שתף קטע נבחר

מדורת השבט: עושים מוזיקה חסידית לחילונים

מוזיקת הכנסייה? מגיעה במקור מבית המקדש. שירה יהודית? אמורה לרגש גם את מי שאיננו יהודי. הכירו את הלוויים: להקה חדשה ששמה לה למטרה להביא את המוזיקה היהודית לקהל החילוני, כאן בבכורה ב-ynet

 

לבן זה השחור החדש: "הלוויים" הם שבעה זמרים בעלי מנעד ווקאלי מרשים למדי - להקה חדשה ששמה לה למטרה להביא את המוזיקה היהודית לקהל החילוני, כאן בבכורה ב-ynet. מאחורי המיזם: המפיק רון בן יוסף, האיש שמאחורי הלייבל TETA, לא דוס בשום מובן של המילה.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

את הקליפ הראשון, "עושה שלום", הם מציגים בגרסה ווקאלית – ואם יהיו מי שיגידו שהמוזיקה שלהם מזכירה שירת כנסייה, בן יוסף לא יתווכח: "זו אכן שירה שנעה בין מוזיקה גותית לבין מוזיקת א-קפלה ונשמה", הוא אומר. "אבל האמת היא שחקרתי את הנושא, ואני מאמין שדווקא מוזיקת הכנסייה מגיעה במקור משירת הלוויים במקדש".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

בן יוסף (46) היה בין הראשונים בארץ שהתהדרו בתואר די-ג'יי, וברזומה שלו – ייבוא מוצלח של הרכבים מוזיקליים מחו"ל, למשל "אגו", "נוסה" ו"סטריאולאב". הוא עצמו מגיע ממשפחה מסורתית, אבל הקשר שלו עם הדת התחיל ונגמר בגן הדתי שבו למד כילד בתל אביב.

 

על השאלה כיצד התחבר דווקא אל שירת הלוויים בבית המקדש ומה גרם לו לייצר גרסה חדשה של "להקת לוויים" שאמורים לשלב בין קודש לחול, הוא משיב: "זה קונספט ומסר שאני רוצה לעשות דרכו חיבור ליהדות. חיבור של עם ישראל, לארץ ישראל ולמסורת ישראל".

 

 (צילום: תטה) (צילום: תטה)
(צילום: תטה)

 

כיום יהודי חו"ל שאינם דתיים דווקא מתחברים לשירה יהודית, ובן יוסף מאמין כי גם הציבור החילוני בארץ מחפש חיבור תרבותי: "הרבה חילונים לא מכירים את המסורת המוזיקלית שיש לנו, העם היהודי. המסורת הזו התחילה בבית המקדש שבו היו הלוויים שרים. ומכיוון שזה היה לפני שהמציאו את מערכות ההגברה, השירה התבססה על יכולת קולית חזקה, שהייתה מלווה בכלי נגינה בנוכחות מצומצמת, כמו נבל וכינור".

 

לא ליהודים בלבד

העבודה על פרויקט הלוויים ארכה למעלה משנה. על ההפקה המוזיקלית אחראי, לצד בן יוסף, גם רן אביב. לדבריהם, "זו הייתה עבודה מדוקדקת תוך מחשבה על הפרטים הקטנים ביותר וכללה גם עיצוב תלבושות ייחודיות כך שיתאימו ל'לוויים' בגרסת 2017".

 

 (צילום: תטה) (צילום: תטה)
(צילום: תטה)

 

היוזמה המוזיקלית החדשה לא נולדה בחלל ריק. בשנים האחרונות צובר הטרנד הפולקלוריסטי תאוצה בינלאומית , והוא בא לידי ביטוי בשלל אירועים ופסטיבלים של "מוזיקת עולם". "זיהיתי שיש מחסום אדיר בין אוכלוסיות ענקיות בעולם ובין המוזיקה היהודית", בן יוסף מבהיר. "זה נובע בעיקר מהנראות של האנשים ומהשפה שבה שרים.

 

"הזמרים המצליחים ביותר בזמר החסידי, כמו אברהם פריד ויעקב שוואקי, שרים בעברית וביידיש. מי שלא בעניין - לא ירצה לראות או להבין. אני ביקשתי לנסות ולרגש בעזרת שיר אחד גם את מי שלא יהודי. המטרה היא לעורר, לחבר ולהבין. הפסטיבלים לא מעניינים אותי, מה שאני רוצה הוא לחבר אנשים בעולם לשירת הלוויים ולמסורת של העם היהודי".

 

"עושים שלום עם כל עם ישראל"

באופן משעשע, למרות שבלהקת הלוויים יש חמישה זמרים, ההרכב כולל שבעה ("כי תמיד יש מישהו חולה, או עסוק ולא יכול לטוס לחו"ל"), שהצעיר שבהם בן 20, והמבוגר נושק ל-40. גיא עזיקרי הוא מטפל במגע, אליאור איצקוביץ - יבואן חיפוי אבן, רוניאל כהן - איש מחשבים, יהודה פרג'ון - לומד הוראה, ניצן לוי - משרת בפרקליטות הצבאית, מאיר מולקנדוב - חזן בבית כנסת, ואביתר צדוק - תלמיד ישיבה (וגם אחיו של ילד הפלא עוזיה צדוק).

 

"הפסטיבלים לא מעניינים אותי". רון בן יוסף (צילום: תטה) (צילום: תטה)
"הפסטיבלים לא מעניינים אותי". רון בן יוסף(צילום: תטה)

 

"בכוונה ברורה לא לקחתי זמרים מוכרים. רציתי שההיכרות איתם תהיה דרך הלוויים. רציתי זמרים מדהימים, עם אנרגיה אחרת, שמבינים את המסר, שמבינים את התפקיד".

 

ושלא יהיו ביניהם קרבות על הסולו.

"אגו הוא חלק מכל אחד, אבל כשאתה בתוך קבוצה, השלם באמת גדול מסך חלקיו. מראש, כבר בשלב האודישנים, הבהרתי שפה כולם לטובת הקבוצה. אחרי שנה של עבודה באולפן בקרוב יצא אלבום הבכורה שלהם. החזון שלי הוא שלהקת הלוויים תישמע בכל העולם ותגרום לאנשים להתחבר".

 

בינתיים מנסים "הלוויים" לחבר את העולם לשירה היהודית הקלאסית דרך השיר "עושה שלום" והסיפור התנ"כי על דוד הקטן שניצח את גוליית הענק בעזרת קלע. רק שבקליפ הבכורה שלהם דוד וגוליית עושים שלום ונפרדים כידידים.

 

עם יד על הלב - קליפ הבכורה שבו דוד וגוליית הופכים לחברים, הוא לא טיפה סכריני?

"לקחתי כבמאי לקליפ את פיני סילוק, אחד הצלמים הטובים בארץ. יש לו סיפור אישי מעניין, כי הוא חוזר בשאלה והמשפחה שלו דתית. הוא כמובן מכיר את המקור, אבל זו גרסת הבמאי, והוא חשב על אפשרות שהלוויים עושים שלום על כל עם ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים