שתף קטע נבחר

רבנים בכירים לתלמידות הדתיות: "אל תתייצבו בלשכות הגיוס"

הסלמה במאבק הרבנים והצבא סביב גיוס הבנות: רבנים בכירים הורו להתעלם מצווי הקריאה, זאת לאחר הצטברות עדויות מצד תלמידות באולפנות, שלפיהן זומנו לראיונות למרות הצהרתן. הנערות טענו כי נשאלו בראיונות שאלות סבוכות כדי לערער את אמינותן. "אין בסמכות לשכת הגיוס לפסול הצהרה שניתנה בפני גוף שיפוטי", מחו ב"חותם". צה"ל: הזימון - כדי למנוע ניצול לרעה של החוק

 

רבנים ואנשי חינוך בולטים בציונות הדתית קוראים לבנות המגזר להתעלם מצווי הקריאה של הצבא ולא להתייצב בלשכות הגיוס. לטענתם, צה"ל פועל באחרונה לצמצום הפטור משירות הניתן לתלמידות - ומזמן את חלקן לראיונות כדי לשכנען להתגייס למרות אורח חייהן הדתי, או כדי לנסות ולערער על אמינות הצהרות הדת שלהן באמצעות שאלות סבוכות בנושאי יהדות. הרבנים קובעים כי הצבא פועל ב"שיטת מצליח", העלולה להביא לביטול הפטור לבנות, ולכן עליהן להימנע משיתוף פעולה עמו ולא להגיע לריאיון.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

ארגון "חותם", המוביל את המחאה בנושא, טוען כי מתלונות הוריהן ומחנכיהן של התלמידות שהתקבלו אצלו עולה כי צה"ל הגביר משמעותית את היקף ה"חקירות" שהוא עורך לנערות: בעבר זה נעשה רק במקרים מעוררי חשד – למשל כאשר מצהירת דת לומדת בבית ספר חילוני או מתנהלת ברשתות החברתיות באופן שאינו הולם בת דתייה. אך כיום נקראות לריאיון גם בנות מאולפנות "תורניות", ללא כל סיבה מוצדקת הנראית לעין, לדבריהם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

הרב הראשי מנסה להרגיע: הכותל - בית של כולם. הרפורמים: אתה אשם

 

עוד נטען כי הצבא מפעיל חוקרים פרטיים בניסיון להוכיח כי התלמידות משקרות. ב"חותם" אומרים כי לצה"ל כלל אין סמכות חוקית לערער על ההצהרה לאחר שנחתמה בידי דיין בבית דין רבני אזורי, כנושא תפקיד שיפוטי ממלכתי. לשיטתם, אם יש חשד שההצהרה כוזבת, יש לברר זאת ולטפל בכך בכלים המקובלים, כמו בכל מקרה של תצהיר שקרי.

 

נערה דתייה: "הצבא מנסה להכשיל אותנו בריאיון"

בארגון הרבנים חברים כמה בכירים מהזרם השמרני בציונות הדתית, בהם הרבנים יהושע שפירא ואליקים לבנון, ונשיאו הוא רב העיר רמת גן יעקב אריאל, ממנהיגי וזקני המחנה. טענה נוספת שלהם היא, כאמור, שבאותם ראיונות מנסים נציגי הצבא לשכנע את הבנות להתנדב ולהתגייס למרות הפטור, והם עושים זאת בהצגת מידע על יחידות המתאימות להן ועל הגידול במספר הדתיות בצה"ל. לדברי הרבנים, יש בכך התערבות פסולה במחלוקת הלכתית פנים-מגזרית בעניין שירות נשים, התערבות שבאה לידי ביטוי בהתייצבותו של הצבא לצד המיעוט הליברלי המעודד זאת - בניגוד לעמדת הרבנות הראשית לישראל.

 

מכתבה של הנערה ()
מכתבה של הנערה
 

 

בחודש ינואר שלח מנהל המחלקה המשפטית ב"חותם", עו"ד משה פולסקי, מכתב למפקד הבקו"ם, בטענה כי הזימון ל"ראיון מצהירות דת" איננו חוקי ונעשה בחוסר סמכות. לפני כשבועיים קיים הארגון כינוס חירום להורים ולמחנכים, ובו הדריך אותם כיצד להתמודד עם "התופעה המדאיגה". כעת, כאמור, מחריפים הרבנים את המאבק, מנחים את הבנות שלא להתייצב לריאיון - ומעניקים להן ייעוץ והגנה משפטיים ללא תשלום. ב"חותם" מדווחים כי פניית עו"ד פולסקי לבסיס הקליטה והמיון כבר הביאה לביטולם של כמה זימונים.

 

בשבוע שעבר פנתה אחת הבנות - תלמידת אולפנה תורנית במרכז הארץ, ששמה שמור במערכת - לנציב קבילות החיילים, לאחר שבקשתה לביטול הריאיון נדחתה. "אין בסמכות לשכת הגיוס לפסול הצהרה שניתנה בפני גוף שיפוטי", כתבה. "אם לדעת לשכת הגיוס הצהרתי שקרית, אזי באפשרותה לפנות למשטרה אשר תגיש נגדי כתב אישום, ואם ימצא השופט שאכן הצבא צודק, תבוטל הצהרתי.

 

"היעלה על הדעת שלשכת הגיוס תפעיל נגדי משטרה צבאית ותשלח אותי למעצר, כאשר אינני חיילת ואיני מלש"ב? האם עלי לתבוע את רשויות הצבא בתביעת נזיקין כנגד צעד חסר אחריות ואלימות שלטונית? האם עלי לתבוע תביעה אישית את הגורם שחורג מסמכותו בעליל, מתנהג כבריון, ומתכוון לשלוח אותי למעצר?"

 

ההצהרה ()
ההצהרה

 

בנוסף לחוסר הסמכות קבלה הנערה הדתייה גם על אופי הריאיון, שלטענתה מכשיל את התלמידות ומתנהל באווירה מלחיצה ועוינת. "השאלות אשר רשויות הצבא מציבות בפני המצהירות הינן שאלות לא פשוטות, ולעתים נערה אשר באמת ובתמים איננה מתאימה לרוח הצבא (לניבולי הפה אשר שגורים בפי חיילים, ולאווירת המתירנות), מוצאת עצמה נבוכה".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "מדובר בניסיון נוסף של ארגון חותם לפגוע בצה״ל. כל ניסיון של הארגון להציג טענות שקריות בדבר הליך גיוס בנות דתיות הוא חמור וראוי לגנאי. מועמדות לשירות ביטחון אשר למדו במסגרת חינוך ממלכתי-דתי או חרדי ומקיימות אורח חיים דתי, אינן נדרשות להגיע ללשכת הגיוס לראיון. במקרים חריגים בהם קיים סיכוי סביר לאי אמינות התצהיר, נשלח זימון לראיון על מנת למנוע ניצול לרעה של החוק, אשר מאפשר פטור משירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב יעקב אריאל
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים