישראל ברמה היומיומית, להמשיך ולהישאר מחויבים לה, כשממשיכים להגיד להם שוב ושוב שהיהדות שלהם לא אמיתית, ושאין לה לגיטימציה בישראל? איך אפשר בכלל לכבוש את הלבבות והדעות של הדור הבא ביהדות ארה"ב, כשאומרים להם: אתם לא מוזמנים לכאן. היהדות שלכם לא מקובלת כאן. זה אתגר אדיר לקהילה היהודית האמריקנית, ולכן נושא הגיור הוא ממש קו אדום".

 

מה הצעדים הבאים שלכם?

 

"אנחנו פועלים בצורה מתואמת עם פדרציות אחרות, וכן עם הארגונים הישראליים כמו הסוכנות היהודית, כדי להציג את הבעיה בפני הציבוריות הישראלית. אנחנו הולכים לכנסת היום כדי לדבר עם כל חברי הכנסת - מי שנוכל להיפגש איתו. אנחנו רוצים לשמור על הקשר העמוק עם ישראל. המנהיגים שלנו מאוד תומכים בישראל, ואנחנו רוצים לשמר את המצב הזה, ולא להגיע חלילה למצב ההפוך".

  

ומה אם תיכשלו?

 

"תראה, זו סידרה של התפתחויות ששוברות את הלב בקהילה היהודית האמריקנית, ואני יכול רק לקוות שכולם יתאחדו ויבינו מה עומד פה על הפרק".

 

האם יהודי ארה"ב ומדינת ישראל עומדות בפני סוף מערכת היחסים ביניהן ?

 

"זה מה שאני אומר, ואנחנו עושים כל מאמץ כדי שזה לא יקרה. אתה חייב להבין שההפרדה בין היהודים בארצות הברית למדינת ישראל גדלה ככל שהזמן עובר, והיא תגדל במהירות רבה אף יותר עכשיו. אל תדחקו אותנו לפינה. אל תסטרו לנו בפרצוף ותגידו לנו שהיהדות שלנו לא אותנטית, ושאנחנו לא רצויים פה. אנחנו נחושים להימנע מהמצב הזה, ומקווים שחברי הכנסת יסייעו לנו לשנות את המסלול". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים