שתף קטע נבחר

"הרשימות השחורות": הרב הראשי נגד הרבנות הראשית

מתקפה חסרת תקדים של הרב לאו בתוך הרבנות הראשית, בעקבות פרסום "הרשימות השחורות": "לא יתכן שפקיד ברבנות הראשית יחליט על דעת עצמו לפרסם איזה רבנות מאושרת ואיזו לא... אין צורך להכביר מילים על ההשלכה החמורה והפגיעה הקשה ברבנים מסויימים, ובעיקר ברבנות"

 

חשיפת "הרשימה השחורה" של הרבנות הראשית גורמת לסערה חסרת תקדים בתוך הארגון: הרב הראשי לישראל, דוד לאו, שיגר מכתב זועם למנכ"ל הרבנות, בעקבות ההחלטה לאסוף ולפרסם את שמות הרבנים האורתודוכסים בעולם שלא הוכרו על ידה. לדבריו, מדובר בצעד חמור הפוגע הן באותם רבנים והן ברבנות הראשית.

 

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

במסגרת עתירת מכון "עתים" לגיבוש קריטריונים להכרה ברבני התפוצות, נחשפו היום (א') שמות הרבנים אשר מסמכים שלהם המעידים על מעמד אישי של בני קהילותיהם (למשל בנושאי בירורי יהדות או נישואים), נדחו על ידי הרבנות בישראל. כעת מתברר שהרשימה גובשה ופורסמה בניגוד לדעתו של הרב הראשי, והתוצאה - ירי בתוך הנגמ"ש.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הביקורת של הרב לאו מכוונת בעיקר כלפי מנהל מחלקת האישות והגיור ברבנות, הרב איתמר טובול, שהנפיק את רשימת התעודות שלא אושרו על ידי הרבנות הראשית. במכתב מראש לשכתו של הרב הראשי, רפאל פראנק, למנכ"ל הרבנות, משה דגן - הוא טוען כי לאו "נדהם לגלות רשימה זו", ונוזף: "איך קורה שיוצאת רשימה לאור עולם מבלי לעדכן את הרב לא ברשימה ולא בעצם פרסומה?"

 

הרב דורש בירור

לטענת פראנק, צוות משותף למועצת הרבנות הראשית ולבית הדין הרבני מגבש בימים אלו תבחינים להכרה ברבני חו"ל, ופרסום הרשימה הישנה בעיתוי זה הוא מעשה שתוצאתו "חמורה ביותר". לדבריו, "לא יתכן שפקיד ברבנות הראשית יחליט על דעת עצמו לפרסם איזה רבנות מאושרת ואיזו לא... אין צורך להכביר במילים על ההשלכה החמורה והפגיעה הקשה ברבנים מסויימים, ובעיקר ברבנות הראשית לישראל".

 

לא מוכר. הרב דניאל קראוס, רבה של קהילת ישורון שאליה השתייכו איוונקה טראמפ וג'ראד קושניר (צילום: AFP, אינטרנט) (צילום: AFP, אינטרנט)
לא מוכר. הרב דניאל קראוס, רבה של קהילת ישורון שאליה השתייכו איוונקה טראמפ וג'ראד קושניר(צילום: AFP, אינטרנט)

 

הרב הראשי לאו דורש במכתב החריף ממנכ"ל הרבנות "לזמנו (את הרב טובול) לבירור יסודי, לבדוק כיצד הוא עשה דבר כזה על דעת עצמו, לנזוף בו ולטפל בתופעה זו בכל חומרתה" - וכן לעדכן עוד השבוע על תוצאות הבירור.

 

מוקדם יותר היום פורסם כי 160 רבנים בחו"ל מ-24 מדינות שונות, לא מוכרים על ידי הרבנות לנושאי בירור יהדות ומעמד אישי. ביניהם, שורה של רבנים אורתודוכסים בכירים, בין היתר מחסידות חב"ד והאורתודוכסיה המודרנית.

 

 

בין הרבנים האורתודכסים הבכירים שברשימה - הרב דניאל קראוס, רבה של "קהילת ישורון", שאליה השתייכו עד לא מזמן בני הזוג ג'ארד ואיוונקה טראמפ-קושנר – וסגנו של רבם של הזוג טראמפ-קושנר, יחזקאל לוקשטיין.

 

עוד ברשימה: הרב אדם שאייר, מבכירי הרבנים האורתודוכסים בקנדה, ומי שנחשב למקורבו ורבו של ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו; וכן הרב ברוך גודמן המשתייך לזרם חב"ד, ומשמש כרב הקמפוס של אוניברסיטת "ראטגרס".

 

הרבנים האורתודוכסים מכהנים על פני הגלובוס. בין היתר, מארצות הברית, קנדה, דרום-אפריקה ואנגליה. מספר לא מבוטל מהם משתייך לזרמים מרכזיים ביהדות החרדית, והם עברו הכשרה והוסמכו לרבנות בידי גדולי הרבנים, כדוגמת הרב משה פיינשטיין (מגדולי רבני צפון-אמריקה). אחרים למדו למדו בישיבות מרכזיות ומוכרות כמו "נר ישראל" בבולטימור, וה"ישיבה יוניברסיטי" בניו-יורק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
הרב דוד לאו. לא על דעתו
צילום: אורות
מומלצים