שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סופית: התינוק צ'ארלי ינותק ממכשירי ההחייאה

  בית המשפט האירופי לזכויות אדם דחה את עתירתם של הוריו של צ'רלי הקטן החולה במחלה סופנית ופסק כי הוא ינותק ממכשירי ההחיאה. "כל הארכה של חייו תגרום לצ'ארלי סבל", נקבע בפסיקה, "ההחלטה היא סופית"

  צפו בקטע מהראיון עם הוריו של צ'ארלי:

   

  המתת חסד לצ'ארלי הקטן: בית המשפט האירופי לזכויות אדם דחה את עתירת הוריו של צ'ארלי גארד בן ה-10 חודשים, שחולה במחלה סופנית, וקבע כי הוא ינותק ממכשירי ההחייאה.

   

  השופטים פסקו כי אין כל הוכחה כי לטיפול הנסיוני, אותו ביקשו הוריו להתחיל בארה"ב, יש סיכוי להציל את חייו של צ'ארלי או להאריכם, כך מדווחת רשת הביביסי. על פי הדיווח, בית המשפט האירופי קבע כי עתירת ההורים איננה קבילה וכי ההחלטה היא סופית.

   

  בניגוד לרצון הוריו - צ'רלי התינוק ינותק ממכשיר ההחייאה

   

   

  צ'ארלי גארד נולד עם מחלה גנטית נדירה שגרמה לפגיעה בלתי הפיכה במוחו. מאז לידתו הוא מאושפז כשהוא מחובר למכונת הנשמה שמותירה אותו בחיים, אולם הוא מרותק למיטתו מבלי יכולת לזוז. מומחים בבית החולים בו הוא מאושפז מאמינים כי לצ'ארלי אין סיכוי ממשי לשרוד, ובית המשפט הסכים עמם, וסיכם כי "כל המשך טיפול יגרום לצ'ארלי נזק ממשי".

   

  צ'ארלי הוא אחד מ-16 ילדים בעולם שסובלים מתסמונת גנטית נדירה שמכונה מחלה מיטוכונדריאלית, שגורמת כאמור לנזק מוחי בלתי הפיך. בית המשפט סיכם וקבע כי צ'ארלי "נחשף לכאב וסבל מתמשכים", וכי לטיפול הניסיוני שהוריו רצו להעניק לו בארה"ב "אין כל סיכוי להצליח".

   

  בחודש אפריל עתרו הוריו לבית המשפט העליון בבריטניה. שופט בית המשפט העליון בבריטניה שמע את טיעוני בית החולים והמשפחה וביקר את הפעוט המונשם, והגיע להחלטה כי יש לבצע המתת חסד אקטיבית ולנתק את הפעוט ממכונת ההנשמה.

   

  הוריו של צ'רלי. עתרו לבית המשפט בבקשה להאריך את חייו (צילום: Featureworld) (צילום: Featureworld)
  הוריו של צ'רלי. עתרו לבית המשפט בבקשה להאריך את חייו(צילום: Featureworld)

   

  פרקליטת בית החולים, דברה פאוול, אמרה במהלך הטיעונים בבית המשפט, כי לדעת כל המומחים שבדקו את הילד - יש להפסיק את הטיפולים מצילי החיים. לדבריה, צ'ארלי אינו מסוגל לזוז, וסובל מנזק מוחי בלתי הפיך. היא הוסיפה כי הוריו של צ'ארלי העניקו לו אהבה אינסופית ותמיכה, אולם איכות חייו של צ'ארלי ירודה ואין סיכוי להצילו.

   

  פאוול הוסיפה כי אין הוכחה כי הטיפול הנסיוני, עבורו גייסו ההורים תרומות של 1.2 מיליון פאונד, ישנה את מהלך מחלתו של צ'ארלי ויביא להצלתו או לשיפור באיכות חייו.

   

  לאחר פסיקת בית המשפט העליון בבריטניה פרצו הוריו של צ'ארלי, קוני ייטס וכריס גארד ממערב לונדון, בבכי, וצעקו שוב ושוב: "לא".

   

  "אנחנו אוהבים אותך צ'ארלי", אמרו ההורים, "נילחם למענך עד הסוף, נתפלל שנוכל להחזיק אותך בזרועותינו לנצח. לא ניכנע למחלתך הנדירה, זו אינה אשמתך, אסור לתת לך למות. אנחנו גאים בך ומקווים שאתה גאה בנו בכך שעמדנו לצדך ולא ויתרנו למרות כל מה שנאלצנו לעבור.

   

  "אתה התינוק שלנו", הוסיפו ההורים, "נעשה הכל למענך. השגנו את הכסף הדרוש ואת הדרכונים, התרופות מוכנות. כל מה שאתה צריך זו הזדמנות. לא נוותר עליך, אנו מצטערים שזה גורלך, הלוואי והיינו יכולים להיות במקומך".

   

  לאחר פסיקת בית המשפט העליון בבריטניה, עתרו כאמור ההורים לבית המשפט לזכויות אדם האירופי, שנתן היום את פסיקתו האחרונה בעניין.

   

  בישראל: הפסקת חיים אקטיבית - אסורה

  החוק בישראל אינו מתיר הפסקת חיים אקטיבית – כלומר ניתוק ממכונות ההחייאה. עם זאת, בית המשפט רשאי במקרים מסוימים לאשר הפסקת חיים.

   

  חוק "החולה הנוטה למות" מאפשר עם זאת, לחולה לסרב לטיפול מאריך חיים, אם לא נותרו לו על פי התחזיות יותר מ-6 חודשים לחיות, ולאחר שהוכח רצונו של המטופל להפסיק את חייו מעבר לספק סביר.

   

  אם החולה הנוטה למות הוא קטין שטרם מלאו לו 17 שנים, ואינו נחשב ככשיר לקבל החלטות בקשר לטיפול הרפואי שבו, המוסמכים לקבל החלטות בעניינו הם הורי הקטין, אפוטרופוס של הקטין או ועדה מוסדית. החוק קובע כי זכותו של קטין להשתתף בקבלת החלטה לגבי הטיפול הרפואי בו אם הוא מודע למצבו וכשיר מבחינה שכלית ונפשית.

   

  אם קיימת אי הסכמה בין הקטין עצמו לבין הוריו או הרופא האחראי לטיפול בו, קובע החוק שבמידה שהקטין רוצה שחייו יוארכו – דעתו היא הקובעת, בכל מקרה ובכל גיל, ויש לפעול על פיה.

   

  לפני כשנתיים אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב להפסיק את פעולתה של מכונת ההנשמה של חולה סופני בניוון שרירים ALS. המחלה לא פגעה בתפקודו השכלי, הוא היה מודע למצבו והביע את רצונו להתנתק ממכונת ההנשמה ובכך לסיים את חייו בכבוד.

   

  צפו בראיון המלא:

   

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Featureworld
  ינותק מהמכשירים. צ'ארלי גארד
  צילום: Featureworld
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים