שתף קטע נבחר

הרב שלמה עמאר: "הרפורמים רומסים את היהדות"

החרדים חוגגים ניצחון כפול, וביהדות התפוצות נשמעות קריאות מלחמה: בעקבות ההחלטה על הקפאת מתווה הכותל ואישור מונופול הגיור הרבני - משבר בין הזרמים היהודים בארץ ובעולם. רבה של ירושלים: "יש פה הסתה של היהדות הרפורמית, בעיקר מאמריקה". הליברלים בתגובה: "זו אמירה ברורה ליהדות התפוצות: אתם לא מעניינים אותנו"

 

עוד לא ברור מה יהיו ההשלכות של החלטת הממשלה מאתמול (יום א') על הקפאת מתווה הכותל והשארת מונופול הגיור בידי הרבנות הראשית בלבד. בעוד שביהדות העולם נשמעים קולות קשים המדברים על קרע, החרדים במדינת ישראל חוגגים ניצחון כפול ואפילו משולש – גיור וכותל במכה אחת, אבל גם הדרה של הזרמים הליברליים מענייני דת ומדינה בישראל. בו בזמן מגיע המאבק על מעמדה של יהדות התפוצות והשתייכותם של הזרמים הליברליים, לנקודת רתיחה, כאשר הרפורמים הודיעו היום (ב') על ניתוק מגע עם ממשלת ישראל. 

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"יש פה הסתה של היהדות הרפורמית, בעיקר מאמריקה", קובע הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, רבה של ירושלים, ממובילי ההתנגדות נגד "מתווה הכותל" – ומי שהיה הרב הראשי לישראל. "הם עושים הרבה רוח ומטילים אימה ופחד. הם קורעים את העם, הם לא צודקים, וטוב שראש הממשלה והממשלה אזרו אומץ ועוז רוח ויצאו בהחלטה נבונה". בראיון לאולפן ynet הוא מוסיף כי "אי אפשר לבוא למקום שריד מקדשנו, המקום היחיד שנותר לנו להתפלל ולהתחנן - ולעשות שם חילול הקודש. זה לא יכול להיות".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"לצערנו ראיתי כבר בשנים עברו שהיה פחד ומורא שהטילו האנשים האלה בשם יהדות אמריקה, והדברים דברי הבל ורעות רוח. אנחנו לא פחדנו מעמים גדולים וחזקים, הלכנו בשם ה' - והתורה עמדה לנו. אנחנו אוהבים את האנשים האלה, מתפללים בעדם, אבל מתנגדים בכל תוקף לדרך שלהם. הם לא רק טועים, אלא מזייפים את התורה".

 

"הם מחללים את הקודש"

הרב עמאר סבור כי עיקר הזעקה מגיעה מכיוון יהדות ארה"ב הרפורמית, ומאמין כי החילונים בישראל מזדהים עם האורתודוכסיה. "הם באים לכותל להתפלל, ומוכנים לעמוד גברים לבד ונשים לבד, כמו שהיה בבית המקדש – 'עזרת ישראל' ו'עזרת נשים' בפירוד, ואיש לא התלונן. כמו שמגיעים לבתי הכנסת בשמחות, בר מצוות, חתונות ובאזכרות, ויודעים שיש עזרת נשים ויש מקום לגברים - וכולם מכבדים את זה".

 

 

את עיקר המאבק למען שוויון בכותל מוביל זה כבר שלושים שנה ארגון "נשות הכותל", שאף זכה לתמיכת בג"ץ לא פעם. מבלי לנקוב בשם המפורש, קובע רבה של ירושלים כי "מי שבא להפוך ולערבב, אז הוא מחלל את הקודש". והוא מוסיף: "ברגע שאנחנו מתחילים לחלל, מיד אונסקו וכל הגופים הבינלאומיים אומרים שבכלל אין לנו קשר לארץ, בפרט למקום המקדש. העם שלנו, זה הכל תורה. אם אנחנו מורידים את התורה, אם מפקיעים את עצמנו מן התורה, אין לנו שום זכות - לא על הארץ ולא על מקום המקדש. ואין לנו זכות קיום כעם".

 

גיור רפורמי? "זו ליצנות"

ההחלטה לגבי השארת מונופול הגיור בידי הרבנות הראשית היא למעשה צעד עוקף בג"ץ והיא קובעת כי כי רק גיורים של המדינה יוכרו לעניין חוק השבות. כזכור, לפני שנה קבע בג"ץ לראשונה שיש להכיר בגיורים פרטיים אורתודוכסים (כלומר, על פי ההלכה) שנערכים בישראל לעניין חוק השבות. "אנחנו רוצים למנוע שקר וזיוף", אומר הרב עמאר. "גיור זו לא מילה פוליטית או מדעית. אני הוכחתי שכאשר הרמב"ם כותב גיור, הוא מתייחס לקבלת מצוות. גיור זה קיום מצוות. אם אדם לא רוצה להתגייר, זכותו. אבל לבוא לומר 'גיור' של כל מני 'רבאים' שבעצמם רומסים את השבת ואת כל קודשי ישראל - זו ליצנות".

 

היהדות הרפורמית רומסת את השבת?

 

"היהדות הרפורמית רומסת את היהדות, מזייפת ומדברת בשם התורה דברים שהם ההיפך מהתורה. כשהם אומרים גיור, זו אפילו לא בדיחה. אמרתי כבר פעם מזמן שמי שמתגייר אצל הרפורמים, אפשר להשתמש בו כגוי של שבת, בלי שום ספק על פי ההלכה.

 

יש הרבה חילונים יהודים שגם הזהות היהודית שלהם מאוד משמעותית, והם גם לא מקיימים מצוות.

 

"מי שנולד יהודי הוא יהודי גם כשהוא לא מקיים מצוות. אבל מי שבא להתגייר, אז הדרך לקבל את התואר יהודי, זה בקיום מצוות. גם אנחנו התגיירנו במעמד הר סיני, כאשר קיבלנו על עצמנו עול תורה ומצוות, ואמרנו: נעשה ונשמע. אחרי שהתגיירנו נשארים יהודים, גם אלה שלא מקיימים מצוות. אבל להכניס מלכתחילה גוי לקדושה בלי תורה ובלי מצוות, זה לא גיור".

 

הקשר ליהדות התפוצות פחות חשוב מהמונופול הרבני בישראל?

 

"יהדות התפוצות חשובה לנו מאוד, אבל גם היא צריכה לדעת שיש תורה בישראל, והתורה לא תשתנה. הם קיימים בזכות התורה, והם עומדים נגד סוד הקיום שלהם... הם לא מבינים מה שהם עושים, הם טועים ומטעים, וחבל. אנחנו צריכים להסביר להם, ללמד אותם, אבל בשום פנים לא נוותר על קוצו של יוד מהתורה.

 

"כל היהודים שלא שומרים תורה, אפילו אוכלים את הדברים האסורים, אנחנו אוהבים אותם. אנחנו אומרים: יהודים אתם, ומתחתנים איתם ועושים הכול" הרב עמאר מוסיף כי היהדות היא לא משחק. "ה'רבאים' שלהם מחתנים גם יהודי עם גויה, וגוי עם יהודיה, ועומד 'רבאי' עם כומר - אז מה להם ולגיור? מה להם ולמקווה? מה להם ולדברים האלה? הם רוצים דרך אחרת, שיילכו בה... 99% פה הם לא רפורמים. החילונים הם לא רפורמים, הם יהודים והם ששומרים הרבה מצוות".

 

ביטול המתווה - "בגידה בעתיד העם היהודי"

בתגובה למתקפה, אומר ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד") באולפן ynet, כי מדובר ב"בגידה": "אני אומר את זה אולי במילים הכי קשות שאני יכול להגיד, ראש הממשלה בוגד בעתידו של העם היהודי. ובזהותה היהודית של מדינת ישראל אבל יותר מכך, ראש הממשלה בוגד בעתידו של העם היהודי. הרי מה הסכימו הרפורמים והקונסרבטיבים? לקבל איזו פינה, שאני אומר לכם: בחיים אף ח"כ חרדי לא יתפלל שם. זה לא בית כנסת, זה לא היה חלק מהכותל, וייאמר לזכות הרפורמים והקונסרבטיבים שהם הסכימו לפשרה הזאת שהיועץ המשפטי לממשלה בהיותו מזכיר הכנסת עם יו"ר הסוכנות עבד על זה הרבה זמן".

 

 

"אני חושב שגם הרב עמאר יודע שהחלק הזה שניתן לזרמים הליברליים הוא בכלל חלק שהיה של רשות העתיקות. הכותל לא טיפל במקום הזה. הרב של הכותל הסכים לפשרה הזאת, שהרי הוא חתום עליה, אך אחרי זה הוא שינה את דעתו... גם אני לא ארוץ להתפלל שם. אבל מה יש כאן? יש כאן אמירה ליהדות התפוצות, כאשר אתם יושבים בירושלים, אתם לא מעניינים אותנו".

 

לינדה אביטן, חברת הנהלת "נשות הכותל", אומרת בתגובה לדברי הרב עמאר, כי "במשך שלוש שנים ניהלנו משא ומתן ביוזמת ראש הממשלה, שביקש מיו"ר הסוכנות נתן שרנסקי ליזום את זה, והסכמנו ללכת לשם למרות שרצינו באמת את הרחבה של הנשים. הסכמנו כי הבנו שיש משהו הרבה יותר גדול. אבל אמרנו שזה לא יכול להיות 'מרפסת שיזוף' שהיא פלטפורמה זמנית. זה צריך להיות מקום ראוי ונגיש".

 

היא מוסיפה כי אט-אט מבין הציבור בישראל "שמה שקורה בכותל מייצג את מה שקורה במדינה. ההשתלטות החרדית על כל חיינו". לדבריה, "ראיתי בפייסבוק לפני כשבועיים אבא של חיילת שהזדעזע שהיא לא יכולה לדבר במיקרופון ברחבה העליונה של הכותל..."

 

החוק של החרדים? "זה חוק אנטי-גיור"

עו"ד אלעד קפלן מארגון "עתים", העוסק רבות במעמדם של מתגיירים בישראל, אומר כי "חוק הגיור הוא חוק אנטי גיור. הוא לא בא לפתור את השאלה הגדולה של קיבוץ הגלויות הישראלי, כאשר מגיעים לכאן אנשים עם זהות יהודית שאינם יהודים על פי ההלכה - אלא לנעול את שערי הגיור בפני מאות-אלפי אנשים".  

 

 

ח"כ שטרן מדבר על "140 אלף צעירים לפני חתונה, ובכל יום נולדים 14 תינוקות שלא מוגדרים יהודים. האם בשביל להיות יהודי צריך ללבוש כיפה וציצית כמוני? האם יש משקל לשירות בצה"ל? ביהדות שלי יש לזה מקום. ביהדות של החרדים לצערי אין לזה מקום, וראש הממשלה נותן להם את מפתחות הכניסה לעם היהודי. למה הם מתערבים לנו?"

 

הוא מביא כדוגמה את ההתנגדות החרדית לגיורי הרב לוקשטיין - מי שגייר את בתו של נשיא ארה"ב. "הגיור של איוונקה טראמפ הוכר רק אחרי שהוא נבחר כנשיא ארה"ב - והוא בוצע על ידי רב אורתודוכסי... אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שפעם יהדות ארה"ב לא איתנו בגלל חוק ההסדרה, ופעם בגלל מתווה הכותל. בסוף נאבד אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים